Osobní asistent ve speciální ZŠ

Dobrý den, moje dcera nastoupila letos do 1.třídy Speciální základní školy v Hradci Králové do tzv. rehabilitační třídy, která je určena "pro děti, které nejsou schopny zvládnout požadavky nižšího stupně pomocné školy, mají odlišné vzdělávací potřeby nejen z hlediska obsahu vzdělávání, ale i z hlediska jeho metod a forem". Ve třídě jsou momentálně pedagog a asistent pedagoga. Již první den nám učitelka sdělila, že bychom se měli všichni podílet na jednom osobním asistentovi po dobu vyučování částkou cca. 1500,-/měs. Po dalším dni ve škole mám obavu, že po mně budou chtít, aby dcera měla osobního asistenta přímo sama. Dcera má diagnostikován atypický autismus, těžkou mentální retardaci, expresivní poruchy řeči, jiné hyperkinetické poruchy, epilepsii. Celý její problém je, že u ničeho nevydrží, neustále je v pohybu. Máme přiznaný 3.stupeň závislosti. Ze zprávy SPC vyplývá doporučení k individuálnímu vzdělávacímu plánu a k asistentu pedagoga dle odst.1 §20 zákona č.563/2004 Sb. Z vaší poradny jsem pochopil, že v základní škole by vůbec žádná osobní asistent neměl být, naopak by tam měli být asistenti pedagoga hrazení zřizovatelem. Na co má tedy škola právo? Děkuji za odpověď. Tomáš Horáček
 
Tomáš Horá?ek

Vážený pane Horáčku,

škola nemá právo požadovat po Vás žádný příspěvek na asistenta pedagoga, už vůbec ne osobního asistenta ve škole. Zřizovatel školy je povinen, pokud SPC dá doporučení k potřebě asistenta pedagoga, jej zajistit. Doporučuji Vám se obrátit na zřizovatele školy, případně na školský odbor KÚ a požadovat, aby škola postupovala standardně. V případě, že se Vám to nepodaří, prosím, napiště mi na adresu v.krasa@nrzp.cz.

S pozdravem Václav Krása

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením. Aktuálním projektem je sbírka na elektrický vozík pro sedmiletou Klárku, které lékaři ve dvou letech diagnostikovali Spinální muskulární atrofii. Cílem je vybrat pro Klárku částku ve výši 180.000 Kč. Více o Klárce na www.klarcinblog.cz. Pojišťovny nechtějí přiznávat elektrický vozík dětem mladším deseti let.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.