Osobní asistent

Dobrý den,mám syna po operacích,který bude nastupovat na střední školu.Syn by potřeboval osobního asistenta aby mu dopomohl s činnostmi jako je doprovod po škole,Pobírám na něj PNP 3.stupeň.Mohla bych mu dělat osobního asistenta já jako rodič?Vzdělání mám středoškolské na střední zdravotnické škole. Děkuji.

ADHD chlapec a asistence

Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu věc. Máme synka, 3 roky, v říjnu nastoupil do školky. Mně je 30 let a mám diagnostikované ADHD, bez medikace. Kluk je hyperaktivní a nesoustředěný už od batolete, stejně jako byl jeho otec, ale jinak hodný, bez agrese, zkrátka živý klučina. Paní učitelky ve školce pořád chodí se stížnostmi, že neposedí, stalo se že i jednou dvakrát kousnul. To už jsme odbourali a s pedagogy úzce spolupracujeme, vše s nimi řešíme. Jde mi o to, že syna nebaví sedět a kreslit si, jak by si paní učitelky představovali, radši běhá po hřišti a dělá klučičí zábavu, přijde mi že předškolní vzdělávání se zaměřuje spíše na holčičky, než na živé kluky. Už nám i navrhovali syna nechat medikovat, pravděpodobně pro svoje vlastní pohodlí, protože syn neposlouchá ženské pohlaví, má jako autoritu mě a ještě mého otce. Vždy poslechne a udělá co po něm chci, ne tak manželku, nebo učitelky ve školce. Na poradnu čekáme. Každopádně, jsem vzdělaný jako asistent pedagoga a můj dotaz zní: Mohu ve svém volném čase, dělat asistenta pedagoga bez nároku na odměnu? Chtěl bych vidět na vlastní oči jak se ve školce chová a pomoci jemu a zároveň i paním učitelkám. Když si nebude chtít sedět a kreslit si tak ho radši vzít ven na hřiště apod. Existuje nějaký precedens který by mi toto umožnil? Děkuji za odpověď.

Je potřeba asistentka?

Dobrý den pane Kráso, syn má 4 roky, chodí do školky od 3 let. Dnes jsem si vyslechla od paní učitelky, že preferuje kontakt s dospělými místo dětí. V kolektivu spolupracuje, ale vždy se upíná na paní učitelku, aby ona s ním hrála různé hry. S dětmi vydrží pouze chvíli. Dále zmiňovala horší koordinaci a jelikož je jich ve třídě 28, že by bylo lepší, kdyby měl náš syn k sobě asistentku. Osobně si myslím, že je pouze introvert a nevyhledává velké kolektivy. V okolí navazuje kontakty běžně, sousedy zdraví z dálky, když k nám přijdou děti od kamarádek nebo rodina, zavře se s nimi v pokojíčku klidně na půl dne. Snažíme se s ním komunikovat, vždy řekne, že se ve školce stydí. Myslíte si, že by mu asistentka v tomhle pomohla, je to opravdu nutné? Moc děkuji za váš čas.

Dotaz

Dobrý den, pokud má AP vzdělání Mgr může se AP kombinovat s tridnictvim? Dekuji

Asistent pedagoga

Dobrý den pane Krása, mám ve třídě žaka s IVP PO 3.stupně. AP je na celý úvazek, tj. na 40 hodin týdně. Žák chodil do školní družiny, ale již nyní od 2.pololetí nechodí a nebude chodit ani ve 4.třídě. Je potřeba kontaktovat SPC, aby byl snížen úvazek AP? Nebo je běžné, že AP bude pokračovat i když nebude plnit počet hodin u žáka? (40 hodin), ale pouze 25 hodin týdně. Děkuji, Petra

asistent pedagoga

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem asistentka pedagoga v autistické třídě a ještě budu docházet do rehabilitační třídy pomáhat přebalovat a přemisťovat děti do vozíků a kočárků. Učitelka odmítá zapojit své síly a raději chodí po škole s nařizuje práci asistentkám, některé odmítají. Pomůžu ráda ale opravdu nevím jestli je nutné projít nějakým dalším kurzem pro rehabilitační třídu nebo stačí pouze kurz asistenta pedagoga. Děkuji za odpověď a Váš čas Hana

asistent pedagoga

Dobrý den, pane Kráso prosím Vás řešíme ve škole problém, jsem asistent pedagoga v § třídě, ve škole je též rehabilitační třída - pedagog a asistent. Z nějakého důvodu začaly problémy s přebalováním a manipulací dítětě, pedagog má vysokou školu tak to dělat nebude protože od toho jsou tady přece asistenti, osobně s pomocí problém nemám, ale pomoc odmítlo několik asistentek z toho důvodu že na toto nemají školení. Z lidského hlediska je mi z toho smutno. Proto si dovoluji obrátit na Vás s dotazem-musí být nějaký zvláštní kurz na pomoc s dětmi v reh. třídě? děkuji Vám za Váš čas přeji všechno dobré.

Osobní asistent

Dobrý den pane Kráso, naše dcera, které je 16 let a je na invalidního vozíku (těžká Epilepsie), nosí plínky a je krmená bude přestupovat do jiné Speciální základní školy, kde nám bylo řečeno zástupcem ředitele, že podmínkou nástupu do školy je, aby jsme si sehnali osobního asistenta, kterého si musíme plně zaplatit, což mi přijde divné. Na stávající Speciální škole má pouze asistenta pedagoga, který dceru nakrmí za doplatek 1000 Kč měsíčně. Ve zprávě z SPC není uvedeno, že dcera musí mít osobního asistenta. Můžete mi prosím poradit, jak se máme zachovat? Děkuji.

Asistent

Dobry den syn chodi na specialni stredni skolu ceske diakonie v ceskem tesine ma prideleneho sdileneho asistenta je celidenne na plenach a chci se zeptat jestli mi ho ve skole asistentky musi prebalit nebo si ho musim chodit prebalovat sama a za 2. Kdyz skola dela skolni akce mimo budovu skoly zda jsme jako rodice povinni deti si prevest sami nebo se o to ma postarat skola dekuji za odpoved

Doprovod a obedvani dětí asistentem pedagoga

Dobrý den,mám dotaz. Pracuji ve školní družině,jako vychovatelka.Naše škola má sedm oddělení ŠD.Vzhledem k tomu,že musíme mít oddělení naplněna nejméně do počtu 27 žáků,nevyhneme se tomu,že oddělení jsou nakombinována dětmi z různých tříd. Je možné,aby asistenti,kteří jsou zaměstnaní na celý úvazek tzn. zůstávají na odpolední činnost s dětmi v ŠD chodili s dětmi na oběd?Nyní budu mít 1.třídu.. konec vyuč.11,45 a asistentka asistuje u 2.třídy,tedy dvakrát do týdne má vyuč.do 12,40.Můze jít s dětmi na oběd ona sama,když už já mám své prvňáčky mnou naobědvané?

práce při péči péči a invalidní důchod

Dobrýden, již řadu let pobírám invalidní důchod ve 2 stupňi. Jedná se o 20 let. Syn mi onemocněl z plného zdraví a ve škole jsem mu pomáhala než dostal asistenta pedagoda. Sama jsem si udělala kurz na asistenta pedagoda a nabízí se mí práce na 30 hodin týdně na zkrácený úvazek. Syn je na Gymnaziu a má fyzický hendikep a má asistentku pedagoga. Tady bych byla asi 10 minut od něj na základní škole kam původně chodil . Schání tam asistenku pedagoga k dítěti. Invalidní důchod mám po úraze docházím na psychiatrii a za neurologem. Muj psychiatr mi říkal, že bych práci určitě zvládla. Teším se pokud mě vezmou. Mohou mi snížit výši důchodu i když mi to psychiatr povolil. Prý se jedná o dítě, které nemá dianozu, potřebuje popostrčit. Děkuji za odpověď. Novotná

asistent pedagoga

Dobrý den pane Kráso, syn chodí do speciální ZŠ ( 8 třída autismus) je jich ve třídě 6 a mají 1 asistentku a 1 učitelku jenže se to zdá být vzhledem k chování 1 z chlapců nedostatečné zvládají sotva toho jednoho problematického a na ostatní se už nedostává. Můj syn byl zvyklý na svůj systém práce před příchodem tohoto problémového hocha byla tzv . k ruce hlavně synovi, moc mu to pomáhalo a zklidňovalo ho to a má na asistenta i doporučení od psychiatra jde o to , že se synem odcházela ze třídy do jiných prostor kde se sním pracovala nebo si syn odpočinul a následně se vraceli do třídy to teď nelze , protože prý učitelka tam sama ten zbytek třídy bez asistentky nezvládne dříve ( před příchodem problémového chlapce) to možné bylo. Hrozí ,že syn napadne fyzicky toho chlapce pokud nezavře pusu ( hlavní problém) Velice ho přítomnost chlapce stresuje vím ,že tam jsou všichni problematičtí , ale toto je celkem extrém narušuje chod cele třídy. Nyní mi syn odmítá do školy chodit. Jsem z toho zoufalá a nevím jak syna přimět , aby tam chodil . Tak se chci zeptat zda je možné získat do třídy dalšího asistenta ,když je to třeba. Se školou jsem to řešila vlastně to řeším stále ,ale bylo mi řečeno , že na dalšího asistenta nejsou peníze . Chci se zeptat zda opravdu není možné do této třídy sehnat peníze na dalšího asistenta. Děkuji za odpověď .

Odpovědnost osobního asistenta

Dobrý den, rodičům chlapec s těžkou poruchou autistického spektra zařazeného do speciální třídy MŠ bylo sděleno, že se dítě nebude moci účastnit některých akcí v MŠ, např. plavání, výletu a pod., neboť by stávající pedagogický personál při současném složení dětí ve třídě nebyl schopen dostatečně zajistit jeho bezpečnost. Zajímalo by mě, kdo ponese v průběhu akce zodpovědnost za dítě, pokud mu rodiče pro tuto akci zaplatí osobního asistenta. Děkuji za odpověď.

schválený doprovod na KLP

Dobrý den. Zdravotní pojišťovnou mi byl schválen doprovod při mé KLP. Jak se to však bude doprovodu omlouvat v práci? Slyšel jsem, že před odjezdem do lázní vystavuje doprovodu praktický lékař PN a následně tuto nemocenskou ukončuje po návratu z lázní. Na druhé straně jsem slyšel, že je doprovodu v lázních při přijímacím řízení vystaveno pouze potvrzení o nutné péči po celou dobu pobytu. Jak je tedy správně a jak se postupuje při výpočtu náhrady mzdy? Děkuji

Navýšení počtu AP v jednoleté praktické škole

Dobrý den, pane Kráso, obracím se na Vás s prosbou o radu jak postupovat v případě, že moje dcera (těžká mentální retardace s poruchou chování) je žákyní jednoleté praktické školy a má doporučení od psychiatra, aby měla asistenta pedagoga přiděleného pouze k sobě. Ve třídě je 6 dětí s těžkým postižením (2x vozíčkáři, 1x nevidomý, zároveň všichni s mentálním postižením a moje dcera navíc s poruchou chování) a mají 2 AP, ale Ti to jednoduše nezvládají. Dcera do školy odmítá chodit, jelikož tam vládne chaos a ona byla na předchozí škole zvyklá na určitý řád (hodiny, přestávky), jako v běžné škole a tím se zhoršuje už tak její problematické chování. Škola se však dalšímu AP brání s tím, že prý žádné poruchy chování nemá (slova pana zástupce, který ji viděl možná dvakrát v životě). Čeká nás vyšetření u SPC, kde chci právě doporučení od psychiatra předložit, aby od příštího školního roku jej škola zajistila a ptám se, jak velkou váhu má doporučení psychiatra a musí jej SPC respektovat? Jak postupovat v případě, že SPC jej odmítne doporučit? Z dlouholeté zkušenosti vím, že SPC jde škole "na ruku" a zájmy žáka jsou potlačovány. Moc děkuji za radu a přeji jen vše dobré! Tereza

Stěhování - nová škola - nová asistentka pedagoga

Dobrý den, mám 10 letého syna s atypickým autismem + další diagnózy - oční vada, pravostranná DMO, vada řeči, ADHD s poruchou chování. Bydlíme na vesnici, kde chodí do běžné školy a má asistentku pedagoga. Prospívá, má samé jedničky. Budeme se stěhovat do Ostravy a spádová škola - paní ředitelka ho ve škole nechce, říká, že mají 29 žáků ve třídě a že by to na syna bylo moc, že bych ho tak zničila. SPC to taky vzdalo, neboť mi dali kontakty na okolní školy. Já půjdu do práce, vodit do školy Štěpána bude babička ( 73 let ) a neumím si představit, že by oba jezdili tramvají každý den tam a zpět. Štěpán zakopává, jeho chůze je špatná , ne každá tramvaj je nízkopodlažní.... Jak prosím postupovat dále?? Moc děkuji za radu. Hezký den, Radka.

Pracovní doba asistenta pedagoga

Dobrý den pane Kráso, obracím se na Vás s dotazem ohledně pracovní doby asistenta pedagoga. Syn má poruchu autistického spektra a SPC mu schválilo asistenta pedagoga po celou dobu pobytu v ZŠ, včetně družiny, stupeň 4, 40 hodin týdně. Asistent pedagoga má ředitelem školy stanovenou pracovní dobu od 7 hodin. Z pracovních důvodů, ale potřebuji syna dávat do družiny již v 6.50, bohužel ředitel školy mi sdělil, že pracovní dobu asistenta měnit nebude a nikdo jiný než asistent pedagoga ho do družiny nepřevezme. Navrhl  mi, ať si na 10 minut každý den pro syna zaplatím osobního asistenta. Chci se zeptat, jestli stanovení začátku pracovní doby asistenta pedagoga je pouze na rozhodnutí ředitele školy, nebo musí brát v potaz i potřeby rodiče? Dále by mě zajímalo, jestli se asistentovi pedagoga může snížit nepřímá pedagogická činnost, kterou má 2,5 hodiny týdně mimo školu, právé vzhledem k dané situaci, aby mohl převzít syna do ranní družiny? Moc děkuji za odpověď. Lenka

Nový dotaz

Dobrý den,pane Kráso prosím o radu.Mam 8 letou dcerku která trpí mozkovou obrnou.Byla zařazena do základní školy.I když jsme chtěli ji dát s přítelem na speciální školu.Bylo nám řečeno že dcerka nemá mentální retardací tudíž nemůže být zařazena do speciální školy.Od první třídy má ve třídě pedagogického asistenta který souhlasil že dcerku bude dávat na toaletu.A pomáhat ji při sebeobsluze.Ted je v druhé třídě a jsem tu sní jelikož asistentka odmítá a povídá že Adélka přibrala a nemůže ji přemisťovat na toaletu ani sebeobsluhy ať Musela jsem kvůli tomu skončit v práci a každou přestávku chodit za ní a vše vykonávat sama.Muj dotaz zní můžete nám nějak poradit kam se stín obrátit?Děkuji předem za odpověď

Osobní asistent?

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat.Hodně se píše mezi rodiči na internetu že jim posudkový lékař neuznal osobní aktivity jelikož dítě nemělo osobního asistenta.Mám syna ve speciální škole pro děti s kombinovaným postižením a mentálním postižením.Ve střídě je 5 žáku paní učitelka +3 spec. pedagog učitelky.Kluka do školy i ze školy vodím nikdy se neučastnil a neučastní žádných aktivit které pořáda škola vždy je bud s asistetkou ve škole nebo ho mám doma.Třída je zamčená je v ní relaxační místnost,místnost když chce být dítě samo a taková malá třída vše je zabudováno v jednom na menším prostoru.Pedagog.asistetky zabavují děti o přestávkách dohlížejí na wc,mití rukou svačiny,pomáhají komplexně dětem dle toho který má jak potřeby,a podobně.Mám nové posouzení a vůbec netuším jak reagovat jestli osobní aktivita na úkor toho neuznají. Kluk má epilepsii,autismus,lehká mentální retardace nešel vyšetřit tak má připsáno funkčně odpovídá středně těžké až těžké mentální retardaci,hyperkinetický syndrom,nutkavé chování,hyperakusie,porucha koordinace.Často na to myslím.Jelikož tam děti osobního asistenta nemají a o všechno se starají ve škole. Děkuji moc za odpověd

Asistent pedagoga náplň práce

Dobrý den pane Kráso,obracím se na Vás s dotazem ohledně asistenta pedagoga. Syn má kombinované postiženi a již třetím rokem navštěvuje ZŠ speciální, kde jsem platila za služby asistenta .Letos vsem rodičům žáků bylo oznámeno,že dle nové vyhlášky,asistent pedagoga nemůže pomáhat žákům se sebeobsluhou, nemá to v popisu práce,a máme zajistit osobního asistenta. Můj dotaz zní : -Skutečně je povinost rodiču aby zajišit osobního asistenta do speciální školy? -Skutečně asistent pedagoga nemá v popisu práce dopomoci se sebeobsluhou žákovi s postiženim? -kde najdu novou vyhlášku ? Moc děkuji za odpověď Viktoria

Osobní asistent v MŠ

Dobrý den, mám zaostalou dceru, které je 5let a měla by nastoupit povinnou předškolní docházku. Bylo mi řečeno, že na MŠ neexistuje odklad. V lednu byla na operaci kyčlí, tzn. 2měsíce ležák v sádře, pak si hned zlomila levou nohu a o prázdninách si ji znovu nalomila. Má křehké kosti a skoro žádné svaly. Je hypotonická, momentálně chodí jen za ruce a každý prudký pohyb by ji pravděpodobně zase mohl způsobit zlomeninu. Sama nejí, nemluví a nechodí na WC. Diagnostikovanou má vadu kyčle a hypotonii, jinak ji nic nenašli ani neurologové, ani genetici. Není u nás speciální MŠ. Do normální MŠ dostala přiděleného asistenta a přemýšlím, když už tam tedy musí chodit, že bych šla s ní jako její osobní asistent. Je to možné? Nebo jak se mám zachovat? Neexistuje odklad ani ze zdravotních důvodů než se její stav trochu stabilizuje(operace a následné zlomeniny)? A kdo by to měl napsat, ortoped, chirurg či neurolog? Děkuji za odpověď.

Osobní asistent ve vyučování

Dobrý den, pane Kráso.Zajímalo by mě, zda s osobní asistencí musí podle nějakého předpisu souhlasit i učitel, i přesto, že osobní asistenci dítě nepotřebuje a učitel s ní nesouhlasí. Učím ve speciální škole 25 let, mám ve třídě 2 spolehlivé asistenty pedagoga. Jsou tu děti s autismem a dalšími poruchami chování. Pěstouni jednoho dítěte s agresivními projevy chování si vynucují osobní asistenci s tím, že osobní asistent bude předcházet jeho agresivním výpadům. Dítě by mělo být medikováno, někdy je, někdy není. Je to jen tvrzení, ale kdo pracuje s těmito dětmi ví, že na dítěti se pozná, kdy medikaci má a kdy ne.Rodiče ostatních dětí si nepřejí dalšího člověka ve vyučování, který naruší fungování třídy. Děti s autismem toto velice citelně rozhodí.Je to pochopitelné, rodiče zbytku třídy nemají právo na ochranu svých postižených dětí a musí s tím jen mlčky souhlasit? Je úžasné, když tělesně postiženému žákovi pomáhá osobní asistent, ale proč má být v malé třídě s malým počtem žáků a co tam vlastně má dělat? Držet tohoto chlapce na klíně či za ruce neustále, aby nikoho nenapadal? Spoustě incidentů se zabránit nedá, dítě reaguje nepředvídatelně na nečekané zvuky či situace apod. Nejúčinnější je medikace, ale jak s rodiči či pěstouny , když podávání medikace odmítají a raději sobecky znepříjemňují život ostatním? Nařídit jim to můžete, ale kontrolovat je nikdo nemusí...

Asistent pedagoga/osobní asistent na střední škole

Hezký den.V současné době řeším pro mne a dceru dost zásadní věc a to takovou:Dcera DMO(spastická diparesa+hypotonie na HK) nastoupila na střední průmyslovou školu-Obchodní Akademii, je na invalidním vozíčku,má pomalé tempo(zápisky ji dělá asistent pedagoga),potřebuje ale dopomoci při hygieně,při obědě(ale s obědem si až tak hlavu nelámu-ten ji zajišťuji já sama,chodím s ní na obědy).Jde mi spíše o to,že má dcera schváleného asistenta pedagoga z SPC na celou dobu výuky,je v tom zahrnuta i dopomoc v sebeobsluze,ale paní ředitelka školy po mne chce abych dceři zajistila osobního asistenta,kterého si musím platit sama aby ji obstarával o přestávky se svačinou,učebnicemi a pomáhal s hygienou,dcera je velice rozumná a spolupracující,jde pouze o to ji dopomoci s hygienou na WC(s oblékáním atd...),snažila jsem se s nimi domluvit,že by jsme asistence pedagoga nějakou částku dopláceli za to,že dceři v tomto pomůže,ale bohužel ředitelka řekla,že to sice možnost je,ale že i tak toto nedovoluje a zakázala zaměstnancům školy nám v tomto pomáhat(prý z bezpečnostních důvodů a také,že nebude okrádat žáky a zaměstnance o jejich os.volno).Sdělila mi,že buď bude mít dcera po celou dobu výuky(po delší domluvě,vysvětlování a prošení přistoupila na to,že alespoň až od druhé přestávky-jelikož ráno si dceru zcela obstarávám a připravuji sama) k dispozici osobní asistenci,(který ale vše víceméně prosedí ve vedlejší místnosti) nebo si máme prý hledat jinou školu.Bohužel nevím jak z této situace ven,dcera je velmi citlivá-našla si tam již kamarády a tato situace ji moc nepomáhá už z důvodu sebevědomí a také v tom,že mi přijde nesmyslné platit si někoho jen proto aby tam jen seděl a max. 2x za dobu ve škole ji dal na WC a přichystal učivo a vyndal svačinu,kterou si beztak snaží vyndavat sama a z domova ji má připravenou tak aby ji nemusel nikdo pomáhat-vše má nakrájené atd....jelikož jsem matkou samoživitelkou a starám se ještě o další své dvě děti(z toho syn který má Tourettův syndrom-poruchy pozornosti,adhd atd....)ale i přes to všechno si paní ředitelka stojí za svým a trvá na osobní asistentce. Již jsem se ptala i na jiné škole zda by ji nevzali,ale vše je organizačně opět pro všechny náročné tak se mi do tohoto vůbec nechce jít. Mohl by jste mi prosím v tomto poradit,jak se zachovat a jak postupovat dále? Ráda Vám zašlu nějakou fin. částku jako poděkování,jelikož opravdu nevím jak dále a co s tím vším a budu moc ráda za jakoukoli radu a podporu.

Asistent pedagoga

Dobry den p.Kráso, vaši poradnu procitam ať už jako rodič postiženého dítěte,tak uz jako asistent pedagoga.Asistenta pedagoga jsem si dělala jako kurz a uz jako základní informaci jsme dostali vysvetlen rozdil mezi osobnim asistentem a asistentem pedagoga.Asistent pedagoga slouží učiteli jako dohled u žáků, kteří potrebuji dopomoc v ucivu a vyučující by se nestihal zaku věnovat brzdil by tak rychle chapajici žáky,ale mezi jeho povinosti nepatří prvky osobní asistence jako je hygiena,svačina azd.asi to bude příčina vsech tech dotazů na Vás.Jenže ono to v praxi funguje tak jak popisujete vy .A je to logicke pri predstave ze mate dva postižené žáky a kazdy zak by mel dva asistenty tak si v te tride zachvili slapou po hlavě.Faktem je ze prace neni dostatecne ohodnocena 8-9000kc hrubeho neni zadna sláva.Sama delam dceři asistentapeda.a uklidnuje me to ze kdybych mela platit ještě osobniho radeji budu chodit zadarmo s dcerkou sama.Myslim si že radeji hygienu dceri udelam sama než nekomu s kvalifikaci menit názor na tuto praci.😁Vam bych rada podekovala za Vaší práci a trpelivost vhtela jsem Vám jen nastinit proc je sousta zbytecnych dotazů kolem pedag.asistence,že tyto lide uvadeji v omyl.Přeji Vám spoustu sílí a energie ve vaší práci.Beata

asistent kamarád

Dobrý den, bude mi dělat osobního asistenta kamarád. Stačí sním udělat smlouvu a dát na UP? Bude pak z výdělku platit daně? Je to bráno jako prace když mi bude pomahat kamarád? Děkuji Monika

osobní asistent kamarád

Dobrý den, musím mít smlouvu když mi bude dělat osobní asistenci kamarád? Musím ho hlásit na finančák nebo jsou náké podmínky? Děkuji Kosinková

Může asistent pedagoga vykonávat odborné zdravotnické úkony? II.

Dobrý den, pane Kráso, Děkuji Vám mnohokrát za informaci. Jen mi prosím poraďte, jak mám dceru zabezpečit v průběhu vyučování do doby než se rada rozhodne k úhradě péče ze zdravotního pojištění? Mám nějaké možnosti?

Může asistent pedagoga vykonávat odborné zdravotnické úkony?

Dobrý den, Dcera má vrozenou vývojovou vadu, diky níž má stomicky vývod a je inkontinentni. Je tedy potřeba v době vyučování (zatím 1.trida) vypouštět pytlík se stolicí a vyměňovat pleny a to za použití dezinfekcí a se sterilní opatrnosti kvůli močovým infekcím. Teď ještě přibude nově i cévkování. Asistenta pedagoga nám na spc nedali, protože ten je prý jen pro žáky se speciálními vzdělávacími potrebami. A ty dcera nemá, učí se velice dobře. Škola tvrdí, ze asistent pedagoga nemá oprávnění vykonávat takovéto odborné úkony. Můj dotaz tedy zní - máme nárok na asistenta pedagoga i bez mentálního problému? Do skoly bych mohla chodit i já, ale nemůžu si dovolit být nezaměstnaná. Můžu dostat zaplaceno? Pokud ano, od koho? Moc vám děkuji za odpověď.

dítě ZTP

Vážený pane Kráso, jsem matka samoživitelka a vychovávám syna 9 let, který se narodil s těžkou vadou obou horních končetin. Jedná se o rozštěp rukou mezi 1 a 2 paprskem, syndrom zkráceného rádia, retardace růstu a dysplasie ledvin. Po mnoha chirur.a plastických operacích došlo na levé ruce k uzavření kostních štěrbin růstu. Dále je v péči odborníků. Dotaz 1: škola může čerpat z projektu MŠMT na integrovaného žáka na pomůcky pro školu peníze, ráda bych využila těchto prostředků k zakoupení stolního počítače, který by byl majetkem školy a syn by ho po dobu docházky využíval ke studiu v hodinách. Dotaz 2: proč nemohu na syna čerpat z ÚP peníze na bezbariérový přístup, jedná se o to, že syn nemůže odemykat klasickým klíčem, neotočí zápěstí, výměna fab. zámku s otevíráním na čip nebo otisk prstu, stojí okolo 22 000,-Kč. Děkuji za Váš čas a odpověď. S přáním pěkného dne Krupová.

asistent pedagoga výpověď

Dobrý den, byla jsem přidělena jako asistent pedagoga do MŠ k chlapci. Teď paní ředitelka přišla s tím, že chlapec s rodinou odjíždí na tři měsíce do zahraničí a tudíž mě bude muset propustit. Je to v pořádku, když má chlapce přiděleného asistenta až do 12/2018 a do Čech se hodlají vrátit? To se pak bude o asistenta žádat znovu? Děkuji za odpověď

Retardovaný Syn na SPZŠ

Dobrý den mám dotaz : mám 11 ročního synka ze středně těžkou retardaci mozku s autismem a agresivní povahou neumí mluvit , nosí pleny neumí se sám o sebe postarat bez přítomnosti dospělé osoby má průkaz ZTP/P chodí do speciální školy ale nemají pro něj asistentu je tam pouze jedna která má na starost 4 děti a jestli chceme pro syna asistenta který se bude věnovat pouze jemu tak si ho máme sehnat sami i finančně hradit, prosím o radu . Předem moc děkuji . Turanová

inkluze -asistent pedagoga

Dobrý den, zajímalo by mě jakým způsobem je zajištěna inkluze po finanční stránce ,konkrétně plat asistenta pedagoga. Státní roční příspěvek činí cca 40.000,- Kč.Tj měsíčně 3500,. Kč hrubého. Je možné za tuto částku pracovat na hlavní pracovní poměr? Děkuji za Váš názor. S pozdravem Karel Fichtner

exekuce na duchod

Dobry den pane Kraso,zeptam se kolik muze byt srazeno s plneho ID invalidovi,ktery nema vydelecnou cinost ? A jestli se muze i exekuce na prispevek na bydleni ?

Asistent pedagoga v ZŠ

Dobrý den pane Krása. Chtěla jsem se zeptat, jakou náplň má asistent pedagoga v ZŠ. Mám integrovaného syna a na něj je napsaný asistent. Ve škole je ještě jedno dítě, které má jen IVP. Na asistenta nemá nárok. Dle mě, by se asistent měl starat o obě děti, nebo by měl fungovat tak, jak mu učitel řekne. Je to tak? Ptám se proto, že syn když chodil do 1. třídy, tak se paní učitelka nedržela IVP a všechno se u synka pokazilo. Ve druhé třídě se učí vše od začátku a potřebuje maximální podporu. Na to mi řekla učitelka a řekla to i mamince, co má synka jen s IVP, že její syn tím pádem přišel o asistenci. Takže to na nás hodila, jelikož asistentka nezvládne dvě děti. Díky ale asistence prý nemáme nárok na doučování, které je dotované městem, taky nám doporučovali se nehlásit na jeden kroužek ve škole, dále nás odmítli vzít na výlet, i když jsem jím chtěla vyjít vstříc tím, že synka na výlet odvezu osobním autem, atd, atd. Potřebovala bych mít něco v ruce co se týče náplně asistenta pedagoga. Jak to vlastně je. Potřebuji se o něco opřít, aby nás škola zase něčím nepřekvapila a synka nediskriminovala. Předem moc děkuji za odpověď. Srdečně zdraví Žemličková.

platy asitentů

Vážený pane Kráso, rád bych Vás požádal o radu/zkušenost ohledně platů asistentů pro handicapované děti. Syn chodí na spec. základní školu v Brně na Kociánce. Děti mají k sobě ve třídě asistenta, který dle mého odvádí skvěle svoji práci, ale oceněné je velmi nízké. Naproti tomu naše společnost vynakládá mnoho peněz na různé skupiny pracovníků, kteří mají skvělý lobbing a jsou vidět. Měl by jste pro mě radu, jakou zvolit efektivní cestu, jak na toto upozornit, případně to změnit? Mám se obrátit na zřizovatele, poslance či senátora za daný obvod,...? Děkuji, P.M.

pedagogický asistent v MŠ

Dobrý den pane Kráso. Mám na Vás otázku ohledně mého syna Radka, který již druhým rokem chodí do běžné MŠ s asistentkou pedagoga. Syn má DS. Je tam 4 hodiny denně. Po obědě ho musí někdo vyzvednout. Jde mi o to, že bych se chtěla zeptat pí. ředitelky, jestli by bylo možné těch 20 hodin týdně rozdělit podle našich potřeb anebo je to opravdu dané jen na 4 hodiny denně, manžel totiž dělá krátký/ dlouhý týden a ve dnech kdy jsme oba v práci nám syna vyzvedává placená chůva, která je teď vážně nemocná a tudíž není kdo by ho vyzvedával.Myslíte si, že by šlo to aby tam mohl tři/dva dny být do odpoledne, jestli těch 20 hodin týdně jde takto použít? Děkuji moc za odpověď.

Bezmocnost

Dobrý den.Jsem matka samoživitelka osmi letého syna.Radeček se mi narodil s rožtěpem rtu.Od dětství byl nepokojný a nesoustředěný.Měli jsme potíže s mluvením ale vše jsme docela vypilovali.Už ve školce byl syn hodně oblíbený jenže pořád nesoustředěný,hyperaktivní a někdy agresivní.Když nastoupil do ZŠ nastali vetší potíže a my jsme na základě psychologické poradny zjistili ,že syn trpí ADHD.Syn dostal úkoly (Kupoz).Zkoušeli jsme léky které nám moc neprospěli.Ze školy syn nosí pomalu den co den poznámky,učitelka mi píše vzkazy,že syn je ve škole hodně divoký a občas i agresivní.Doma s ním mám minimální problémy.Před pár dny jsem se synem byla u jiné psychologičce,která mi oznámila,že synovi nedoporučuje jinou školu už kvůli oblíbenosti mezi dětma ale potřebuje asistenta kvuli tomu,že má težkou formu ADHD a potřebuje individuální přístup.Agresivita v něm je horší když je pořad upozorňován,že je ten zlý když něco neumí,nebo udělá něco co nemá.Když jsem zavolala do speciálního pedagogického centra tak mně hned paní upozornila,že mně ani neobjedná protože ADHD není problém ke kterému by byl přidělen asistent.Nevím už kudy,kam.Nemám tady rodinu která by nám mohla pomoct.Dělám sama co je v mých silách..Jenže ty síly mi už taky dochází.Prosím o radu co dělat,jaké možnosti mám.Je Těžké se smířit s tím,že vaše dítě je chytré ale kvůli ADHD a nezájmu učitelů ve škole to nemůžete zlepšit...Prosím moc o pomoc.

logopedicky asistent

Dobry den Mam pro dceru z SPC doporuceni do logopedicke tridy v materske skolce. Jelikoz ma spatnou i hrubou motoriku, potrebovala by v bezne tride asistenta pedagoga. Jak je to prosim u logopedicke tridy, kde je max 12 deti a 2 ucitelky. Ma pravo i tam na asistenta? V jedne skolce byl krome dvou ucitelek uveden i logopedicky asistent...znamena to, ze by mohl byt dceri napomocen nejen v logopedii, ale i pri oblekani a prochazkach? Dekuji

osobní asistent - rodič

Dobrý den, mohla bych dělát synovi osobní asistentku, má sice asistentku pedagoda společnou s dvěmi holčičkami. Ale p. učitelka i p. asistentka syna nezvladají ruší, běha po třídě obtěžuje ostatní děti, nespolupracuje. Syn 8 let - prvňaček s ADHD a LMD. Chodí na normalní základní školu. A byt se synem celé vyučování. Nepřiklaním se sice k tomu ale asi to bude jedine opatření aby byli ostatní rodiče spokojený že syn nikomu neubliží. Byla jsem rada že je syn trochu samostatný a už není tak zavislý na mě. Zvládl v mé přítomnosti i tábor, letos třetí v pořádí. Učástní se zájmové činnosti mladých hasičů, jsem jejich vedoucích. S dětmi se učastní všech aktivit a ty jsou daleko víc nebezpečné než škola. Nikomu za tři roky na táboře ani v hasiči neubližil. Zvládnu 20 děti + syna. TAk nějak nechapu jak ho nedokaže zvládnou kvalifikovaná p. učitelka. Co vše muže p. učitelka v mé nepřitomnosti říct ostatním rodičům o mém synovi. Na třídních schuzkách byla vedená hodinová diskuze. A byla podepsaná již předem připravená petice o vyloučení syna ze školy. Děkují za odpověď                                        Orságová

asistence v materske skole

Dobry den Jiz drive jsem psala dotaz ohledne vyhodnosti asistenta pedagoga ci osobniho asistenta pro skolku(snizeni poctu deti apod.)odepsal jste,ze ve skole muze byt jen asistent pedagoga,tak vas chci poprosit o ujasneni.Predne me zajima skolka ne skola a take to,jestli je to i pres doporuceni SPC pro reditelku nepovinne asistenta zajistit. Pokud bude doporucen asistent pedagoga,musi snizit pocet zaku ve tride?dekuji moc

asistent ve skolce

Dobry den, Mam dceru s horsi motorikou (hypotonik) a chci ji prihlasit do bezne MS.V SPC doporucen asistent,protoze minimalne delsi prochazku nezvladne. Chapu rozdil mezi asistentem pedagoga a osobnim asistentem,jen me zajima,co je vyhodnejsi pro skolku z hlediska financi ci nutnosti snizit pocet deti ve tride,cehoz se na malem meste s nedostatecnou kapacitou bojim. A dale se chci zeptat,jestli osobniho asistenta platim ja a jaka je cca sazba? Dekuji

Asistent pedagog

Dobrý den pane Krása, mám na vás dotaz. Moje dcera nastoupila letos do první třídy. Na žádost školy ji byl přidělen asistent pedagog. Pan ředitel nám v září oznámil, že na naší dceru byl přidělen asistent na 11 hodin týdně (balík peněz na školní rok od kraje byl stanoven na 50.000,- Kč). Naše dcera má však onemocnění (Ehller danlos syndrom) a mi jako rodiče nesouhlasíme s tím, aby byla ve škole sama bez pomoci. Dohodli jsme se tedy, že dvě hodiny denně bude hradit škola z prostředků, které dostala z kraje a dvě hodiny asistentce budeme hradit mi rodiče. Dnes mi bylo naší asistentkou oznámeno, že pan ředitel jí oznámil, že s naší dcerou bude jen jednu hodinu denně (nemá na druhou hodinu finanční prostředky). Ptám se vás, jak je možné, že v měsíci září a říjnu je měl a listopad už je nemá (přece mu byly přiděleny z kraje na asistenta pro naší dceru).Pokud chceme, aby asistentka s naší dcerou byla musíme platit denně ne dvě hodiny, ale tři. Děkuji za odpověď.

