Návrh na změnu metodiky při posuzování soběstačnosti

Dobrý den pane Kráso, jsme jedni z těch, kterých se dotklo nešťastné posuzování podle 10-ti bodů. Přestože má dcera dg. DMO - spastická kvadruparéza, tudíž má tělesné postižení všech čtyř končetin a není schopna se sama pohybovat ani na vozíku, tak jelikož dle metodiky p. Drábka zvládá komunikaci a orientaci v blízkém prostředí, byli jsme přeřazeni ze 4. st. do 3. st. Nepochodili jsme samozřejmě ani při odvolání u MPSV, tak jsme zvažovali podání správní žaloby, ale dne 23.4. byl na webových stránkách MPSV zveřejněn článek, že by se do čtvrt roka měla metodika změnit, tak nevím, jestli tomu máme věřit nebo ještě využít možnosti podání žádosti o změnu výše PnP, ale stejně se úředníci budou držet platné legislativy. Jestli si mocipáni myslí, že nám těch "pár korun" tolik nebude, tak to tedy chybí. Myslím, že by si všichni, kteří byli změnou zákona postihnuti, zasloužili navrácení odebraných příspěvků. Většina musela omezit využívání služeb nebo je odkázána na pomoc rodiny. Prosíme o radu, jak máme postupovat dále. Děkujeme a přejeme hezké dny.
 
Jana

Vážená paní Jano,

metodika se sice může změnit, ale zákon v této věci je zcela striktní a bez jeho změny není možné přiznat IV. stupeň, pokud je osoba orientovaná a zvládá komunikaci. Je pravda, že u té metodiky může být kladen důraz na to, zda skutečně osoba zvládá všechny typy komunikace, to je nejen verbální, ale také telefonem, počítačem, případně možnost zavolat si jiným způsobem pomoc. Takže v některých případech může změna metodiky skutečně pomoci. Přesto Vám doporuručuji podat správní žalobu, která se podává ke Krajskému soudu a neplatí se u ní poplatky a není třeba zastoupení advokátem. Žalobu byste měla postavit na tom, ŽE DCERA NENÍ SCHOPNA PLNÉ KOMUNIKACE.  Například na PC a podobně. Posílám Vám vzor správní žaloby.

S pozdravem Václav Krása

Správní žaloba na zrušení rozhodnutí o ………………………

POZOR – správní žalobu lze podat nejdéle do 60ti dnů ode dne doručení rozhodnutí, proti kterému žaloba směřuje

 

Krajský soud

a d r e s a

 

V ě c : Správní žaloba na zrušení rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu druhého  stupně

                                                                                                                             

N A V R H O V A T E L : Eva Nováková

bytem Vymyšlená 432

190 00 Praha 9

 

O D P Ů R C E : Česká správa sociálního zabezpečení,

Křížová 25, 125 08 Praha 5

 

 

D V O J M O

 

I.                    Rozhodnutím České správy sociálního zabezpečení ze dne ……… čj. 000 000 000 mi byl přiznán invalidní důchod druhého stupně. Proti tomu rozhodnutí jsem podala námitky, kterým však nebylo vyhověno, jak dokazuje rozhodnutí ČSSZ čj.::::::::::::::::::::::: ze dne………………………….  

Podle posudku posudkového lékaře odpovídá můj zdravotní stav postižení uvedenému v kapitole …………oddílu ……….položka…………….písmeno……..Toto hodnocení je však v rozporu s lékařskými nálezy odborných lékařů zejména lékařské zprávy…………

Důkazy: lékařské zprávy

              Posudek o invaliditě

              Výslech účastníků s výhradou dalších důkazů

Rozhodnutí považuji za nesprávné z těchto důvodů:  1. Při rozhodování Odpůrce odůvodňuje své rozhodnutí tím, že dle posudku příslušného posudkového lékaře jsem invalidní ve 2. stupni.

II.                   

 Posudkový lékař učinil tento závěr, aniž by podrobněji zkoumal můj zdravotní stav. Na jednání jsem (ne)byla přizvána, takže si nemohl učinit odpovídající představu o mém zdravotním postižení.

Důkazy: 1. Protokol o jednání                                                                                         

2. Výslech účastníků s výhradou dalších důkazů

 

 

III.          Při posuzování mého zdravotního stavu nebylo přihlédnuto k ustanovení § 3 odst. 1 vyhl. 359/2009 Sb., o posuzování invalidity. Jak vyplývá z lékařských zpráv, utrpěla jsem jen od prosince loňského roku do dubna t.r. zlomeninu sedmi žeber  při třech pádech zaviněných mým dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, přičemž jedna nehoda měla za následek pneumónii. Pokud by bylo hodnocení provedeno správně podle platných právní předpisů a v souladu se zdravotní dokumentací, pak by můj zdravotní stav byl hodnocen podle kapitoly…..oddílu…..položky…….písmena………., což odpovídá invaliditě 3 stupně.

Důkazy: 1. Viz sub. 1

 

IV.          Z uvedených skutečností vyplývá, že rozhodnutí odpůrce bylo vydáno na základě nedostatečně zjištěného skutkového stavu, bez přihlédnutí k ustanovení § 3, odst. 1, vyhl. 359/2009 Sb.Tím byla porušena ustanovení § 39 zákona č.155/1995 Sb., i zákona č. 500/2004 Sb i odpovídající ustanovení, prováděcí vyhlášky. Proto navrhuji vydání tohoto

 

r o z s u d k u:

 

Rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení čj. 000 000 000 ze dne …….. se ruší.

České správě sociálního zabezpečení se ukládá, aby o žádosti žalobce znovu rozhodla.

Odpůrce je povinen uhradit navrhovatelce náklady řízení, a to do třech dnů od právní moci tohoto rozsudku.

 

V Praze dne ...........

 

Eva Nováková

Vymyšlená 432

190 00 Praha 9

 

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením. Aktuálním projektem je sbírka na elektrický vozík pro sedmiletou Klárku, které lékaři ve dvou letech diagnostikovali Spinální muskulární atrofii. Cílem je vybrat pro Klárku částku ve výši 180.000 Kč. Více o Klárce na www.klarcinblog.cz. Pojišťovny nechtějí přiznávat elektrický vozík dětem mladším deseti let.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.