Pýcha a neúcta k minulosti

Na stránkách YouTube TV ODS, které byly zřízeny v rámci oficiální kampaně občanských demokratů před volbami do Evropského parlamentu, je možné zhlédnout předvolební klip. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby??!! V klipu jsou historické ukázky z let 1938, 1948 a 1968. Komentář přirovnává tyto zlomové události v dějinách Československa s vyslovením nedůvěry vládě v době českého předsednictví Evropské unii.

Pan senátor Töpfer, který byl, dle jeho tvrzení, zneužit k četbě komentáře, říká, že klip je trapný a hloupý. Že je klip trapný se shodne asi většina, ale v žádném případě bych neřekl, že je hloupý. Naopak, klip je chytrý v tom, že cíleně útočí na národní strunu, že vyvolává vzpomínky na selhání a potupy, kterými náš národ musel projít. Klip navozuje atmosféru, že pád vlády je další dějinná událost, která bude mít nedozírné následky pro celou společnost, pro každého jednotlivce.

Na celé věci je až odstrašující neúcta k naší minulosti a k hrdinům jednotlivých dějinných etap. Všichni dobře víme, že po Mnichovu 1938 přišla německá okupace, jedno z nejstrašnějších období našich dějin. Tato okupace přinesla stovky tisíc mrtvých, zrádce,  ale také mnoho statečných lidí, kteří pokládali svoje životy za naši svobodu. Takto bychom mohli probírat i další historické přelomy v naší minulosti, ke kterým se klip vztahuje.  

Je neuvěřitelně pokleslé srovnávat politický souboj v demokratické společnosti s okupací v roce 1968. Je neuvěřitelně pokleslé srovnávat pád vlády s převratem v roce 1948. Svědčí to o nezměrné pýše. Jen my jsme ti praví, jen my víme, co je správné, jen my umíme dobře spravovat věci veřejné. Můžeme mít různý názor na vhodnost či nevhodnost pádu vlády, ale v demokratické společnosti neplatí, že pád vlády znamená ohrožení demokratické společnosti.

Měli bychom mít pokoru k tomu, že žijeme v zemi patřící k nejvyspělejším, ale také nejbohatším zemím, a že po mnoha desetiletích si můžeme sami spravovat věci veřejné. Politici  by neměli svými neuváženými výroky a činy rozdělovat společnost na příznivce či odpůrce jedné nebo druhé strany. Zdá se mi, že v poslední době je řada signálů, které chtějí společnost rozdělit. Klip na stránkách YouTube TV ODS k nim nepochybně patří a v tom je právě chytrý. Navozuje pocit rozdělení, pocit nepřítele. Neměli bychom, ve vlastním zájmu, podlehnout pocitu rozdělení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *