Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nárok na ČID.

Autor Kyndl
Předmět Nárok na ČID.
Dotaz

Dobrý den pane Krása . Poprosil bych Vás o radu. V roce 2005 , jsem se stal ČID po operaci slinivky, diebetesu atd. Od této doby podle OSSZ nesplňuji podmínky pro vyplácení výše uvedeného stavu. Prý mi chybí podle starého kritéria 2 roky pojištění a podle nového dokonce 5 let pojištění . Podle zdravého rozumu, si tělo , lékaři a zdravotní stav nevybírá období, až budou splněny podmínky pjištění pro přiznání výplaty ČID. Potřebuji poradit, jak postupovat v mém případě. Pokud jsem uznán lékaři invalidním, znamená to pouze a jen výrok lékaře, který vpodstatě nic neřeší. Kvůli těmto zdravotním problémům nemohu najít práci odpovídající mé kvalifikaci a dále pak zdravotní omezení, které je nařízeno posudkovým lékařem . Mám umřít hlady a nebo čekat na jiný zákon, který možná někdy někdo zakotví místo zákonů stávajících. Je mi jasné, že zákonodárci dnešních kvalit postavili zákony tak, aby nemuseli vyplácet, anebo co nejméně vyplácet peníze pro nemocné lidi. Děkuji Vám předem za radu! J. Kyndl

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Kyndle,

Vaše situace je opravdu vážná. Především je důležité, abyste byl evidován na úřadu práce alespoň jako zájemce o práci. Máte možnost na Vašem ÚP požádat o dávky hmotné nouze, nebo příspěvek na bydlení. Budete muset sehnat nějaké zaměstnání, abyste splnil dobu pojištění. Více Vám opravdu nemohu poradit.

S pozdravem Václav Krása