Osobní asistent na ZŠ

Dobrý den, rád bych se zeptal na osobního asistenta na ZŠ. Jedna maminka má syna ve druhé třídě ZŠ. Syn má problémy se soustředěním, pozorností, někdy i agresivním chováním vůči svým spolužákům. Také neplnil zadané úkoly a jeho prospěch se razantně zhoršoval. Maminka byla ochotná změnit tuto situaci změnit. Na doporučení školního psychologa mu zajistila osobního asistenta, kterého sama platila. Syn se zlepšuje nejen ve výuce, ale i v kontaktu s paní učitelkou a spolužáky. Paní asistentka pracuje dle pokynů vyučujícího a doporučení psychologa. Maminka ovšem předpokládala, že asistentka bude s jejím synem až do ukončení druhého ročníku. Teď se, ale dozvěděla ,že osobní asistentka jejího syna ve škole může být pouze do konce tohoto měsíce. 1. otázka Jedná spíše o zásah ze strany učitele? ( učitel chce být ve třídě sám a mohl v klidu učit) 2. Je doba, kterou se věnuje osobní asistent žákovi zakotvena v nějakém zákoně? Předem děkuji za odpověď. Mach

Výše mzdy

Dobrý den.Do naší školky chodí holčička s Downovým syndromem a hledají pro ni osobní asistentku,protože potřebuje péči od 8 do 16 hod.co je ve školce.Musí se krmit,přebalovat má velmi těžkou retardaci.Místo my bylo nabídnuto,ale ta mzda se mi zdá velmi nízká 10000,-je to školka státní tak se chci zeptat jak se taková mzda má pohybovat.Děkuji za odpověď

asistent pedagoga

Dobrý den,pane Krása,   jsem maminka chlapečka u kterého byl diagnostikována autismus se středně těžkou mentální retardací , letos chodíme třetím rokem do autistické  třídy   základní školy. První dva roky jsme měli tři spolužáky, u dvou chlapců byl také diagnostikován autismus, poslední chlapec má dg.mentální retardace se známkami autistického chování. První dva roky jsme měli ve třídě jednu paní učitelku a jednu paní asistentku.   Letos nám do třídy přišel nový žák, u nějž je opět dg.  autismus , ve třídě je tedy pět chlapců. Problém nastává, že v naší  třídě stále na  tento počet žáků , zůstala jedna paní učitelka a jedna paní asistentka. Děti měli v rámci výuky poslední vyučovací hodiny tělocvik/ probíhal v jiné škole/ a procházky přírodou/ dle IVP/. Součástí školní budovy není tělocvična ani školní hřiště. Nyní tedy děti nemohou opustit školní budovu  , nemají kde cvičit , třída je malá a nemohou ani na procházky či cvičení v přírodě.   Žádali jsme pana ředitele o možnost dalšího asistenta pedagoga , ale tvrdí ,že jeden asistent stačí až na devět dětí. Prý máme možnost zaplatit si osobního asistenta Na Vašich stránkách jsem našla větu. " V prováděcí vyhlášce je uvedeno , že jeden  asistent by měl mít na starosti ve třídě nejvýše 3 děti." Můžete mi prosím napsat o jakou vyhlášku jde , případně její paragraf? Všech pět našich dětí totiž má od SPC schváleného asistenta pedagoga. Můžeme rodiče těchto dětí apelovat na ředitele školy , a žádat  dalšího asistenta pedagoga ?   Velmi děkuji za odpověď.      Grymová Šárka

asistent pedagoga v Mš-plat

Vážený pane Krása,měla bych na Vás dotaz ohledně dofinancování platu asistentky pedagoga v naší MŠ.Od září k nám do školky nastupuje dítě,které má po vyšetřeních v pedag.centrech a lékařů doporučeného asistenta pedagoga po celou dobu pobytu v MŠ.Z prostředků,které zašle krajský úřad na plat asistentky nepokrejeme celou pracovní dobu-peníze budou scházet.Můžete,prosím,poradit jakým způsobem,tedy kdo zajištuje dofinancování platu asistsnky pedagoga.Z jakých prostředků se hradí?Děkuji moc Svobodová

ped. asistent

Dobrý den, prosím o sdělení, zda ped. asistent v MŠ může v době nepřítomnosti dítěte ve škole pro kterého je určen zastupovat jinou učitelku -např. při  odpoledních hodinách.Jedná se o směnu, kdy je ve tř. přítomno cca 15-20 dětí. Děkuji.   Vasilova  

osobní asistent pro žáka nultého ročníku

Dobrý den, jsem matka samoživitelka, syn od září nastupuje do ZŠ do přípravného ročníku. Syn má těžké ADHD a poruchu pozornosti a byl mu do školy doporučen asistent pedagoga, škola je pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Bohužel syn bez osobního asistenta nemůže do školní družiny chodit, přesto že ted navštěvuje běžnou školku a je v podstatě na úrovni žáků svého věku těch maličko živějších a někdy i učitelka říká že to není u něj nejhorší. že jsou i horší. Jde mi o to, že já sama na osobního asistenta nemám a nemohu si dovolit nechodit do práce když jsem se synem sama a všechno je na mých bedrech. O pomoc jeho otci říct nemohu, nezvládá platit ani alimenty v čas... Příspěvek na péči nepobírám jediné co jsem dostala je přídavek na dítě a za 500kč mi s malým nikdo ve škole nebude. Nemám ani rodiče které by mi mohli pomoci. Je nějáká organizace, charita nebo něco obdbného, kde by mi uměli pomoci? Děkuji Markéta

Počet asistentů pedagoga ve třídě ZŠ

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je nějak omezený počet asistentů pedagoga v běžné třídě ZŠ. Ve třídě učitelky již pracuje asistent pedagoga (přidělen k žákovi s PAS), ale od nového školního roku do stejné třídy nastoupí žák s ADHD, který má, dle doporučení PPP, také pracovat s podporou asistenta pedagoga. Je možné, aby v jedné třídě pracovali dva asistenti? Děkuji za Váš čas.

Asistent pedagoga vs osobní asistent v MŠ - financování - odpověď

Dobrý den pane Kráso, dodatečně děkuji za Vaši odpověď na můj dotaz týkající se financování AP v mateřské škole. Bohužel Vaše rada není uskutečnitelná - žádost o navýšení fin. prostředků, aby mohl být zvýšen úvazek AP byl krajským úřadem zamítnut. Poskytnutí finančního daru MŠ, který bude vázán na zaplacení AP bohužel promítne veškeré další mzdové náklady spojené s jeho placením, čili se mně - jako rodiči - poměrně prodraží. Každopádně velice děkuji za Vaši ochotu. Příjemný den M. Fürstová

Asistent pedagoga vs osobní asistent v MŠ - financování

Vážený pane Kráso, velice Vám děkuji za vedení Vaší poradny. Můj dotaz se týká asistence v MŠ pro autistického syna. Syn navštěvuje od září MŠ s asistentem pedagoga (nejedná se o předškoláka). Krajský úřad jeho působení schválil, avšak finanční prostředky poskytnuté na jeho práci při dodržení minimální mzdy na dané pozici umožňují jeho docházku pouze na cca 2,5 hodin denně. Paní ředitelka nemá jinou možnost, jak asistenta zaplatit. Lze toto vyřešit tak, že na zbývající dobu pobytu dítěte ve školce uzavřeme s tímto AP smlouvu o osobní asistenci a budeme ho platit sami z PnP? Nebo existuje jiné řešení, které umožní synovi pobyt ve školce po celé dopoledne? Moc děkuji za zodpovězení dotazu, které samozřejmě zaplatím. Příjemný den M. Fürstová

asistent pedagoga

dobry den pane Krasa.cetla jsem spoustu komentaru kvuli asistentu pedagoga.ja mam uplne stejnej problem.dite od zaři nastupuje do prakt. skoly,mame sredne tezkou ment.retardace.skola bude zadat o asistenta pedagoga.ale hned bylo receno ze kdyz kraj neposle penize tak budeme muset platit osobniho asistenta.ze spousta maminek zada nadace a t.d.kdyz na to nemam.prece nemuzou to brat s platu ucitelum.mne to pripada trosku jako diskr.proc teda skola nemuze zadat nadace.mmne bude stacit ze budeme muset poridit auto aby sem mohla ji vozit kazdej den 4cesty a platit jeste asistenta.myslela jsem ze moje povinost jako rodice je prihlasit dite do skoly a dovažit d skoly protoze v meste trvalyho pobytu nemame zadnou spec. nebo praktic.skolu.kdyby nevysel nam asistent kam psat volat.pripadne jaka prava mam ja jako rodič.dekuji moc

asistent pedagoga

Dobrý den, jsem matkou těžce handicapované dcerky, dcerka má veliký motorický handicap a LMR. Od září nastupuje do běžné ZŠ a dle doporučení od SPC se paní ředitelka bude snažit sehnat asistenta pedagoga. Bylo nám však sděleno, že si budeme muset na asistenci připlácet. Chtěla bych se zeptat jestli přestávky ve škole a oběd patří do školního vyučování, nebo si na pomoc o přestávkách nebo s přesunem do jídelny a donesením oběda musíme zajistit asistenta osobního, nebo tuto pomoc můžeme provádět sami. Pokud bude v první třídě asistent přidělen na 4 hodiny, tak to znamená od 8 do 12 hod. nebo jen na 4x45min. a zbytek bude mít na nepřímou vyučovací činnost. Děkuji

Asistent VŠ

Dobrý večer, jak je to prosím s asistent na vysoké škole. Počítá se s tím, že handicapovaný chlapec, kterému je 18. let a vystudoval gynmnázium, může jít studovat dále? Prý již nemáme nárok an asistenta......Jak máme postupovat? Děkuji Vám. Eva Pačesová

asistent

Važeny pane mam na Vas dotas sim ma lehkou mentalni retaraci ma ADHD.ve škole mu je opakovaně doporučen asistent pedagoga škoa mi tvrdí že sinovi nechce kraj dat asistenta s duvou že je u něj lehka mentalni retardace pokud y měl je n ADHD TAK PREJ ANO COŠ MI PŘINDE NESMISLUPLNÉ NAVÍC SIN DOCHAZI DO SPC A TI MU DOPORUČILI SPECIALNI TŽIDU VE ŠKOLE TAKOVA TŘIDA JE ALE ONI JEHO TAM NEUMISTI PREJ BY TAM ZLOBIL A NESTACILI BY NA NĚ A V KLASICKE TŘIDĚ HO UHLIDAJ?

Poděkování za odpověd

Dobrý den.Velice vám děkuji za zodpovězení mé otázky ohledně povinné školní docházky.Jste jediný kdo mi dokázal jasně odpovědět.Chápu to tedy dobře tak že I děti které jen leží jsou také povinni navštěvovat školu.A žádná výjimka neexistuje.Ještě jednou děkuji a přeji hezký den.

Povinná školní docházka

Dobrý den.Obracím se na vás s prosbou o radu.Mám skoro osmi letou těžce zdravotně postiženou dceru.V září začala chodit do speciální školy která je bohužel vzdálená od našeho domova 30km.Což pro nás znamená čtyři cesty denně,pracovní příležitost ve městě momentálně není,takže je to finančně dost náročné.Žádala jsem ředitelku školy o dočasné přerušení školní docházky do konce školního roku s tím že se budeme pravděpodobně v průběhu tohoto roku stěhovat do Prahy.Ale tam budou mít volné místo až od září.Ředitelka školy i spc říkají že to není možné.Paní ředitelka navrhla že by dceru vedla do konce školního roku s tím že by mi doktorka napsala že se dceři zhoršil zdravotní stav a proto nemůže momentálně školu navštěvovat a jednou za měsíc bych tam dceru dala.Myslíte že opravdu není jiná možnost jak dosáhnout dočasného přerušení školní docházky?Vše ted momentálně zaleží na tom jestli stihnu do začátku dalšího příštího roku prodat současnou nemovitost a koupit byt v praze aby mohla dcera chodit do školy tam.Když to nestihnu je možnost přerušení školní docházky i v příštím roce.Jde mi o to aby když by mi doktor napsal že dcera nemůže navštěvovat školu,aby to nebylo trvalé a já už pak neměla možnost dceru do školy přihlásit.děkuji Konečná

Náplň práce asistenta pedagoga

Dobrý den pane Kráso. Máme podobný problém jako paní Horáková ohledně pracovní náplně asistenta pedagoga. Střední škola prof. Matějčka přijala našeho syna se svalovou dystrofií Duchenne na obor informační technologie. Ve třídě je 15 žáků s různými postiženími, ale všichni kromě našeho syna chodící. Asistent pedagoga tvrdí ( i škola) že tam není od toho aby pomáhal synovi ( máme doporučení SPC ), ale aby byl k ruce učiteli. Po nás chtějí abychom si platili osobního asiostenta. Proč mám, ale platit osobní asistenci ve škole, kdy bude osobní asistent pracovat pouze o přestávkách, ale já budu platit i po dobu výuky, kdy se synem nebude. A pokud bude, vykonával by práci, kterou by měl dělat asistent pedagoga. Prozatím tam jezdí manželka jinak by syna snad nechali ve třídě bez dozoru. Podle vyhlášky 147/2011 by měl asistent pedagoga pomáhat mimo jiné cituji: d) nezbytná pomoc žákům s těžkým zdravotním postižením při sebeobsluze a pohybu během vyučování a při akcích pořádaných školou mimo místo, kde škola v souladu se zápisem do školského rejstříku uskutečňuje vzdělávání.“. Dotaz zní: Co se rozumí pod pojmem sebeobsluha. Jistě víte, že dítě se svalovou dystrofií Duchenne je zcela odkázáno na pomoc druhých i při vykonávání potřeby. Je i toto náplní asistenta pedagoga? Za odpověď děkuji. Robert Gruss

PEDAGOGICKÝ ASISTENT

Dobrý den pane Kráso, Obracím se na Vás s tímto dotazem. Naše dcera má DMO (chodí) s těžkou dysartrií s projevy vývojové dysfázie, idiopatickou epilepsii, výraznou salivaci, lehká mentální retardace. Tento rok nastoupila do prvního ročníku střední praktické dvouleté školy s tím, že nám byl slovně přislíben(slovně) asistent pedagoga na dni otevřených dveří, což bylo i jedním z hlavních při výběru školy. Při nástupu mé dcery do školy jsem se však dozvěděla že, asistent pedagoga jí nebude přidělen (asistenta pedagoga nezajistili). Bylo mi řečeno,  že pro její osamostatnění je dobré, aby zkusila pracovat bez pomoci asistenta. V psychologickém posudku od Spc je jednoznačně napsáno, že je nutná přítomnost asistenta pedagoga. Když jsem však obrátila na Spc tak mi najednou také řekli, že mám vyčkat, takže si vlastně protiřečí (ve svém posudku psali přece něco jiného). Ve třídě je devět žáků. Prosím vás tedy, myslíte si že, má moje dcera nárok na asistenta pedagoga? Na základní speciální ho měla od první třídy, i když to také nebylo bez boje. Prosím Vás o váš názor, jestli máme na asistenta pedagoga na střední praktické škole  nárok (podle jakého zákona) V případě, že ano, jak situaci dál řešit? Děkuji velice Alena

osobní asistent ve škole

Dobrý den, reaguji na časté dotazy ohledně osobních asistentů ve škole. Pokud vím, povinná školní docházka, by pro všechny měla být bezplatná. Přesně jak Vy píšete, PnP je určen na mimoškolní péči a ne na úhradu osobního asistenta v době vyučování. Co se s tím dá ale dělat? Moje dcera chodí do speciální základní školy, kde mají přímo "službu osobní asistence", ve třídě učitelku, asistenta pedagoga a osobní asistentku.Na osobní asistenty dostávají i dotace. Jsou tu ještě další dvě školy, kde je to s osobními asistenty podobné. Ještě jsem nenašla žádnou základní školu speciální, kde by rodiče za asistenty nemuseli platit. Když tedy škola nemá právo za osobní asistenci něco účtovat, proč se tak tedy děje?? My rodiče asi moc na výběr nemáme, vzhledem k tomu, že dítě do školy chodit musí. Vím, že jste na toto téma odpovídal již mockrát,  proto moc děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den.

asistent pedagoga na střední škole

Vážený pane Kráso, mám 17-ti letou dceru, která má těžkou dyskinetickou formu DMO. Kromě nohou má postižené taky ruce. 1.září nastoupila na střední školu prof. Zdeňka Matějčka v Ostravě obor Zpracovatel přírodních pletiv. Ve třídě je jich 11 a z toho jsou 4 na vozíčku a dvě nevidomé děti. Na tento počet je jenom jeden pedagog a jeden asistent pedagoga. Moje dcera a ještě jeden kluk potřebují pomoc i při sebeobsluze (pomoc při svačině a wc).  Já se chci zeptat jestli je v pracovní náplni asistenta pedagoga i pomoc těžce tělesně postiženým se sebeobsluhou. Vedení školy nám tvrdí, že je to v náplni práce osobního asistenta, kterého si máme zaplatit sami, že asistent pedagoga přichází a odchází do hodiny a z hodiny s učitelem. Mockrát děkuji za odpověď

Osobní asistent ve speciální ZŠ

Dobrý den, moje dcera nastoupila letos do 1.třídy Speciální základní školy v Hradci Králové do tzv. rehabilitační třídy, která je určena "pro děti, které nejsou schopny zvládnout požadavky nižšího stupně pomocné školy, mají odlišné vzdělávací potřeby nejen z hlediska obsahu vzdělávání, ale i z hlediska jeho metod a forem". Ve třídě jsou momentálně pedagog a asistent pedagoga. Již první den nám učitelka sdělila, že bychom se měli všichni podílet na jednom osobním asistentovi po dobu vyučování částkou cca. 1500,-/měs. Po dalším dni ve škole mám obavu, že po mně budou chtít, aby dcera měla osobního asistenta přímo sama. Dcera má diagnostikován atypický autismus, těžkou mentální retardaci, expresivní poruchy řeči, jiné hyperkinetické poruchy, epilepsii. Celý její problém je, že u ničeho nevydrží, neustále je v pohybu. Máme přiznaný 3.stupeň závislosti. Ze zprávy SPC vyplývá doporučení k individuálnímu vzdělávacímu plánu a k asistentu pedagoga dle odst.1 §20 zákona č.563/2004 Sb. Z vaší poradny jsem pochopil, že v základní škole by vůbec žádná osobní asistent neměl být, naopak by tam měli být asistenti pedagoga hrazení zřizovatelem. Na co má tedy škola právo? Děkuji za odpověď. Tomáš Horáček

Osobní asistent v ZŠ pro dítě závislé na inzulínu-diabet melitus 1

Dobrý den pane Krása, obracím se na vás s prosbou o radu. Mám holčičku,které zjistii diabetes melitus 1,závislá na inzulínu. V září 2013 jsme nastupovali do první třídy ZŠ a jelikož je holčička velmi často nemocná,má velmi špatnou imunitu a i psychické potíže,žádali jsme o individuální výukový plán,kde nám škola vyhověla. S holčičkou jsme se skoro celou první třídu učili doma nebo musel manžel nebo já matka chodit s ní na vyučování a hlídat si jí.Má neustálé potíže s glykemiemi a je jí stále nevolno a máme domluvu se školou,že bude chodit s ní rodič na hodiny nebo se budeme učit doma a docházeli jsme pak na přezkoušení a známkování. Do druhé třídy v září 2014 bychom chtěli zkusit možnost asistenta,protože manžel je jejiný zdroj příjmu rodiny a v práci mu už tolik dovolené nedají a já matka jsem částečně invalidní a ze zdravotních důvodů nemohu každý den chodit s dcerou na vyučování. Je možnost zažádat o asistenta,aby dcera mohla chodit ve dnech,kdy jí bude lépe do školy bez rodiče?? Individuální plán máme z PPP schválen až do roku 2017. Máme i doporučení od psychologa,že dcera není samostatná a doporučují doprovod. Velice děkuji za rady Maruška H.

asistence v ZŠ

Vážený pane magistře, při pročítání dotazů jsem si nemohla nevšimnout, že jste na téma Asistent pedagoga odpovídal již nesčetněkrát, a tak se omlouvám,že Vás budu zatěžovat i svým dotazem. Dcera nastupuje letos v září s IP do běžné ZŠ v naší obci. Je důležité říci, že dcera je mentálně na spodní hranici normy, avšak s těžkou vadou řeči-při normálním porozumění, dále je dysgrafik a s největší pravděpodobností ji neminou ani další známá "dys". Ve třídě bude 14 žáků, z toho jedna je má dcera a pak ještě holčička s normální inteligencí, ale pohybovým handicapem (špatně chodící). Škola žádala na obě dívky asistenta, který jim byl schválen, jenže...po telefonické domluvě s pí.ředitelkou a mém dotazu na délku úvazku hrazenou KÚ mi bylo řečeno, že úvazky už se nedávají a že nám brzy sdělí, kolik budeme doplácet z "vlastní kapsy". Podle Vašich odpovědí na jiné dotazy vím, že se s tímto neztotožňujete, ale podle mého obrana není žádná. Pochopitelně, že to jako rodiče učiníme, jsou to naše děti...mám obavy, aby se poté nemstili negativním chováním k dceři. Pak ještě jeden dotaz. Za jakých podmínek má dcera nárok na školní družinu? Momentálně chodí do běžné MŠ bez integrace. Po sociální stránce je v pořádku, o základní věci si řekne-srozumitelně, je divočejší, ale učitelky ve školce s ní problémy nemají a pí. ředitelka ze ZŠ mi řekla, že má družinářka na starost 30 dětí a že mi těžko Elišku vezme. Mám nedokončené VŠ vzdělání, kvůli různým, dobrovolným terapiím s dcerou jsem skončila na 1/2 úvazku jako uklizečka a i o to bych teď přišla? Není nějaký zákon, který umožňuje návštěvu družiny pro všechny? Podle mého,jsou ředitelka s asistentkou kamarádky a pro to, aby se asistentce zvedl plat-to bychom musely hradit MY, tak prostě řekne, že do družiny bez asistence nemůžeme. Jak se bránit? Jsem na 100% přesvědčena, že dcera družinu normálně zvládne sama. Děkuji za odpověď na mou Vyčerpávající:-) otázku. S úctou Krupičková

Dotaz

Dobrý den z Mikulova, V naší mateřské škole jsme měli zápis a mezi přihlášenými dětmi je chlapeček-předškolák, který má problém s pohyblivostí a je na vozíčku. Mám zatím jen základní informace od matky o jeho problému a žádná vyjádření lékařů a rádi bychom jim pomohl. Situace je s přeplněnými školkami nejen v Mikulově do nebe volající!! K zápisu nám došlo 90 dětí a můžeme vzít jen 30. jde mi o to, zda bychom chlapečka přijali a zřídili funkci asistenta-(dočetla jsem se na dotazech , že osobní neexistuje, pouze asistent pedagoga) 1/zda musí být snížen počet dětí ve třídě, nebo může být zachován 2/co s asistentem, když je dítě déle nepřítomno 3/co když je asistent nepřítomen z důvodu nemoci... Začínáme zatím sbírat informace... Děkuji za odpověď Březinová

Asistent pedagoga v MŠ

Dobrý den pane Kráso, ráda bych se zeptala na dotaz, zda je nějaká šance pro dítě s diabetes mellitus, získat v předškolním zařízení asistenta pedagoga?  Děkuji moc.

dotaz k osobní asistenci vnuka

Vážený p e Kráso, máme vnuka s diagnostikovaným aspergerovým syndromem. Vnuk má od září nastoupit do 1. třídy. Dcera požádala o osobního asistenta, ale údajně není jisté, že zbydou v rozpočtu finanční prostedky a bude vnukovi přidělen. Prosím jaké jsou možnosti pro podporu osobního asistena pro takto postižené dítě. Může případně plnit funkci osobního asistenta vnukovi rodinný příslušník. Moc děkuji za Váš čas, který nám poskytujete.   S přátelským pozdravem z Mostu   Dagmar Iserová

umístění do MŠ

Dobrý den. Jsem matka postiženého dítěte s růstovou vadou – nanismus. Můj chlapec dosáhne v červenci tohoto roku věku 3 let. Blíží se zápis do MŠ a já se obávám, že mne paní ředitelka odkáže do MŠ se speciálními vzdělávacími potřebami. Vím, že by to pro mé dítě bylo dobré, ale já bych se přikláněla k zařazení do běžné třídy mateřské školy. Bylo mi naznačeno, že mé dítě v kolektivu 28 dětí by potřebovalo asistenta. Můj chlapec sice nosí stále pleny, ale budu se snažit tento problém odbourávat. Po mentální stránce je v pořádku. Může paní ředitelka odmítnout zařazení mého dítěte do běžné MŠ, i když mám doporučení od pediatra?   Děkuji za odpověď Lenka Urbanová

Nový dotaz

Dobrý den,měla bych na vas prosbu ma dcera ma stredne tezkou mentalni retardaci uz od 3let nechtela vubec mluvit ,ale ted to uz dohani je trosku zaostala rikaji ze je pozadu o dva roky .dastala odklad ve skolce ma asistentku na 1hodinu denne !V spc nam rekly ze by jsme ji mely dat do specialni skoly ,coz jsme zavrhly,chceme ji dat sanciv normalni skole  a oni nam rekly ze jsme je odmitly tak nam nemuzou nijak pomoc ani ji nezaitegrovaly nic zadna asistentka.Prej az bude v prvni tride tak ze se uvidi a pak by nam ji zaintegrovaly ze nam nechaji otevrene dvere.mame to dedicny bratr to mel taky a rodice ho nechaly opakovat v prvni tride a ma dokonce maturitu vsechno to dohnal !chtela bych vedet vas nazor dekuji moc za odpoved K:  

asistenka

Dobrý den děkuju za odpověd ale já potřebuji pro syna osobni asistentku a ne pravě pedagogickou a nevim z čeho ji mam platit do června ji pla up a pani ředitelka mi řekla že od zaři si musim finance zajistit sama nějakou dotaci ale kde?Mam PNP II stupen a z toho to platit nemohu pani ředitelka mi řekla když beru PNP tak bych měla bejt já s nim škole když na něj beru příspěvek na peči nevim co mam dělat?

Zřízení speciální třídy

Dobrý den, v naší obci na Sedlčansku je zájem zřídit speciální třídu při běžné základní škole. Já jsem speciální pedagožka a učím v podobné třídě na jiném místě. Ráda bych přispěla do procesu vzniku nové třídy, ale narážím na několik problémů. Věřím, že mi budete moci alespoň v některých bodech pomoci. Situace je taková, že starosta obce návrh podporuje a ředitelka ZŠ je mu též nakloněna. V budově školy je určena vhodná místnost, kde by třída mohla být. Potřebujeme však vědět, jak postupovat, abychom plán proměnili v realitu. Čím začít? Na koho se obrátit? Slyšela jsem, že podmínkou pro existenci speciální třídy je spolupráce s nějakým občanským sdružením. Je to pravda? Na co to sdružení má být? Na dofinancování asistentů pedagoga? A jak je to nyní, po změně občanského zákoníku? Jak jsou ve skutečnosti financováni asistenti pedagoga? Stačí na to peníze, které dostane škola od kraje? Musí něco platit rodiče? A ještě jedna oblast: vím, že počet žáků ve třídě se určuje podle míry postižení. Pokud jsou v jedné třídě žáci se středním MP i s těžkým MP, kolik těžce MP musí být ve třídě, aby stačil celkový počet 4 žáci? A může se ve speciální třídě vzdělávat i žák s lehkým MP? Otázek je už teď mnoho a jistě se jich ještě spousta objeví. Budu velice ráda, když mi alespoň na některé z nich pomůžete najít odpovědi. S pozdravem a přáním všeho dobrého Kateřina Matoušková

osobni asistent

dobrý den pane Kraso chtěla jsem se zeptat od zaři 2014 bych potřebovala mit osobniho asistenta pro syna ve škole jelikož ted ma a konči červen 2014 kdy to plati uřad prace dneska mi pani ředitelka řekla že bych si měla zajistit já od zaři sama toho asistenta a platit take mám ale II stupen + 2000 a to je vše a jěště přídavky a alimety a hmotnou nouzi nevim kde si zažadat o dotaci pry stoji assitent 6500 někdy i více děkuju moc za odpověd

asistence na SOU

dobrý den.mám syna  Autistu-l,vysokofunkční.Letos nastoupil jako integrovaný na SOU na obor zámečník.Dostává na sebe 20h asistence do  školy jako dotaci z kraje,ale od pololetí  škola vyžaduje asistenci i na praxi,na ketrou už navýšení hodin z SPC nedostalo a chtějí po nás -rodičích,abychom si tuto asistenci platili my-tedy zhruba 5000kč/ měsíc.navíc nemá škola stále jasno,zda ho připustí k závěrečným zkouškám.Chtěla jsem se zeptat,zda je běžné,aby si rodiče platili osobní asistenci do školy byt střední,ikdyž se nám zdá,že by na praxci tuto službu mít nemusel-zvlášt osobní asistenci ne(je co se týká své osoby samostatný ,ale škola má obavy ze strojů -proto tam dala bývalého důchodce jako asistenta.A kolik  v tom případě stojí taková asistence,pokud si ji musíme platit.děkuji

asistent pedagoga v MŠ

Vážený pane Kráso, zajímal by měVáš názor asistenci u těžce postiženého dítěte v MŠ . Dítě má kombinovanou vadu - atetózu a nedoslýchavost - a potřebuje péči k zajištění základních potřeb - je na plenách, tekuté stravě, pohybuje se částečně plazením, nekomunikuje , nemá žádný úchop v ruce. SPC doporučilo asistenta pedagoga, ale podle mého názoru jde spíše o práci pro osobního asistenta. Děkuji za odpověď a přeji hezký den .

Asistent pedagog

Dobrý den, pane Kráso, v současné době jsme se dostali do nelehké situace. Máme 12 letou dceru, která je od narození postižená. Narodila se předčasně a má diagnózu DMO. Je nechodící a ve škole potřebuje služby asistenta. Bohužel jsme s naší asistentkou nespokojeni, chtěli jsme s manželem tuto situaci již několikrát řešit, ale ze strany asistentky nebyl zájem. Po včerejším hovoru s asistentkou došlo k tomu, že nám již odmítla zůstat s dcerou po škole v družině. Nechci Vás zatěžovat našim problémem, ale ráda bych věděla, zda si jako rodičové můžeme určit, jaký asistent pedagog  bude naší dceři nápomocen nebo zda je to celé v kompetenci školy. Prosím, poraďte nám. Děkuji. Zdraví Irena Černá

Asistent pedagoga

Dobry den, Mam trileteho syna, ktery ma tezke zrakove i tezke pohybove postizeni. Mam moznost ho integrovat do ms. Ms je zrizena pod charitou pro charitni zamestnance coz ja jsem. Kolektiv je maly 12 deti pristup bezbarierovy. Jediny problem nastava s asistentem pedagoga, jak ho financovat. Muze charita zadat o zrizeni mista asistenta pedagoga a muze zadat o financovani tohoto asistenta, kdyz to neni statni zarizeni? Nebo kde muzeme na tohoto asistenta sehnat penize. Moc dekuji za odpoved.

Asistent pedagoga-kompetence a povinnosti

Dobrý den,po přečtení příspěvků s podobnou tematikou si dodávám odvahy s popsáním svého konkrétního dotazu.Pracuji jako asistent pedagoga a učitelka na ZŠ.Vloni jsem měla poloviční úvazek na obě funkce,jako asistentka jsem pomáhala chlapci se středně těžkou vývojovou hyperkinetickou poruchou chování v 6.třídě.Od PPP měl doporučených 22hodin,ale kraj povolil jen 15.Při sestavování rozvrhu bylo nutné skloubit práci u něj i jako učitelky a dozory na chodbách a jídelně.Předměty se vybíraly podle toho,jak vyšly v rozvrhu na prní 3.hodiny a ne že bych pracovala předmětově (všechny matematiky např).Letos je situace složitější,jako učitelka mám týdně 17hod a jako asistentka 17hodin,přitom úvazek i plat zůstal stejný jako vloni.Při sestavování rozvrhu to dopadlo hůř,klient měl od PPP opět nárok na 22 hod,od kraje dostal 15,ale dvě hodiny nejsme schopni optimálně využít (vychází to na tzv.odpočinkové předměty) a mám tedy nepřímou ped.práci,protože mě učitel v hodině nevyžaduje.druhým problémem je druhé dítě ve stejné třídě,kterému byl diagnostikován aspergerův syndrom,SPC přidělilo asistenta a protože jsem ve tídě už já,kraj mou funkci přžesměroval i na něj,ale při doporučených 22 hodinách mi na něj v praxi vychází 2 nebo soudružných dalších 15 s prvním klientem,což při takto rozdílných diagnozách je prakticky téměř neproveditelné,nemůžu se ve stejný okamžik věnovat oběma najednou nebo se brzo projeví specifika chování jejich poruch a narušuje to chod hodiny.navíc dítě s aspergerem vyžaduje pozornost třídní učitelky o přestávkách,chápu,že potřebuje klid mimo třídu,která je o přestávce hlučnější a jeho to ruší,ale třídní učitelka potřebuje vykonávat svou práci a předpokládá,že se mu budu o přestávce věnovat já,já mám ale buď dozor na hlučných chodbách a proto mě asperger nevyhledává nebo učím na jiné budově a v kabinetě mě vůbec nenajde.Snažím se vykonávat obě práce pečlivě,ale dochází mi,že je to nadmíru psychicky náročné.Maminka od aspergera to už začala řešit s panem ředitelem,obávám se,že abych mohla práci asistenta vykonávat více,sníží mi úvazek učitelky,ale ten není natolik finančně ohodnocen,aby byl pro mě sám o sobě zajímavý.zajímalo by mě tedy,jaké jsou kompetence a ovinosti a práva asistenta pedagoga v kombinaci s učitelkou.Podle pročítání jiných příspěvků i směrnic MŠMT mi přijde,že asistent je taková děvěčka pro všechno,ale jak to nasoukat do polovičního úvazku,když hodiny i plat je poloviční,ale náplň a nasazení se očekává dvojnásobné?Kde je prostor na psychohygienu a další vzdělávání?Pak mě napadá v této souvislosti jak je to s nemocí,když je svěřenec nemocný,je povinností asistenta zajistit doplnění látky všech předmětů nebo jen těch,kde vykonává asistenci?A když není ve škole asistent (je sám nemocný nebo má nemocné dítě,školení ap) tak je i tak jeho poivinností aktivně pomáhat třeba po meilu klientovi?Kdo přesně určuje nápň práce a měla by být konkrétně vymezena ve smlouvě?omlouvám se za průtž dotazů,ale od začátku školního roku uběhly dva měsíce a situace se zdá být dost urgentní.Děkuji za pochopení a zodpovězení mých otázek.Přeji pohodový podzim a mnoho osobních i profesních úspěchů.Petra Nemravová

Přidělení asistenta pedagoga ve dvouleté praktické škole

Dobrý den, pane Kráso, obracím se na Vás s tímto dotazem. Dcera navštěvuje 10. ročník spec. ZŠ a je na těžké mentální úrovni. Nyní chceme, aby nastoupila na dvouletou praktickou školu v místě bydliště. Můj dotaz zní - jak a co pro to udělat, aby měla pedagogického asistenta pro sebe po celou dobu výuky? SPC mi sdělilo, že mi klidně asistenta doporučí, ale údajně záleží na škole, jestli jej zajistí. Vzhledem k jejím psychickým problémům - je v péči psychiatra s poruchami chování (střídání nálad, agresivita, atd.) si nedovedu představit, že by asistenta k sobě neměla. Psychiatr mi také napíše doporučení asistenta. Jak mám dále postupovat? Mám již předem školu, kam příští rok nastoupí, kontaktovat, aby počítali s tím, že tam takové dítě nastoupí a již sháněli finance? Nyní tam je zoufalá situace, kdy asistent má na starost 6 dětí (před nějakou dobou ještě 12, ale třídy naštěstí rozdělili), a nezvládá se starat o těžce postižené, navíc odbíhá do další třídy. Je možné, aby např. více žáků mělo doporučení asistenta a přitom jim byl přidělen pouze jeden pro všechny? Moc děkuji za cennou radu a přeji hezký den! Pavla

