Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

přehodnocení PID

Autor Ivana Grollová
Předmět přehodnocení PID
Dotaz

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně plného důchodu mého syna který v současné době nastoupil do zaměstnání kde má pracovní dobu podle svých potřeb a jak mu zdravotní stav dovolí ale zaměstnavatel mu dal smlouvu na plný úvazek. Syn je od svých 15ti let držitelem průkazu ZTP/P a pobírá PID typ a) jelikož od svych 18ti se léčí s Hodgkinovym lymfomem a je po dvou transplantacích kmenových buněk a bohužel v současné době stále neni tato nemoc zažehnána tudíž nelze mluvit ani o tom že by byl v remisi a podle vyjádření lekařů není pro něj v současné době žádná další dostupná možnost léčby a k tomu má ještě od narození polyneropatii která se mu následkem velkých dávek alkaloidnich chemoterapii zhoršila na tolik že většinu pohybu musí absolvovat na inv. vozíku a má trvale poškozenou motoriku rukou. Proto bych se chtěla zeptat zda se mám obávat toho že mu bude PID snížen na ČID nebo by mohlo dojít k přehodnocení PID na tyb b) ?

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Grollová,

v případě, že Váš syn pobírá PID podle § 39 odst. 2 písm. a) může mu být při trvalé pracovní aktivitě důchod odebrán. Nejlépe by bylo pokusit se překvalifikovat přiznaný PID na důchod pro trvalé stížené životní a pracovní podmínky tj. podle § 39 odst. 2 písm. b) zákona o důchodovém pojištění. V tomto případě je možné, aby Váš syn pracoval bez omezení. Nevím, zda při nemoci kterou popisujete je tato překvalifikace možná. Doporučuji Vám obrátit se na příslušné pracoviště české správy sociálního zabezpečení. Pokud nebude možná překvalifikace důchodu měl by Váš syn pracovní aktivity zmenšit spíše na nepravidelné zaměstnání po kratší dobu.

S pozdravem.

Václav Krása