Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Bohuslava Vacíková
Předmět dotaz
Dotaz

Dobrý den,

Prosím o radu ohledně mojí snachy. Od 15 let pobírá částečný invalidní důchod z důvodu autonehody. Pracuje na částečný úvazek - 5 hodin, úklid kanceláří. Nyní jí zaměstnavatel oznámil, že její pracovní poměr se mění na plný úvazek. Řekla mu, že to nezvládne, a bylo jí řečeno, že ho to nezajímá a když jí to nevyhovuje, může odejít. Může se nějak bránit? Jinou práci těžko sežene, mají malé dítě, z jednoho platu a ČID se těžko vyžije.  A může vůbec při ČID pracovat na plný úvazek?

                                                                 Děkuji      Vacíková

                                                                                                   

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Vacíková,

podle § 241 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce by zaměstnavatel měl vyhovět, mimo jiné osobám se ZP v úpravě pracovní doby a práce na zkrácený úvazek. Doporučuji Vaší snaše, aby, pokud nechce pracovat na plný úvazek, vysvětlila zaměstnavateli, že ji kvůli tomu dát výpověď nemůže a pokud by jí propustil, že se bude bránit soudní cestou. Samozřejmě, že zaměstnavatel ji může začít šikanovat a nebo vytvořit situaci, kdy ji propustí pro nadbytečnost, ale není to zas tak jednoduché. Proto doporučuji Vaší snaše, aby se bránila. Zákoník práce je na její straně.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.