Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Jana Severová
Předmět dotaz
Dotaz

Dobrý večer, manželovi byla diagnistikována Bechtěrova choraba s tím že má zánět na kosti pánevní a kosti křížové. Obvodní lékařka nám řekla že musíme podat žádost o důchod,manžel je v pracovní neschopnosti od 6.9.2010. Pracovat mu opravdu nejde. Chci se Vás optat jaká je pravděpodobnost že důchod dostane??. Je narozen 19.4.1979. A co pak nějaké sociální dávky dostávají se?? Z důchodu přece nemůže vyžít. Těď čekáme každým dnem miminko. Nesežene ani brigádu,zatím mu nejde nic. Jsem ráda že chodí. jsem z toho uplně vedle a mám nervy na pokraji. Díky Vám za odpovědˇ. Jana Severová

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Severová,

vzhledem k Vašemu stavu bych doporučoval abyste tuto věc nebrala jako nějakou tragédii. Lidí se zdravotním postižením žijí statisíce normálním životem. Pokud Váš manžel je již v pracovní neschopnosti déle než půl roku, tak je určitá pravděpodobnost, že mu bude přiznán ID. Pokud byl do té doby zaměstnán, tak takový důchod může být docela slušný. I když samozřejmě zdaleka nenahradí příjem. Pokud jde o další dávky, tak ty jsou závislé na rozsahu zdravotníhoi postižení a nelze paušálně říci, zda je na nějakou dávku nárok či není. Vzhledem k tomu, že Vaše rodina není obeznámena s problematikou zdravotního postižení, doporučuji Vám publikaci Sociálně právní minimum, kde jsou všechny právní předpisy, které se týkají zabezpečení osob se zdravotním postižením. Publikaci lze objednat na telefonu 266 753 421 u paní Kubíčkové. Nebo na adrese m.kubickova@nrzp.cz.

S pozdravem Václav Krása