asistence na SOU

dobrý den.mám syna  Autistu-l,vysokofunkční.Letos nastoupil jako integrovaný na SOU na obor zámečník.Dostává na sebe 20h asistence do  školy jako dotaci z kraje,ale od pololetí  škola vyžaduje asistenci i na praxi,na ketrou už navýšení hodin z SPC nedostalo a chtějí po nás -rodičích,abychom si tuto asistenci platili my-tedy zhruba 5000kč/ měsíc.navíc nemá škola stále jasno,zda ho připustí k závěrečným zkouškám.Chtěla jsem se zeptat,zda je běžné,aby si rodiče platili osobní asistenci do školy byt střední,ikdyž se nám zdá,že by na praxci tuto službu mít nemusel-zvlášt osobní asistenci ne(je co se týká své osoby samostatný ,ale škola má obavy ze strojů -proto tam dala bývalého důchodce jako asistenta.A kolik  v tom případě stojí taková asistence,pokud si ji musíme platit.děkuji
 
sv?tlana gacíková

Vážená paní Gacíková,

není běžné, aby si rodiče platili speciálního pedagoga jako asistenci při vzdělávání. Problém je v tom, že střední stupeň vzdělávání již není povinný, a tudíž i povinnost zřizovatele zajistit asistenta pedagoga je značně oslabena. Přesto Vám doporučuji, abyste trvala na tom, že je nzbytné, aby zřizovatel školy poskytl prostředky na asistenta pedagoga, který je potřeba v rámci vzdělávání.

Doporučuji oslovit odbor školství KÚ a požadovala navýšení dotace. Kraj by Vám měl v této věci vyhovět. Je potřeba apelovat na to, že se to státu vyplatí, protože pokud se syn dobře vyučí, bude moci pracovat a tím odvádět pojištění a daň.

S pozdravem Václav Krása

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením. Aktuálním projektem je sbírka na elektrický vozík pro sedmiletou Klárku, které lékaři ve dvou letech diagnostikovali Spinální muskulární atrofii. Cílem je vybrat pro Klárku částku ve výši 180.000 Kč. Více o Klárce na www.klarcinblog.cz. Pojišťovny nechtějí přiznávat elektrický vozík dětem mladším deseti let.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.