Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

nějak tomu nerozumím

Autor Věra
Předmět nějak tomu nerozumím
Dotaz Dobrý den. Pobírám ID 1. stupně a jsem normálně zaměstnaná na 8 hodin. V současné době nemá podnik zakázky a nutí nás si vybírat dovolenou nebo vybírat neplacené volno. Jelikož si si vybírám dovolenou při mých častých záchvatech, v současné době mám dovolenou již celou vybranou. Vedoucí zaměstnance to však nezajímá. Když už nemám žádnou dovolenou, musím si brát neplacené volno. Tento postup organizace se mi vůbec nelíbí, ale zaměstnavatele si nemohu vybírat. Jsem ráda, že jsem si sehnala alespoň něco. Nevím, co si prosadila současná politická špička, ale dříve platilo, že podnik v těchto případech dával nějaká procenta ze základního platu. Platí to ještě i v současné době? Pokud ano, jak se mám v tomto případě bránit? Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Věro,

pokud nemá Váš zaměstnavatel zakázky, tak má právo poslat zaměstnance buď na dovolenou, ale nemůže požadovat, aby si zaměstnanci vybrali celou dovolenou. Dále má postupovat tak, že sdělí zaměstnancům, že nemusí chodit do práce, ale měl by jim vyplácet část mzdy. Například 60% mzdy. Pokud se jedná o zaměstnavatele zaměstnávajícího více než 50 % OZP, tak to může být od Vašeho zaměstnavatele také podvod, protože on na každého zaměstnance se ZPv pobírá poměrně velký příspěvek, a tudíž je povinen část tohoto příspěvku vyplatit jako mzdu a nemůže si peníze ponechávat. Konkrétně výše příspěvku na mzdy je 9500,- Kč, což nepochybně by měl zaměstnancům vyplatit, pokud tento příspěvek pobírá. Doporučuji Vám se obrátit na ÚP, případně na Inspektorát práce. Inspektorát práce má pracoviště v každém okresním městě.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji