Obranná válka a evropské farizejství

Třetího ledna prohlásil pan Potužník, mluvčí premiéra M. Topolánka, že operaci v Gaze chápeme jako obranný krok židovského státu. Řekl nahlas to co je zřejmé, a co si podle mě myslí většina evropských politiků, jen si to bojí přiznat. Pořád farizejsky prohlašují, že uvedený výrok není stanoviskem jejich a tudíž ani názorem Evropské unie. Česká strana se omluvila, rétoriku změnila a jakoby se nic nestalo. Ale ono se stalo!

Politici, ale tentokrát ti evropští, se chovají neupřímně a neodpovědně a svým strkáním hlavy do písku před zřejmou skutečností, připravují prostor pro mnohem větší problémy.  

Je přeci jasné a zřejmé, že Hamas je teroristickou organizací a tím, že ovládl pásmo Gazy, získal určité zázemí pro svojí teroristickou činnost. Dále je jisté, že příměří Hamas využil jen k tomu, aby se lépe vyzbrojil a připravil se na další kolo útoků na Izrael.  Bohužel je smutnou skutečností, že většina obyvatel pásma Gazy podporuje Hamas, o čemž svědčí oslavné tance obyvatel Gazy při každém úspěšném teroristickém útoku.

O farizejské rétorice politiků EU svědčí skutečnost, že Hamas již několik měsíců ostřeluje území Izraele raketami a Evropa k tomu mlčela. Když židovský stát využil svého práva na obranu svého území a svých obyvatel, tak se v Evropské unii ozývají hlasy o agresi a nezbytnosti okamžitého ukončení bojů.

Válka je asi hrozná věc a většina z nás s ní nemá naštěstí žádnou zkušenost. Stejně strašné však musí být neustále žít ve strachu, že nevím dne ani hodiny, kdy najednou přiletí z neznáma raketa, zničí můj život, rodinu, dům. Když po nás denně bude soused házet kamením tak se budeme snažit tomu za každou cenu zabránit. To dnes dělá Izrael.

Je zvláštní, že ve většině medii pořád vidíme záběry postřelených Palestinců, ale málo kdy civilní oběti na straně druhé. Nedávno jsem slyšel v rozhlase komentář, že výrok pana Potužníka poškodil naše tradičně dobré vztahy s arabskými státy. Pořád ještě uvažujeme jak v dobách komunismu. Hodní arabové a zlí izraelci. Vůbec si neuvědomujeme, že arabové byli hodní jen proto, že kdokoliv udělal něco zlého státům patřících k vyspělé západní civilizaci, byl pro komunisty kamarád.

Je stále zjevnější, že Evropská unie se verbálně snaží vytvářet jednotný postoj ke globálním problémům, ale jednotlivé státy hájí především vlastní zájmy. Postoj EU k současné krizi je postojem velkých zemí, které mají na svém území početní komunity nejen Palestinců, ale i araby z dalších zemí a bojí se pouličních nepokojů. Tyto státy by si však měly uvědomit, že ustupování zlu a strkání hlavy do písku je velmi krátkozraké. Pokud nebude Evropská unie vyžadovat za pomoc, kterou neustále poskytuje pásmu Gazy, aby Hamas zastavil odstřelování, do té doby nebude v Palestině klid.

Evropská unie svojí pštrosí politikou vytváří zajímavé státní útvary. Jedním z nich je Kosovo a druhý možná vzniká v pásmu Gazy. Vyznačují se tím, že vznikly na základě teroristických aktivit, že nejsou schopny sami se uživit, že každý občan EU musí ze svých daní na ně přispívat, a že na jejich území musí být mezinárodní síly, aby nedošlo k pogromu na menšinové obyvatelstvo. V Gaze ještě mezinárodní síly nejsou, ale myslím si, že jejich čas se blíží. Jen malou odbočku. Vůbec nechápu, jak naše vláda mohla uznat Kosovo. Naše zkušenosti se sudetskými němci by měly být dostatečné, abychom nepodporovali jakékoliv separatistické hnutí. Historická paměť nám asi občas schází.

Jako občan Evropské unie nechci, aby z mých daní byly podporovány státy, které pomoc zneužívají k teroristickým útokům. Pokud žádají o pomoc a na takové pomoci jsou závislé, musí prokázat, že pomoc využijí ve prospěch občanů a rozvoji svého území. To je obecný princip jakékoliv pomoci a měl by platit jak v Palestině, ale i v Kosovu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *