Mrtví padají na hlavu státní správy.

Šestnáct mrtvých a tři desítky lidí s těžkými zdravotními komplikacemi jsou obrovskou tragédií, která postihla občany České republiky. Hledají se různé důvody, jak je možné, že se tolik lidí otrávilo metylalkoholem. Ministr zdravotnictví Leoš Heger připravil pro Vládu ČR krizový plán. V tomto krizovém plánu je dokonce návrh na okamžitý zákaz nalévání lihovin v celé republice. Taková hloupost může napadnout pouze nekompetentního člověka, protože tím podpoří jenom pokoutnou distribuci alkoholu.

Pan ministr se tváří odhodlaně jako člověk, který zachraňuje tuto zemi a vůbec si neuvědomuje, že se jedná o systémové selhání kontroly. Kdyby se vyskytly jeden, dva případy, tak by se dalo hovořit o lokálním problému. V této chvíli je nepochybné, že kontrola selhávala dlouhodobě, na což samozřejmě prodejci lihovin přišli a nefunkčnosti státní správy využili. Nikdo si vůbec neuvědomuje, že on a jeho předchůdce mají velký podíl na tom, co se nyní odehrává. Nikdo si nevzpomíná na protesty pracovníků okresních hygienických stanic, když se z vůle mocných konala jejich tzv. transformace, ve skutečnosti privatizace.

Privatizace řady činností okresních hygienických stanic, způsobily základní narušení dlouhodobě zaběhnutých mechanismů kontroly nejen v oblasti lihovin, ale i kontroly hygienických norem ve všech oblastech. Funkční systém je postupně demontován, státní správa nejen v této oblasti zcela selhává, a teprve když dojde ke katastrofě, tak páni ministři se tváří jako akční hrdinové. Podobné kauzy, naštěstí s méně dramatickými důsledky, naše země zažívá opakovaně. Současná tragédie je přímým důsledkem rozkladu státní správy a její nefunkčnosti. Privatizace jednotlivých povinností státu musí nutně vést k podobným tragédiím. Občan si platí daně a má právo za své daně požadovat, aby státní správa fungovala bezchybně. Je zřejmé, že desítky postižených a mnoho mrtvých nejsou ojedinělým excesem, ale jsou důsledkem dlouhodobého selhávání kontroly v této oblasti.

Osobně mám zkušenosti s nefunkčností státní správy v oblasti sociálního zabezpečení. Žádosti občanů o přiznání invalidního důchodu, příspěvku na péči, průkazu ZTP a dalších jsou vyřizovány za osm měsíců, ačkoliv správní řád stanoví maximální dobu projednávání u komplikovaných případů tři měsíce.  Jsou známi případy, kdy lidé zemřeli, nežli se dočkali nějaké pomoci.

Ministr zdravotnictví by se neměl tvářit jako akční hrdina, ale měl by zpytovat svoje svědomí a pravděpodobně odstoupit ze své funkce. Hlavní hygienik ČR je již půl roku nefunkční pro podezření z trestného činu, což také svědčí o neschopnosti pana ministra řešit důsledně jednotlivé problémy.

Obávám se, že ani z této tragédie se nikdo nepoučí. Problém s metylalkoholem se svede na pašeráky, na nepřizpůsobivé lidi, na tajné výrobny lihu a podobně. To všechno však spadá pod kontrolní funkci státu. Jednou z povinností státu je zabezpečit bezpečnost občanů, a to nejen ze strany ohrožení cizí mocí, ale i bezpečnosti toho co jíme a co pijeme.

Domnívám se, že kdyby se podobný případ odehrál v jakékoliv civilizované zemi, první, kdo by rezignoval, by byl ministr zdravotnictví a po něm by následovali pravděpodobně další. U nás je však novináři pasován na akčního hrdinu. Právě tento fakt ukazuje na hloubku rozdílu mezi vyspělými demokratickými zeměmi a Českou republikou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *