Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

verejne prace

Autor hanka
Předmět verejne prace
Dotaz

dobry den mam castecny duchod 1stupne jsem evidovana na uradu prace 4roky je mi 55let a dnes mi na uradu prace nabidla 20h tydne verejnych praci stahuje se to na mne a jsem povina to delat dekuji hezky den zadne davky nebobiram

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hano,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

Dobrý den,

 

předseda naší organizace, Bc. Krása, mi předal k vyřízení Váš dotaz týkající se výkonu tzv. veřejné služby.

 

Ve svém dotazu uvádíte, že jste v evidenci úřadu práce (ÚP) již 4 roky. Přestože nemáte již nárok na podporu v nezaměstnanosti a dle svých slov nečerpáte žádné sociální dávky, měl by Vám ÚP poskytovat podporu a pomoc při hledání vhodného pracovního místa. Abyste na tuto podporu měla nárok, musíte plnit povinnosti, které jako uchazeč o zaměstnání máte. Jednou z nových povinností je tzv. „výkon veřejné služby“.

 

Dle § 30 zákona č. 435/2004 Sb.,  o zaměstnanosti můžete být v případě, že nabídku veřejné služby bez vážného důvodu odmítnete, vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání:

 

„(2) Uchazeče o zaměstnání krajská pobočka Úřadu práce z evidence uchazečů o zaměstnání rozhodnutím vyřadí, jestliže bez vážného důvodu

 

d) odmítne nabídku vykonávat veřejnou službu v rozsahu nejvýše 20 hodin týdně v případě, že je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání nepřetržitě déle než 2 měsíce,“

 

Za vážný důvod však může být považována např. skutečnost, že by práce, kterou byste měla v rámci veřejné služby vykonávat, mohla zapříčinit zhoršení Vašeho zdravotního stavu. Pokud se však jedná o činnost, která respektuje Váš handicap či nemoc, pak byste tuto práci měla přijmout.

 

Jestliže Vám na ÚP nabízejí práci, která je pro Vás nevhodná, doneste potvrzení od lékaře, že nabízenou činnost nemůžete vykonávat a žádejte jiný druh práce.

 

Jestliže je pro Váš práce vhodná, je na Vašem uvážení zda práci přijmete nebo raději ukončíte evidenci u ÚP.

 

S pozdravem

Bc. Jitka Vrchotová, DiS.
vedoucí Poradny NRZP ČR
(+ poradenství ve znakovém jazyce)
tel.(SMS): 736 105 585,  tel. a fax: 266 753 431

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR
Partyzánská 7, 170 00, Praha 7- Holešovice
budova Pražské teplárenské, 3. patro, dveře č. 332