Vážený pane ministře, milý Mirku,

protože se známe již mnoho let, dovoluji si toto přátelské oslovení. Dnes jsi dvakrát zmínil moje jméno v médiích v souvislosti s prohlášením pana premiéra, že projekt sKarty je nepovedený a že má silný názor jej ukončit.

Prohlásil jsi „Pokud se zeptáte skutečných terénních pracovníků v sociálních službách, nikoliv pana Krásy, tak vám řeknou, že sKarty jsou užitečná věc. Určitě nemá žádný smysl je zastavit. Možná má smysl trochu přibrzdit, učinit je více dobrovolnými,” a dále jsi prohlásil “Vylévat s vaničkou i dítě jenom proto, aby pan Krása byl slavnější a sociálním demokratům vzrostly preference, je úplná blbost.”  

Myslím si, že je lépe se bavit věcně a nenapadat se. Velmi se mýlíš, pokud si myslíš, že usiluji o zrušení sKarty pouze kvůli svojí osobě. Systém povinných účtů u České spořitelny a k nim sKarty jsou nejen z hlediska ústavního, ale i z hlediska praktického užití opravdu špatnou věcí.

Představa bývalého ministra Drábka a jeho náměstka Šišky, že lidé na vozících, nevidomí a jinak postižení budou snadno vybírat z bankomatů a nakupovat prostřednictvím bankovních karet, pramenila z jejich absolutní neznalosti lidí se zdravotním postižením, jejich mentality a potřeb. Dnes se jasně ukazuje, že ne každý politik se hodí na každé ministerstvo. Technokratický přístup obou pánů k sociální politice musel skončit fiaskem. Píšu Ti to jakou dobrou radu, kdyby ses někdy ještě náhodou podílel na sestavování vlády. 

Problémem je skutečnost, že tento experiment bude nás, daňové poplatníky, stát spoustu peněz, úředníkům přibude práce, lidé, závislí na pomoci druhých budou opět znejistěny, co se bude dít. Chápu, že pánové Drábek, Šiška, ale ani Ty nemůžete znát problémy lidí, se kterými se prakticky v běžném životě nepotkáte, a věř mi, že předvolební návštěva v zařízení sociální péče žádnému politikovi poznatky nepřinese. Proto je někdy dobré, vyslechnout jiný názor a třeba se jím i řídit.

Milý Mirku, my křesťané prožíváme intenzivně velikonoční období. Bylo by dobré, kdyby sis jednou řekl, že přestaneš napadat lidi, kteří nesouhlasí s Tvým názorem, a připustil si, že jsou také lidé, kteří dělají věci proto, že je považují za správné a potřebné.

Přeji Ti radostné a požehnané velikonoční svátky.

Vašek Krása

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *