Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Práce v chráněné dílně.

Autor NIKOLA
Předmět Práce v chráněné dílně.
Dotaz

Dobrý den,Pane Kráso moc bych vás chtěla požádat o radu.Pracuji v chráněné dilně,kde mám prac,smlouvu napsanou na 5 hod deně.Muj doaz je: má zaměstnavatel právo nám nařizovat každý den přezčas? Každý den pracujem o 1,5 hod déle což je denně 6,5 hod.Neustále je nám říkáno,že domu nepujdem dokud se práce neudělá což i pro nás často znamená ,že pracujeme deně 8 hod i z přestávkou na oběd.Četla jsem ,že zaměstnavatel muže nařídit práci přezčas ale jen 8 hod za týden,při 8 hodinové pracovní době.Což u nás není.Mužete mi prosím jak to je a jestli mi muže zaměstnavavatel nařizovat při 5 hodinové prac.době přezčas.Nemužu to ani nikde najít v zákoníku práce,moc vám předem děkuji.S pozdravem Nikola

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Nikolo,

domnívám se, že nelze při kratším úvazku pravidelně nařizovat práci přes čas. Je zcela logické, aby zaměstnavatel v takovém případě zvýšil pracovníkovi pracovní úvazek. Doporučuji Vám, abyste zaměstnavateli tuto skutečnost sdělila a v případě, že Vám nebude chtít vyjít vstříc, tak navštívila občanskou poradnu ve Vašem okresním městě, která by Vám právně mohla v této věci pomoci.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.