Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zaměstnání a RS

Autor Martin Weiss
Předmět zaměstnání a RS
Dotaz

Dobrý den, již pár měsíců řeším existenční otázku a rád bych znal Váš názor nebo radu.

Přes 20 let jsem zaměstnán ve velké mezinárodní firmě na výrobu hliníkových polotovarů jako hutní lisař - obsluha plynové pece (směnný nepřetržitý provoz, těžká manuální práce) Před rokem jsem prodělal 1. silnou ataku RS a od 18.8.2013 jsem na nemocenské. V březnu byla 2. ataka a od té doby jsem na lécích první volby - interferon v injekčním podání 3x týdně. Za měsíc mi končí podpůrčí doba, kdy mi je vyplácena nemocenská. Obvodní, podnikový lékař, ani lékařka z RS centra mi nedovolí návrat na stávající pracovní místo a bylo mi doporučeno požádat si o invalidní důchod - již požádáno. Rád bych zůstal výdělečně činný a pracovně vytížený v rámci možností v momentálním zdravotním stavu i v důchodu ( např. někde ve skladu s minimem stresu). Zajímalo by mě, jak tuto situaci řešit, zda mi je současný zaměstnavatel povinen nabídnout jiné místo odpovídající mému zdravotnímu stavu, nebo zda dát výpověď, nebo zda mi dá výpověď zaměstnavatel? Jsem v odborech, podnik má kolektivní smlouvu, mám nárok na odstupné v případě výpovědi ze zdravotních důvodů.

Děkuji za jakoukoli, byť maličkou radu.

M.Weiss

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Weissi,

pokud Vám bude přiznán ID, tak je důležité, aby Vám byl přiznán ID s dodatkem, že můžete pracovat za mimořádných podmínek. Toto si prosím ohlídejte a měl byste to uvést i do žádosti. Pokud nebudete mít tuto větu v přiznání o ID, tak podle stupně přiznaného invalidního důchodu byste měl omezenou pracovní aktivitu. Při III. stupni pouze 3 hodiny denně. Zaměstnavatel je sice formálně povinen Vám nabídnout jiné pracovní místo, ale pokud prokáže, že takové místo nemá, může s Vámi okamžitě ukončit pracovní poměr ze zdravotních důvodů.

S pozdravem Václav Krása