Pan Kalousek má pravdu.

Pan Kalousek má pravdu, když tvrdí, že včerejší demonstrace na Václavském náměstí nebyla pouze demonstrací za sociální práva, ale jednalo se o demonstraci politickou. Také pořadatelem demonstrace nebyly jenom centrály odborů, ale mnoho dalších iniciativ a tudíž už z tohoto důvodu se jednalo o demonstraci s politickými cíly.

Hlavní požadavek všech subjektů, které se demonstrace účastnily, byl jednoznačně politický, protože demise vlády je ryze politický požadavek. Pan Kalousek však, jako politický matador, vyslovil svůj výrok účelově, protože tím chtěl znejistit občany. Velmi dobře ví, že občané jsou politikou znechuceni a tudíž cokoliv je politické, je občany odmítáno. Domnívám se, že i schůzka pana Kalouska s panem Zavadilem u piva, za účasti televizních kamer, byla dalším mistrným tahem pana ministra, aby znejistěl ty, kteří považují včerejší demonstraci za nějaký nový začátek.

Je třeba, abychom očistili slovo politika a nebáli se jej používat. Současná politická reprezentace si privatizovala stát pro sebe a jakýkoliv nesouhlas považuje téměř za nelegitimní. Jakoby politici zapomněli na článek 2 Ústavy, kde se uvádí „Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.“ Takže pokud se lidé přestanou ztotožňovat s politickou reprezentací, pokud nesouhlasí s politikou vlády, mají právo vyslovit svůj názor a případně požadovat změnu.

Bylo cítit, že účastníci demonstrace si dobře uvědomovali, že nejen naše společnost, ale možná celá euroatlantická civilizace se nachází v krizi a, že je nezbytné přistoupit ke strukturálním změnám. Myslím si, že mnoho lidí v naší zemi si je vědomo toho, že demokracie v naší zemi prochází zásadní krizí. Parlamentní strany vládní koalice nám tu opakovaně předvádějí odstrašující divadlo, jak se vládnout nemá. Naše demokracie prohrává s mafiemi a korupcí. Politické strany se proměnily v komerční organizace obchodující s politickým vlivem. Korupce se stala systémovou součástí politiky a nástrojem privatizace veřejné moci. Naší společnost neřídí demokraticky zvolené orgány, ale finanční skupiny.

 

Důležitým tématem demonstrace byla prolhanost koaliční vlády. Tou největší lží je tzv. „velká řecká lež“, v jejímž jménu provádí vláda zcela nesmyslnou rozpočtovou politiku, jejímž důsledkem je podkopání spotřeby a tím také pokles růstu ekonomiky. Roztáčí tak tzv. „spirálu smrti“, kdy neustále snižování spotřeby vede k poklesu růstu ekonomiky a tudíž i nedostatku zdrojů. A o tom možná především byla včerejší demonstrace.

Myslím si, že lidé už mají dost nesmyslného tvrzení, jak si musíme utahovat opasky, jinak zkrachujeme. Mají dost falešných slov ministra financí, který snižuje příjmy těm potřebným, ale těm nejbohatším rozhazuje miliardy.  Pokud pan Kalousek neví, kde má brát peníze, lze mu tedy doporučit tyto zdroje. 

V příštím roce se ruší daň z dividend, což představuje roční ztrátu pro státní rozpočet 9 mld. Kč. Ti nejbohatší neplatí od určité částky zdravotní a sociální pojištění, roční ztráta činí možná až 10 mld. Kč. Pan ministr Kalousek teď rušení tohoto nesmyslného zvýhodnění prezentuje jako obrovské zatížení bohatých. Zavedení registračních pokladen, které jsou všude ve světě, by do státního rozpočtu přineslo 10 mld. Kč. Zrušením II. pilíře důchodové reformy by rozpočet nepřišel o 20 mld. Kč ročně. Zrušením možnosti nákupu osobních vozů pro plátce DPH (jeden z tunelů státního rozpočtu) by rozpočet získal dalších 5 mld. Kč. Jenom tyto položky činí více než 50 mld. Kč příjmů. Místo toho vláda odírá důchodce, rodiny s dětmi, osoby se zdravotním postižením.

Nelze se tudíž divit, že jsou lidé naštvaní, ale samotná naštvanost pouze nestačí. Demonstrace však jasně ukázala, že mnohé iniciativy jsou schopny se domluvit a vytvořit politickou sílu, která může přivodit nový začátek. Pokud se tento trend potvrdí, tak demonstrace splnila svůj účel a byla i politická, protože možná vzniká nějaká nová síla, která přivede politiky a politické strany k rozumu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *