Občané změnu nechtějí.

I když ještě nejsou definitivní výsledky prvního kola prezidentské volby, je zřejmé, že do druhého kola postoupili Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Důležité je však dodat, že na dalších dvou místech se umístili pánové Fischer a Diensbier. Dohromady tito kandidáti dosud získali asi 80 % hlasů.

Výsledky voleb ukazují, že i když lidé často říkají, že jsou současnou situací zklamaní až naštvaní, a že si přejí, aby došlo ke změně, tak v těchto volbách opět volili současný marasmus. Je zřejmé, že podlehli mediální masáži a nevolili podle srdce. Podlehli lživé a opakované tezi, že nemá cenu volit někoho jiného, kromě „velké čtyřky“, protože jinak je to ztracený hlas. U mnoha voličů vyhrál pocit, že musí volit tak, aby jeho hlas nebyl mezi hlasy poraženými. Toto, pro mě trochu iracionální uvažování, že musím volit vítězného kandidáta, potom způsobuje, že jsou pořád voleni v zásadě stále stejní kandidáti, že stále vítězí stále stejné mocenské skupiny.

V závěru kampaně bylo cítit, Karel Schwarzenberg má veliký nástup a dotahuje původní lídry kampaně. Jeho kampaň byla nesena ve lživém duchu, že je to osobnost čestná, má v sobě určitý havlovský étos apod. Je to absurdní. Pan Schwarzenberg je přeci loutkou v rukou ministra Kalouska, podržel všechny podlosti a podrazy současných mocenských skupin. Vždy se sice tváří, že s tím jakoby nemá nic společného, ale jeho skutky jsou zcela jiné. Jeho vyjádření v debatě s V. Moravcem, že bude chránit seniory a lidí se zdravotními problémy, považuji za zvláště lživé.

O M. Zemanovi snad ani nemá cenu psát. Neprůhledné financování jeho kampaně ukazuje, že se vůbec nezměnil. Ani jeden z obou kandidátů, kteří postoupili do druhého kola, nedává naději jakékoliv změny. Je jisté, že vláda bude výsledkem volby posílena. Pokud zvítězí K. Schwarzenberg, nemusí se vláda obávat, že by jí vrátil byť jediný zákon. Ani M. Zeman asi nebude házet klacky pod nohy současné administrativě. Oběma současný stav v zásadě vyhovuje.

Měli jsme všichni možnost, pokusit se o první krok ke změně a tyto změny dokončit ve volbách v roce 2014. První možnost je pryč. Obávám se, že nejsme připraveni se rozhodnout k opravdové změně, kterou bychom mohli provést příští rok. Většina lidí se bude obávat změny, protože změna je vždy i určitá nejistota. Zřejmě platí, že je lepší zasmrádlá jistota než riskovat změnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *