Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Osoba zdravotně znevýhodněná vs. nemoc z povolání

Autor Jan Černý
Předmět Osoba zdravotně znevýhodněná vs. nemoc z povolání
Dotaz

Dobrý den,

měl bych 2 otázky:

1)mají Okresní správy sociálního zabezpečení nějakou metodiku na posuzování osob zdravotně znevýhodněných? Našel jsem pouze pár zmínek v § 67 zák.č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti.

2)jedná se u uznané nemoci z povolání o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav? Z § 61- 65 zák.č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách mi to tak vyplývá: nemoc z povolání musí po uznání i nadále splňovat podmínky pro uznání nemoci z povolání.

O statut osoby zdravotně znevýhodněné jsem požádal, protože mám uznanou nemoc z povolání (kontaktní alergický ekzém). Vzhledem k nemoci z povolání nemohu pracovat ve výrobě, kde se používají chemické látky a emulze. Jedná se zejména o automobilový průmysl, kde je v současnosti největší šance získat práci. Z posledního zaměstnání jsem byl pro nemoc z povolání propuštěn. Z důvodu nemoci z povolání mám horší uplatnění na trhu práce. Nyní jsem přes 1 rok v evidenci Úřadu práce a alergický ekzém, který se projevoval v pracovním prostředí, doma z logiky věci nemám.

Podle názoru posudkové lékařky OSSZ se u mě ovšem nejedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, protože bych musel mít ekzém i nadále a donést jí o tom lékařskou zprávu z kožního, která nebude starší než 6 měsíců. To by ovšem v mém případě vedlo k odebrání nemoci z povolání. Ekzém se mi tvoří v pracovním procesu při práci s chemikáliemi a emulzemi, nikoli doma. Je tedy můj zdravotní stav dlouhodobě nepříznivý, když nemoc z povolání (kontaktní alergický ekzém) stále trvá, ale v současnosti se neprojevuje, protože nejsem v rizikovém prostředí (respektive jsem doma a v evidenci Úřadu práce).

Předem děkuji za odpověď a zdravím

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Černý,

osoba zdravotně znevýhodněná je osobou, která má dlouhodobý pokles pracovních schopností do 35 %. je však pravda, že není stanoveno od kolika procent lze počítat osobu zdraviotně znevýhodněnou (15,20,25 procent). To je určitě slabina systému. Vzhledem k tomu, že sám přiznáváte, že Vaše onemocnění není trvalé, ale projevuje se pouze v určitém prostředí, tak je to skutečně problém, jak charakterizovat trvalé následky. Obávám se, že v tomto případě skutečně asi těžko uspějete. Nejlepší by bylo pravděpodobně, kdybyste zkusil jít na rekvalifikační kurz, během něhož by Vám ÚP mohl vyplácet nějaký příspěvek a Vy byste změnil svoji profesi.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji