Nepovedená zdravotnická taškařice

Dne 28. srpna 2008 byl hlavním tématem pořadu ČT2 Události, komentáře, vznik nových zdravotnických pojišťoven. Je zřejmé, že se přiblížil čas velkého byznysu a velcí hráči cítí příležitost investovat do zdravotních pojišťoven.

 

Z vyjádření jednotlivých aktérů diskuze bylo ihned zřejmé, zda je účastníkem byznysu nebo není. Pan Cikrt vášnivě prohlásil: „Čím více pojišťoven, tím více konkurenčního prostředí a tím lepší podmínky pro pacienty“. Tato věta nepochybně platí. Pokud se však nejedná o veřejnoprávní subjekty, které spravují zdravotnickou daň a jsou přísně vázány zákonem. Druhá věta pana Cikrta však vše uvedla na pravou míru. Prohlásil: „Vydělávání peněz musí mít jasná pravidla“. Posléze dodal, že nejdůležitější je, aby šlo nejvíce peněz ve prospěch pacientů. Přímo čítankový protimluv. Pokud zdravotní pojišťovny budou generovat zisk z vybrané zdravotní daně, těžko může jít víc peněz ve prospěch pacientů.

 

Je zřejmé, že Ministerstvo zdravotnictví ČR vyslalo jasný signál, že zdravotnické pojišťovny budou privatizovány a kdo přijde první, ten má větší šanci k výdělku. Za sebe musím říci, že zásadně protestuji proti tomu, aby moje daně sloužily k přímému zisku jiných osob. Neznám zemi, kde by stát zákonem nařizoval platit daň a zároveň dovolil, aby podnikatelé ze správy této daně generovali zisk.

 

Pan náměstek Hroboň argumentoval tím, že z daní se platí dálnice, železnice, soukromé školy a ty také generují zisk. Tudíž, že nechápe proč ve zdravotnictví by to nemělo být stejné. Nevím, proč si většina představitelů státní správy myslí, že každý občan je hlupák. Ve zdravotnictví je také generován zisk, a to jak lékaři, nemocnicemi, lékárnami a dalšími subjekty. Tyto subjekty však nejprve musí poskytnout nějakou službu, aby mohly z veřejných peněz generovat zisk. Je to stejné, jako když z daní stavební firma postaví dálnici, budovu apod. a na této stavbě realizuje svůj zisk. Finanční úřady však spravují naše daně, bez toho aniž by na nich profitovaly.

 

Velmi dojemné bylo vystoupení ředitele zdravotní pojišťovny Agel pana Horáka. Nejprve se snažil diváky přesvědčit, že ačkoli Agel vlastní devět nemocnic, sedm poliklinik a nyní i zdravotní pojišťovnu, tak vše dělají proto, že chtějí rozhýbat zdravotnictví a pomoci pacientům. Na otázku redaktorky pořadu, zda je pravda, že platí lékařům 800,-Kč za každého pojištěnce, kterého získají pro pojišťovnu, uvedl, že přispívají lékařům 800,-Kč za získaného  pojištěnce. A to je právě důkaz toho, že všechny peníze vrací zpět do zdravotnictví.

 

Myslím si, že uvedená diskuze jasně ukázala budoucí vývoj ve zdravotnictví. Další úvahy ponechávám na laskavém čtenáři.   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *