Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PN

Autor Vašíčková
Předmět PN
Dotaz Dobrý den pane Kráso, chtěla jsem vás moc poprosit o informaci ohledně možnost žádosti o invalidní důchod pro syna. Našemu synovi, kterému je 28 let, je cca 7 týdnu v pracovní neschopnosti. Po celou tuto dobu se podroboval velké spoustě vyšetření a závěrečná diagnoza z FN v Motole je C819 Hodgkinův lymfom NS. Byl předán na 1. interní kliniku všeobecné fakultní nemocnice klinika hematologie v Praze 2. Dle sdělení ošetřující lékařky bude ještě absolvovat dovyšetření k upřesnění chemoterapie a radioterapie. Vzhledem k vážnosti onemocnění bude léčba trvat nejméně 1/2 roku. Syn na tom není psychicky nejlépe a domnívá se, že kontakt s kolegy z práce by mu pomohl. Zaměstnavatel by mu umožnil pracovat na poloviční úvazek a mohl by i částečně pracovat doma. Je i ve velmi těžké finanční situaci, protože je 1 rok ženatý a splácí hypotéku na byt. Můj dotaz zní, zda je vůbec možné po zhruba 2 měsících PN žádat o invalidní důchod. Pokud ano, jaká doporučení by byla třeba pro PSSZ? Moc vám děkuji za odpověď. Vašíčková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Vašíčková,

teoreticky je možné požádat o invalidní důchod i po dvou měsících nemoci, ale pouze v případě, že je zřejmé, že po nemoci zůstanou trvalé následky. Pokud Vás syn pobírá dávky v PN, tak jeho důchod by asi nebyl významně vyšší než než tyto dávky a hlavně po přiznání ID by pravděpodobně byla výplata dávek v PN zastavena. Váš syn může být v PN minimálně rok, ale při rozhodnutí revizního lékaře i dva roky.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud navštívíte reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz.