Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod při roztroušené skleróze

Autor Zdenka.K.
Předmět Invalidní důchod při roztroušené skleróze
Dotaz Dobrý den pane Kráso, prosila bych o radu a pomoc při podání žaloby u příslušného soudu podle § 7 odst. 1 a 3 zákona č. 150/2002. Dne 30.10.2017 mi ČSSZ Ustní n/L mi byly zamítnuty námitky proti Posudku o posouzení pracovní neschoponosti ze dne 3.8.2017 v Lounech u MUDr.Noska. Pan doktor mi sdělil že u roztroušené sklerózy se musí řídit tabulkou EDSS a skutečný stav nelze posoudit. ID 1.stupně mám od roku 2012, za poslední rok se můj stav o hodně zhorši, hlavně mně trápí neustálá únava, a trvalé bolesti rukou a nohou, hlavně křeče, nezvládám chůzi do schodů a ujdu maximálně 100m pak mi nohy vypoví únavou službu.. Dále motání a přehřívání organizmu. Ale na toto prý tabulky nejsou. V roce 2012 jsem měla sníženou pracovní neschopnost o 45% a dnes kdy je můj stav o hodně horší mi stanovili 35%. Nevím jak se může posuzovat zdavotní stav u RSky podle tabulek, když každý pacient je na tom úplně jinak. Dnes jsem byla v Lounech u neuroložky na Bé-čkové injekci a říkala jsem ji o problémech - bolestech ramene a kyčle a ona mi ihned poslala k ortopedovy, který na základě rengenu zjistil, že příčinami bolestí je kromě RSky i artroza II.stupně v levé kyčli, u pravého ramene úpony a byla mi aplikována injekce. Dále bylo zjištěno sesazení plotének C3/4-5/6, L4/5 a L5/S1. Práci zvládám jen velice těžko vzhledem k bolestem a únavě. Chtěla jsem zvýšit ID I.st na ID II.st. Nevím jestli mám naději při podání žaloby. Zpráva ortopeda by byla nová , ta nebyla u komise posouzena. Prosím o nějaký vzor podání žaloby.Předem děkuji za odpověď. S úctou Zděnka K.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Zdeňko,

Vy jste především měla počkat na rozhodnutí a proti němu podat námitku, která se posílá písemně prostřednictvím OSSZ, ale adresuje se na ČSSZ, Křížová 25, 155 00 Praha 5. Jak se zdá, toto jste nějak celé nezvládla. Námitka se musí podat do 30 dnů po obdržení rozhodnutí. Pokud jste jej ještě neobdržela, musíte si tuto lhůtu pohlídat. Pokud jste již tuto lhůtu propásla, tak je nejlépe si podat novou žádost a dodržet správní lhůtu. Teprve, pokud neuspějete s námitkou, je možné podat správní žalobu ke Krajskému soudu. Na přípravu žaloby máte dva měsíce. Žaloba je jednoduchá, stačí napsat, že podáváte žalobu proti zamítnutí námitky při žádosti o zvýšení stupně ID a uvedete důvody - zhoršení zdravotního stavu. Nemusí Vás zastupovat advokát ani se neplatí žádné poplatky.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji