Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Plný invalidní důcod a prace

Autor Lubomir Miždoš
Předmět Plný invalidní důcod a prace
Dotaz

Dobrý den!

Chtěl bych Vás poprosit o radu, byl jsem u posudkového lekaře, kde mi bylo zděleno, že bych mohl nastoupit do práce dokonce i na plný uvazek a že bych ani nebyl omezen částkou kterou si mohu vydělat!Jsem šest let v plném invalidním důchodě podle § 39 písm.a) zákon č. 155/1995.Příští rok to udou čtyři roky co jsem prodělal transplantaci jater.Chtěl bych se Vás zeptat jestli bych mohl vykonavat práci na půl uvazku, nebo jestli mohu vůbec vykonávat nějakou pravidelnou činnost?

Děkuji moc za odpověď a přeji hezky den.

Odpověd na dotaz:

Vážený Miždoši,

pokud se cítíte na to, že byste mohl pracovat tak samozřejmě pracovat můžete. Je třeba si uvědomit, že invalidní důchod podle § 39 písm. a) je přiznáván na základě poklesu pracovních schopností o více než 66%. Z tohoto důvodu často dochází k odebírání těchto důchodů, protože osoba pracuje na více procent než vykazovalo vyšetření u posudkového lékaře. Neznamená to však, že Vám musí být automaticky důchod odebrán. Rozsah výdělečné činnosti a typ práce byste měl nejlépe konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, aby nedošlo ke zhoršení Vašeho zdravotního stavu.

S pozdravem.

Václav Krása