Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invaliditita 1.stupně,pracovní smlouva na neurčito a pracovní neschopnost.

Autor Hana
Předmět invaliditita 1.stupně,pracovní smlouva na neurčito a pracovní neschopnost.
Dotaz Dobrý den pane Kráso,potřebovala bych radu,než udělám rozhodnutí. Byla mi přiznána invalidita 1.stupně,kde mám jisté omezení.Ve firmě,kde pracuji 16 let,tak pro mě s tímto omezením nebudou mít práci, i když mám pracovní smlouvu na neurčito.Do starobního důchodu mi zbývají 3 roky.Řešit se bude vše v zaměstnání,až mě rozhodnutí příjde oficiálně poštou.Pak mě pošlou ke smluvnímu(závodnímu) lékaři a záleží na něm,co on napíše,ale vím,že jak mám dané omezení,tak on mě doporučení nedá.Uvažuji o neschopence v délce 1 roku,ale chci se optat zdali na to mám nárok,když budu invalidní a hlavně se chci optat,kdy o tu neschopenku požádat,zda-li před závodní lékařskou prohlídkou a nebo až po ní,ale to se bojím,protože jakmile mi to lékař nedovolí,tak budu ve výpovědní lhůtě a to si myslím,že bych na neschopenku v této délce už neměla nárok.Dále se chci zeptat,když dostanu výpověď ze zdravotních důvodů a nebudou mít pro mě práci,zda-li mám nárok na odstupné, a když ano,zda-li ho můžou vyplatit až po ukončení neschopnosti.Za vyčerpávájící odpověď Vám předem děkuji.Hana.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hano,

určitě Vám nedám vyčerpávající odpověď protože rozhodnutí bude na Vás. Problém spatřuji ve Vaší představě, že budete rok v pracovní neschopnosti. Pokud budete v pracovní neschopnosti ze stejné diagnózy pro kterou Vám byl přiznán ID, tak se obávám, že revizní lékař OSSZ tak dlouhou PN neschválí. Zaměstnavatel by Vám měl nabídnout náhradní zaměstnání. sdělte mu, že pokud Vás zaměstná, má právo na slevu na dani z příjmů. Pokud však zaměstnavatel prokáže, že pro Vás nemá vhodnou pracovní pozici, může Vás ze zdravotních důvodů propustit prakticky ihned, a t o bez odstupného, protože pobíráte ID. V takové případě Vám doporučuji, abyste se přihlásila ihned na ÚP jako uchazečka o zaměstnání. Tím Vám budou počítány roky do nároku na starobní důchod, jako náhradní doba. Vzhledem k tomu, že Vám je asi více než 55 let, budou Vám počítány tři roky.

S pozdravem Václav Krása 

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji.