Vláda si kope sama hrob.

Nejsem právník, a tak se nebudu přít o to, zda rozhodnutí Městského soudu v Praze je či není v souladu s naší legislativou. Je zcela zřejmé, že pondělní stávka neměla být stávkou na ochranu sociálních a hospodářských práv v rámci kolektivního vyjednávání.

Není sporu o tom, že chystaná stávka byla politická a měla vyjádřit odpor mnoha občanů proti většině chystaných tzv. reformních zákonů. Těm, kteří chtějí tvrdit, že odbory nemají právo na takovou stávku, si dovoluji připomenout, že v roce 1989 právě generální stávka rozhodla o definitivním vítězství „sametové revoluce“. Když Petr Miller, jako odborář, napochodoval se svými kováky na Václavské náměstí, nebylo co řešit a komunisté to mohli zabalit.

Vláda udělala hrubou chybu tím, že se obrátila na soud o vydání předběžného opatření. Ještě větší chybu však udělala způsobem předání rozhodnutí soudu. Svolat mimořádné jednání vlády a pozvat odborové předáky, nutně ve všech zainteresovaných muselo vyvolat dojem, že vláda chce ještě jednat. Místo toho se představitelé odborů dočkali ponižujícího aktu a žádné jednání se nekonalo. Je to nepochybně arogance moci a snaha vyprovokovat odbory k protiprávním krokům.

Musím se přiznat, že postupu vlády vůbec nerozumím. Vláda je velmi nestabilní, nemá důvěru občanů, veřejnost odmítá reformy, potýká se s korupcí. Je velká pochybnost o tom, že by jednotlivé reformní kroky měly prospět této zemi, ale spíše úzké skupině finančníků – například důchodová reforma. Mediální vystoupení některých členů vlády běží na Youtube a jejich nekompetentností se baví celý národ.

V této situaci se vláda rozhodla, svým siláckým krokem, na dlouhou dobu porušit sociální smír a vyvolat společenskou nestabilitu. Myslím si, že jednotliví členové vlády nemají dostatek sociální inteligence, protože jinak by museli cítit, že její postavení ve společnosti je velmi oslabené. Přiléváním oleje do ohně nemůže vláda uspíšit prosazení svých záměrů, ale může vyvolat podstatně větší odpor, a to nejen ze strany odborů.

Nedávno jsem diskutoval s významným politologem o současné špatné politické situaci a chybných krocích vlády. Jeho slova si dovoluji připomenout. „Já jsem optimista, ve společnosti se zvedá mohutná síla, která přivodí změnu“. Myslím si, že vláda to bohužel netuší a dále si kope hrob…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *