Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Jarmila
Předmět Dotaz
Dotaz Dobrý den.Mám takový dotaz.Je mi 52 let a pracují v chráněné dílně už několik let.Před tím jsem byla OZZ a teť pobírám už druhý rok ID prvního stupně.(45 bodů).Pracuje nás tam 12 lidí.V pátek přišla naše nadřízená a řekla,že mám nařizuje,že musíme v sobotu do práce a ještě dělat přesčasy.Mi jsme to odmítli,poněvač teť máme hodně práce a jedeme na 150 procent a už to nezvládáme psichycky ani fizicky.Řekli jsme ,že si potřebujeme odpočinout,že máme bolesti,sedíme na starých špatných židlích a ona to nebrala na vědomí,prý nám taky vychází vstříc,když jdeme k doktorovi na propustku.O židle a pracovní pomůcky,boty a monterky žádáme už několik let a dostáváme stejnou odpověď,že nejsou peníze.Řekla,že nám v pondělí dá každému podepsat parír za hrubé porušení pracovní kázně.Proto se vás chci zeptat,jestli nám může nařídit jít v sobotu do práce a přesčasy.Volali jsme právničce a ta nám řekla,že to můžeme odmítnout a že nám to nemůže nařídit.Přesto bych to chtěla slyšet od vás.Předem děkuji Jarmila.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jarmilo,

přesčasová práce může být nařízena pouze se souhlasem pracovníka. Doporučuji Vám obrátit se na inspekci práce, aby provedla kontrolu pracovních podmínek ve Vaší dílně. Inspekce práce sídlí v každém okresním městě.

S pozdravem

Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.
Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.