Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dnešní zpráva o minimální mzdě u invalidních důchodců

Autor Fuxa
Předmět Dnešní zpráva o minimální mzdě u invalidních důchodců
Dotaz

Dobrý den,

na webu české noviny dnes 13. 6.2012 psali, že byl schválen návrh, že se invalidům a mladým bez praxe nebude krátit minimální mzda a též že Invalida s důchodem třetího stupně a postižený mladistvý, který ale invalidní důchod nepobírá, si mohou vydělat polovinu minimální mzdy.

1. Pořád nad tím přemýšlím a chtěl bych se zeptat, zda byste mi nemohl ve stručnosti napsat, co toto opatření přinese osobě, která je invalidní ve III. stupni dle paragrafu 39 odst.2. písmena c) zákona 155/1995 Sb., není schopen výdělečné činnosti za mimořádných podmínek a chtěla by se nechat zaměstnat, jak doporučujete, na třetinu úvazku. Znamenalo by to, že by si mohla k PID přivydělat více než dosud, kdy se jí minimální mzda krátí?
 
2. Sleduje se u takto zaměstnaných v PID ve III. stupni dle paragrafu 39 odst.2. písmena c) zákona 155/1995 Sb., není schopen výdělečné činnosti za mimořádných podmínek pouze délka doby zaměstnání nebo i výše výdělku?
 
Děkuji za odpověď.
 
 
 
 
 
 
 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Fuxo,

zrušení krácení minimální mzdy se týká především těch pracovníků, kteří pobírají ID III. stupně a mohou pracovat za mimořádných podmínek (§39, odst.4, písmeno f), zákona č. 155/1995 Sb.). Zaměstnavatel mohl těmto lidem vyplácet pouze polovinu minimální mzdy. U ostatních pracovníků, kteří pracují na kratší pracovní úvazek, a to také za minimální mzdu je teoreticky možné aplikovat zrušení o možnosti krátit minimální mzdu na polovinu stejně, ale vzhledem k nicotnosti takové mzdy nebylo vůči nim toto pravidlo uplatňováno.

S pozdravem Václav Krása