Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Lékař nemá čas vyplnit žádost o invalidní důchod

Autor Blanka Jindrová
Předmět Lékař nemá čas vyplnit žádost o invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den, mám problém s lékaři, kteří nemají čas, mi vyplnit a podepsat žádost o invalidní důchod. Prohledala jsem internet a hledala jsem odpověď na otázku - zda existuje nějaká zákonem daná doba, do kdy musí lékař na žádost od ČSSZ odpovědět.

Mám již více než 5 let CHOP IV. stupně. V poslední době jsem častěji hospitalizovaná a zjistila jsem, že bych mohla mít nárok na invalidní důchod. Vždy je na pokoji někdo, kdo již invalidní důchod má a je na tomzdravotně  mnohem lépe než já. Podle tabulek k posouzení zdravotního stavu jsem zjistila, že bych již nejméně 3 roky zpětně měla mít invaliditu 3. stupně Stále pracuji a neměla jsem ani čas řešit vyřízení invalidního důchodu.

Moje otázky :

1/ Obvodní lékař měl od ČSSZ žádost k potvrzení 1/2 roku a pak oznámil, že nemá čas žádost vyplnit. Po té jsem nechala stejnou žádost poslat ke své plicní lékařce, kam chodím velice často. Již uplynulo 5 měsíců, ale stále nereaguje. Je nějaká zákonem daná doba, do kdy musí lékař žádost vyplnit ? Pokud není, jak mohu v tomto případě postupovat.

2/ Může mi být invalidní důchod přiznán i zpětně, pokud mi vůbec lékař žádost podepíše ? Mám velký šanon se všemi svými lékařskými zprávami od roku 2001, kdy moje problémy začaly.

Vělice vám děkuji za odpověď. Momentálně jsem hospitalizovaná kvůli zápalu plic, a proto jsem opět  začala hledat radu na internetu.

Blanka Jindrová

 

 

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jindrová,

praktický lékař je povinen vyplnit dokumentaci pro přiznání ID. Povinnost mu stanoví zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. Pokud Vám lékař odmítl ve lhůtě 30 dní vyplnit formulář pro přiznání ID, měla jste se hned obrátit ke své zdravotní pojišťovně a žádat nápravu. Doporučuji Vám, abyste tak co nejdřívě udělala. Zároveň Vám doporučuji, abyste si sehnala jiného praktického lékaře a přešla k němu. Pokud Vám bude přiznán ID, měl by Vám být přiznán od data žádosti. Pokud se tak nestane, a to z důvodu pozdního dodání lékařské dokumentace, domnívám se, že byste měla zvažovat žalobu na lékaře, který to zavinil.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovala Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.