ASISTENT PRO DÍTĚ S ADHD

Dobry den, mám syna Dana, který letos nastoupil do 1.třídy. Už ve školce mu bylo v PPP diagnostikováno ADHD a doporučen asistent, paní uěitelky nechtěly. U zapisu do 1.třidy jsem na tento problém upozorňovala, bylo mi řečeno opět, že to zkusí bez asistenta. Problem nastal hned v prvnich dnech školní docházky. Třídní učitelka mi sdělila, že si s Danem neví rady a dokonce mu navrhla napomenutí třídního učitele. Doporučili mi nové vyšetření v PPP. Opět diagnostikováno ADHD a doporučení asistenta po celou vyučovací dobu. Paní ředitelka mi ale řekla, že jí nezajímá co píší z PPP, že Dan je nevychované dítě.Peníze na asistenta nemá a jestli nějaké sežene, tak až v březnu. Jsem samoživitelka, nemám peníze, abych zajistila Danovi asistentku sama. Chtěla bych, aby se ve škole cítil dobře, aby nemusel poslouchat poznámky, že je " JINEJ". Poznámky typu, jsi tatar, děti ho nechtějí, Dan zlobí, proto nemůžeme pracovat..., se mi nelíbí. Tř. učitelka mi dokonce řekla, že neví, jak se k němu má chovat a jak s ním má pracovat. Prosim o radu. Děkuji PAVLÁSKOVÁ

Asistent pedagoga

Dobrý den, našemu 5letému synovi diagnostikoval dětský psychiatr ADHD. Chodí do běžné školky, kde s ním samozřejmě mají těžkostí - dítě neposlechne, je neklidné, vznětlivé, zkrátka potřebuje daleko více pozornosti a péče, než děti ostatní. Ze školky, kam docházel předtím, ho již vyloučili a nechceme, aby se podobná situace opakovala. Ptala jsem se na možnost přidělení asistenta pedagoga, ale bylo mi řečeno, že i když ministerstvo žádost schválí, dítě s touto diagnózou dostane asistenta např. na 4 hodiny denně, ale školka dostane zaplaceno jen polovinu a zbytek musí hradit ze svých zdrojů, na což nemá peníze. Připadáme si zahraní do kouta, protože stojíme před výběrem - odejít do další jiné školky (kde se situace opět bude opakovat), nebo dítěti zesílit dávky léků, které již bere (a s čímž jeho psychiatr příliš nesouhlasí, jelikož syn je po psychické stránce naprosto v pořádku). Opravdu školka může takto mojí žádost "smést ze stolu"? A pokud by skutečně školka peníze neměla, můžeme si my, jako rodiče, tuto část hradit sami? Moc Vás prosím o odpověď. Marcela A., Příbram

Ředitel školy nezajistil řádně asistenta pro tělesně postižené dítě od začátku školního roku

Vážený pane Kráso, již jsme Vám psali 2x a vždy jste nám dobře poradil. Tak ted už doufám poslední dotaz. Pracuji ve škole, kam chodí do 5.třídy i můj bývalý chlapec, o kterého jsem se ještě donedávna starala. Tento hoch je od malička tělesně postižený a upoután na vozík. Ale letos mu ředitel školy nezajistil řádně asistenta od měsíce září, ale až od října. Tudíž Vám popíšu jak bylo zacházeno s tímto hochem. První zářijový měsíc mě pan ředitel dovolil být ještě u "mého" chlapce, druhý týden tam poslal družinářky, které ovšem s ním nebyly po celou dobu vyučování, třetí týden, řekl pan ředitel rodičům, aby si sami někoho zajistili do konce září a platili tu osobu ze svých finančních prostředků, čtvrtý týden maminka řekla dost, a byla se svým synem společně s dalšími, dvěma svými malými, nemocnými dětmi ve škole. Obrátili jsme se na zřizovatele školy tj.město a tam nám řekli cituji:"Vždyť můžete být rádi, že je tak pan ředitel vstřícný a dovolí mamince, aby s chlapcem byla ve škole." Ted v blízké době má být svoláno jednání, kam přijede i paní ze speciálně pedagogické poradny. Obrátili jsme se i na ombudsmana. Můžete mi prosím, vy k tomu říci Váš názor? Zda se může takto ředitel školy chovat? Děkuji Ráboňová

asistent na škole speciální

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat můj syn má Prader-Willi sy a dodělal 10-ti letou školní docházku rok je v denním stacionáři a kdyby chtěl ještě do školy má nárok na osobního asistenta,kdyby studoval na jednoletý ročník a platí ho škola a má nárok na odvoz do školy societou když jsme mimopřažský,ale do Prahy dojíždíme za prací,má ZTP/P.děkuji

Školní docházka když chybí asistent

Dobrý den. Syn je integrován na ZŠ s doporučením osobního asistenta. Nyní pan ředitel zažádal o zřízení funkce asistenta pedagoga která bude od 1.10.2013 financována z Úřadu práce. Jíž si nemůžeme dovolit z rodinného rozpočtu pokračovat v placení osobního asistenta.Prosila jsem pana ředitele o zajištění některého zaměstnance školy, který by byl na telefonu a v případě potřeby by za finanční odměnu pomohl vyučujícím učitelům. Pan ředitel odmítl. Financování z navýšeného normativu na těžce tělesně postiženého žáka odmítl se slovy, že škola žádné takové finance nemá. Máme doma další dvě malé děti, které jsou zrovna nemocné a tak nemohu se synem ve škole zůstat ani já. Prosím Vás o radu, zda porušíme zákon když z těchto důvodů nedáme syna do školy? Jak se mohu bránit? Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Hotárková

dotaz

Dobrý den pane Krása,mám dotaz,můj syn má druhý stupen postižení,bohužel musí navštěvovat speciální školu Arpida v Českých Budějovicích,jelikož normální školu by nezvládl.Hlava mi ale nějak nebere,jak je možné,že si můžou brát 40 procent ze synova příspěvku na péči a ještě ke všemu platit školné 800kč.Můj syn asistenta nepotřebuje,potřebuje pouze pomoci s krájením masa a rozepnout knoflík u kalhot.S tím jak jsem ale vyporozovala a i mi to sám potvrdil mu nikdo nepomáhá.Arpida se argumentuje tím,že jsou s.r.o.a že je nezisková společnost.Tak se Vás ptám,zda mají právo mi brát synovo příspěvek?Předem děkuji za odpověd,s pozdravem Kateřina Kelblová

osobní asistenci

Děkuji za odpověď smlouvy dostáváme vždy tak ke konci září do poloviny října .... platíme školné 800,- potom obědy a tu osobní asistenci kde si účtují kdejaké dotknutí dítěte toto mi přijde nefér.... z příspěvku na péči tedy platím okolo 4000,- Arpidě a zbytek zůstává mě na péči o syna přijdemi to divné

škola a asistenka

Dobrý den pane Krasa jen jsem se chtěla zeptat na jednu otazku mám syna kteremu je 7 let pobíram II stupni přispěvěk na peči syn chodi do školy ale dneska mi řekla pani ředitelka že musim si zajistit asistenta že ho nebudou myt a přebalovat a nebo to dělat sama když jsem doma když to na něj pobiram?Ale z čeho to mám platit když jsem samoživitelka a mám jěště dalši dvě děti a jedno nechodi ani do školky ani do školy.Děkuju Horakova

asistent pedagoga pro postižené dítě na základní škole

Dobrý den, jmenuji se Radka Ráboňová, dva roky pracuji jako asistent pedagoga u tělesně postiženého chlapce, který je upoután od malička na vozík. Chlapec nyní navštěvuje 5. ročník ZŠ Velká Bíteš. Je inteligentní, zvídavý a má samé jedničky. Oba dva jsme si k sobě vytvořili krásný vztah. On má ve mně naprostou oporu a důvěru a já díky jemu svou práci miluji. Letos se stalo na naší škole něco neuvěřitelného. Pan ředitel nezajistil včas pro tohoto chlapce asistenta. Na mě udělal podraz a odtrhl mě od tohoto chlapce k jinému dítěti. Zatajil mi skutečnost, že Lukášek bude mít asistenta až od října. A nechal mě podepsat smlouvu na jiného chlapce. Nikdo nechápe tento jeho postoj a nehumánní přístup k tomu chlapci i ke mně. Co je dále trestuhodné Lukymu na září nikoho nezajistil a po rodičích nyní chce, aby po zbytek září platili ze svých financí jiného asistenta. Tento chlapec upoutaný na vozík tam nikoho během vyučování nemá. On potřebuje neustálou pomoc i co se týče doprovodu na WC či oběd. vyřešil to začátkem roku tak, že jsem u něj mohla ještě týden zůstat, ale dále již ne. Předal tuto péči na starost družinářkám. Sama jsem byla svědkem toho, že tento chlapec tam neměl nikoho, a proto jsem, i když jsem měla po pracovní době, za Lukáškem šla a pomáhala mu. Rodiče toho chlapce chtějí po panu řediteli, aby mě k Lukymu zpátky vrátil. Je to v jeho pravomocí, ale on odmítá. Důvod? Nazvu to zaměstnanecká šikana. Nikdo jeho postoj nechápe, já i rodiče bojujeme, aby se vše vrátilo do zaběhlých kolejí a zase jsme byli spolu já a Luky. Moje práce je velmi kvalitní a není mi co vytknout. Bude z toho zřejmě aféra, máme už zjištěné i kontakty na větší média. Tento pan ředitel by měl dostat co proto. Ani si neumíte představit jak nás tímto nezájmem a lhostejností ubližuje a trápí. Narazili jsme na nehumánního, arogantního člověka. Poradíte vy? Děkuji Radka Ráboňová ZŠ Velká Bíteš

Asistent pedagoga v praktické škole

Dobrý den, pane Kráso, mám dceru v 10. ročníku spec. ZŠ a nyní se rozhoduji, kam dál. Vzhledem k jejímu postižení (těžká mentální retardace) nemám moc na výběr. Nabízí se pouze dvouletá praktická škola v místě bydliště (určená pro žáky s lehkým až středně těžkým ment. postižením),nicméně přijímají i žáky s těžšími vadami. Školu jsem navštívila a s hrůzou zjistila, že ve třídě s 12 žáky je pouze jeden pedagogický asistent. Nebudu Vám ani popisovat, jak to těžce nezvládá. Co mohu já, jako rodič, případně škola udělat pro to, aby k tak těžce postiženým žákům mohl být přidělen další asistent? Jde mi o to, že někteří jedinci celé dopoledne "protrpí", jelikož se jim nedostává takové podpory, kterou nutně potřebují, aby byl čas strávený ve škole pro ně smysluplný. V podstatě to "odsedí". Dále mě zajímá, k čemu slouží speciální pedagogická centra. Zatím s těmito institucemi pouze "bojuji", jelikož absolutně nepodporují ani rodiče, ani školu, kam dítě dochází. Na to, aby každý rok pouze vystavovali doporučení k umožnění vzdělávání v dané škole, jsou dost drazí, nemyslíte? Moc děkuji za Vaši odpověď a přeji mnoho úspěchů ve Vaší činnosti - opravdu obdivuhodné. Jako matka, která stále bojuje za práva svého postiženého dítěte, jsem již zcela vyčerpána.  

