Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

mzda a platby

Autor Vlasta Modra
Předmět mzda a platby
Dotaz Dobrý den pane Kráso, před časem jsem Vám psala. Mám známou která pracuje v chráněné dílně. Když je nemocná tak její zaměstnavatel nevyžaduje po ní neschopenku ale za den nemoci mu odevzdává sto korun na ruku, a každý měsíc částku 1800 Kč. Další člověk dělá v druhé dílně tam odevzdávají 2800 Kč za měsíc, za dovolenou myslím 100 kč denně, Třetí dílna to má různé podle oblíbenosti a podle toho jak prý pracují, musí odevzdávat zaměstnavatelum peníze. Někteří se ozvali, a prý můžou odejít s tím, že nedostanou odstupné. Jak to tedy je. A od ledna má být minimální mzda ve výši 12000 Kč, a ani jedna dílna to nedostává. Navíc zaměstnavatelé zkracují pracovní uvázek z osmi hodin na šest a i mzdu, mají nato právo ? Kde a jak se mají zaměstnanci bránit ? Pomůže jim někdo ? Není to trestné ? Myslím si, že jde o podvod, jedná se o chráněné dílny v Hrabyni.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Modrá,

pokud zaměstnavatel požaduje na pracovníkovi peníze za dovolenou nebo po dobu nemoci, jedná se o trestný čin. Naopak, zaměstnanci mají právo na nemocenské dávky a samozřejmě také na mzdu v dobé zákonné dovolené. Pokud jde o snížení mzdy při zkrácení pracovního úvazku, tak to je v souladu se zákonem. Problém vidím v tom, že když budu iniciovat kontrolu v chráněných dílnách, obávám se, že pracovníci všechno popřou, protože budou mít strach, že ztratí zaměstnání. Napište mi prosím na adresu v.krasa@nrzp.cz název firmy, její sídlo a případně jména zaměstnanců, kteří jsou ochotni svědčit. 

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovala Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.