Nový dotaz

Dobry den Vazeny p. Kraso, mam syna kde mu byla od osmi let diagnostikovana lehka mentani retardace na zaklade vysetreni z PPD, od druheho rocniku navstevoval zakladni  skolu  ve  specilaizovane  tride -upraveny osnovy  doposud-ukoncil ctvrty rocnik, nyni z duvodu stehovani do jineho mesta po dlouhe snaze mi dite prijali do zakladni skoly  ktera je spadova pred tim jsem zadali o prijeti na Zakladni cirkevni skole ale z technickych duvodu ho skola neprijala ja nemela cas na odvolani a musela dite nekam umistit po velke snaze se podarilo ale musela jsem podepsat ze se vzdavam odvolani ,dite je zarazeno  do zakalni skoly coz jsem stastna ale nemaji specializovanou vyuku,dite zaradili do pateho rocniku se zakladnim vzdelavacim programem, pozadala jsem si o nove vysetreni z PPD a bylo mi konstatovano ze doporucuji dite umistit do treti tridy a nema ani narok na pedagogickeho asistenta  ,je mu jedenact let a nevim si predstavit jak by to dolehlo na jeho psychickou stranku ... to jsem vyloucila,nyni dojde k prezkouseni ditete  na zadost reditele skoly o jeho skolnich znalostech a mam obavy ze to bude stejne jako na PPD a dite mi umisti do tretiho rocniku, byla mi doporucena zvlastni skola i kdyz se tento termin zvlastni skola nepouziva je to pro mne stale zvlasni skola navic hodne z ruky a dite ma pravo  vzdelavat se na zakladni skole, bohuzel zakladni skola se specializivanou vyukou ve Zline neni  a nevim si predstavit jezdit se synem a detmi  do jineho mesta kdyz mam jeste dve male deti kde bojuji o volne misto ve skolce a financne si to nedovedu predstavit, chci aby dite chodilo do Zakladni skoly  ,ma na to pravo , jeste mam jeden dotaz a to takovy  zda  mam pri tehle diagnoze  syna  narok na prispevek na peci jiz  vice jak pul roku navstevujeme psychiatra a rok psychologa -terapie ,diagnoza je stanovena od osmeho roku ditete a to z PPD , dekuji mnohokrat za odpoved a pomocnou radu s pozdravem hezkeho dne

Škola pro meho postizeneho syna

Dobry den, mnel bych na vas prozbu, poradila mi kamaradka , ze vas mam pozadat o radu. Mame šesti leteho synka , s levostrannou hemiparesou. Je moc šikovnej a mozecek ma v poradku ( dekujeme bohu ) , ted mnel jit do školy , ale musel na operaci do příbrami, na natažení ach. šlachy, tudiš nemoch do školy, a dostal odklad. Ale co se chceme zeptat, chteli by jsme ho dat do školy , mezy normalní deti, protoze vime ze to zvladne , ale po fizicke strance ne. Chodi sam , jen kdyz se musej pouzit obe ruce , tak potrebuje pomoct. Moc to pro nas znamena,aby sel do normalni školy,a nevime jak to udelat. Kazdej nam rika , ze spravne musi do specialni školy. A ted jsme se doslechli, ze to jde. A , ze existuje Pedagogický asistent, ktery je placen statem, ktery by se synem chodil do školy. Poradte nam, prosim. Moc dekujem.

Placení osobního asistenta na ZŠ

Potřebovala bych radu ohledně placení osobní asistentky na ZŠ. Mám dcery dvojčata a obě mají DMO, jedna je chodící, ale druhá je s těžkým motorickým hendikepem, je na vozíku s výrazně omezenou hybností obou rukou. Vzdělává se podle vzdělávacího programu pro žáky s lehkým mentálním postižením, s asistentem pedagoga a dle individuálního výchovně vzdělávacího plánu. Do 5. třídy měla pouze pedagogickou asistentku. Problém nastal při přechodu na 2. stupeň. Paní ředitelka začala vyžadovat i asistentku osobní. Aby dcera mohla na škole zůstat, byly jsme nuceni s pedagogickou asistentkou sepsat smlouvu, že bude vykonávat i asistentu osobní a my, že jí budeme za tyto služby platil – peněz prý na dcery dostáváme dost. V opačném případě bychom museli dcery rozdělit a vozit na dvě místa. Jednu do stávající ZŠ a druhou do speciální školy vzdálené cca 50 km. Od ostatních maminek, s kterými jsem v kontaktu, mi bylo sděleno, že v jejich případech u stejně starých dětí s podobným postižením škola osobní asistenty nevyžaduje, že tyto činnosti – přebírání dětí od rodičů, vysazování a sesedání z invalidního vozíku, oblékání, obouvání, zajištění toalety a s tím spojenou osobní hygienu, asistenci při jídle a ostatní činnosti zajišťuje asistent pedagogický, kterého plně hradí škola. Děkuji za odpověď Ludmila Vojtechová

Školní družina

Vážený pane Kráso, obracím se na Vás s dotazem co se týče stupně závislosti. Náš 10ti letý syn navštěvuje speciální školu s asistenci pedagoga. Mám na syna 3 stupeň závislosti, má i průkaz ZTP/P. Do práce nechodím. Chci se zeptat, zda má syn nárok ve škole navštěvovat školní družinu? Bylo mi řečeno, že pokud mám na syna péči tak do družiny nesmí poněvadž by to už nebylo bráno jako péče z mé strany. Ptám se proto, protože maminka z jiné třídy má na syna 1 stupeň, je nezaměstnaná a syna jí do družiny vzali. Je to hodnocené a rozlišované podle stupně závislosti? Moc Vám děkuji za Váši odpověď. S pozdravem Pilařová

Nový dotaz

Dobry den, dite mi doposud navstevovalo zakaldni skolu se specializovanou vyukou , nyni jsme se prestehovali-bylo to nutne a mam problem s umistenim ditete do skoly kde mne tlaci na obecni coz nechci ,zakladni skola spadova  nechce prijmout dite z duvodu ze nemaji  specialniho pedagoga... ma diagnostikovanou lehkou mentalni retardaci,prosim o radu co mam delat vzdyt  syn ma narok na zakladni skolu a ne zadou obecni kde mne odkazuji,ma pravo na zakladni vzdelani ,je mozne si pozadat o pedag. asistenta jak mam postupovat aby mi dite vzali do zakladni skoly ,u jine zakladni skoly jsme neuspeli dite si vzali na zkousku a vypadalo ze ho prijmou po tydnu mi zdelili ze neni prijat a to z technickych duvodu coz  nerozumim a duvod to urice neni,spise nesmyslna  vymluva  nebot jsou na tyto deti specializovany jedna se o cirkevni skolu ktera mne velice zklamala ,nyni se sazime dite po prazdninach umistit do zakladni spadove ale moc se toho bojim ze mi ho nevemou -pry spadovost nehraje zadnou roli ,odvolat se na cikevni jiz nemohu odvolaci sluta jiz propadal tak nevim  si rady ,prosim Vas o jakoukoliv radu jak mam postupovat a  dale s druhym ditetem kete ma odkald skolni dochazky ma problemy - vadu reci a navstevujeme logopeda , a s doporucenim dite potrebuje skolku  moc by  to pomohlo a pripravilo dite na prvni stupen, doporuveni z PPD, psycholog, ale bohuzel mi j i nechteji nikde vzit ,maji  vsude plno ale do skolky musi je to predskolak jsem zoufala, dekuji mnohokrat za odoved

Asistence ve školce

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu.Mám syna v MŠ již 2 roky s pedag.asistentkou která nám zároveň zabezpečuje i následnou osobní asistenci.Nyní jí vypršela 2-letá prac.smlouva a vypadá to že jí nebude ze strany školky opět prodloužena.Důvodem je prý nedostatečné vzdělání-není pedagog,žádné problémy jsme neřešily a z naší strany není důvod jí dítěti sebrat když spolupráce je i dle poradny výborná.Mohu se nějak bránit a na koho se mohu obrátit,kdo by nám mohl pomoci když ve školce to neni možné? Děkuji L.

nová maturita

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat a poprosit o radu. Mám dcera, která se narodila oboustranně neslyšící, letos maturovala na běžné škole. Napsala obě slohové práce z aj a čj, vykonala ústní i praktickou maturitu. Jen didaktický test z čj neudělala o 0,5 bodu a z aj o1 bod. 15.5. jsme poslali do Prahy odvolání a něj nám došla odpověď po více než měsíci 3.7.  - zamítnutí. Měla psát skupinu SP2. Test měla stejný jako její spolužáci a asistent jí dělal pouze dozor. Dcera napsala do odvolání, že jí nevyhovovaly formulace a zadání otázek.  Proč neměla alespoň některé otázky upraveny  k jejímu handicapu? Proč jí asistent dělal pouze dozor? Proč nám napíší do odvolání, jak jí asistent pomáhal, když jí nepomáhal. A proti rozhodnutí se nelze odvolat.  Mrzí mě, že zdravým studentům uznali  - 1 bod a postiženému neuznali -0,5 bodu. Je to diskriminace. Navíc nová maturita je špatně udělaná. Jsou neslyšící, kteří neumějí znakovat ( navíc jsou to většinou ti nejlepší, kteří mají dar odezírat a mají vysoké IQ). Proč SP3 skupina je ve znakovém jazyce. Měla by být i varianta SP3  i bez znakového jazyku. Proč nemají postižení u maturity podmínky, na které mají nárok a nejsou stejně hodnoceni? Navíc se nesmí proti rozhodnutí odvolat? Kde je spravedlnost?Děkuji. Pěkný den přeje Eva Soldánová

osobní pedagog asistent

Dobrý den chtěla jsme se prosím zeptat,syn bude od září přestupovat do základní školy a bude potřebovat osobního pedagoga asistenta.Paní ředitelka mi řekla že dostane od kraje dotace   130 000,- na osobního pedagoga na rok, ale asistenci si prý budu muset platit sama.Prý bychom měli s asistentkou sepsanou smlouvu my dvě mezi sebou a já bych jí platit alespoň 5 000,- za asistenci.Je to takhle   normální postup? Děkuji za info Šenková

asistent ve školce

Dobrý den,                   kde mohu žádat o asistenta do školky pro svou dceru? Musím mít nějaké doporučení od lékaře?  Děkuji Plzáková

Dotaz

Dobrý den , Chtěla bych vám poděkovat za vaše odpovědi k dotazům týkající se k umístění mého syna do praktické školy.Mám stále problémy s ředitelkou školy.Nesouhlasila jsem s přestupem a ředitelka školy si mě pozvala na jednání ,kterého se zúčastnila sociální pracovnice,která dohlíží na syna po rozvodu.Oznámily mi,že pokud nebudu souhlasit s přestupem podají žádost k soudu na předběžné opatření.Jsem z toho velmi špatná,syn mi tady brečí,že nechce do nové školy.Problém je taky vtom,že sám by nezvládl jezdit do města já jsem momentálně nezaměstnaná od státu neberu žádné sociální  dávky ani přídavky na dítě.Bydlím u rodičů kteří nás živí.Nedovedu si představit ,že bych musela syna vozit do města .Chodí do 6 třídy ,jedná se o 3 roky než vyjde základní školu.Můžete mi prosím poradit jak se můžu bránit.Děkuji Marcela

Dotace na asistenta pedagoga v školním roce 2013/2014

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit jak to bude s dotacemi na asistenta pedagoga v školním roce 2013-2014. Můj syn navštěvuje základní školu ,při vyučování má asistenta pedagoga.Včera mi volala paní ředitelka,že neví jestli dostane na příští školní rok peníze na asistenta.Doporučila mi at syna vozím do zvláštní školy.Děkuji za odpověd.  

Asistent pedagoga

Dobrý den Pane Kráso,děkuji za vaši odpověd.Pošlu dotaz na krajský odbor školství,nicméně asi nepochodím,ono to totiž vypadá že nikdo žádný zákon neporušil ale je to nastavené tak,že o asistentku pravděpodobně přijdeme,pokud danou částku neseženu. Totiž : ministerstvo školství pokrátilo dotace na asistenta pedagoga,kraj tudíž sdělil řediteli školy,že mu krátí peníze na asistenta.Dosavadní částka byla 130tisíc na rok,nyní je to 104 tisíce na rok.Takže ředitel snížil asistence plat a za tak nízkou částku tu práci nikdo nebude dělat.Ovšem další prostředky škola nemá,proto mi řekl,že musím peníze sehnat sponzorsky. Nikdo nic neporušil,vše v mezích našich zákonů a výsledek je jasný,bohužel.Nevím zda se mi podaří ty peníze dát dohromady,takže ted skutečně nevím co bude dál. Je mi z toho smutno,postižené děti mají život už tak složitý a ještě takovéto komplikace...přitom je logické že rukama se syn živit nebude,že potřebuje studovat a mít dobré výsledky.Což mu ovšem tato úprava značně stíží....