Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dobrovolná účast na důchodovém pojištění

Autor Iva Škrabálková
Předmět Dobrovolná účast na důchodovém pojištění
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso,

po 23 letech mi LPK stáhl důchod z invalidity III. stupně na invaliditu I. stupně. Jsem ve věku, kdy se můj příjem započítává do starobního důchodu. Bohužel mě ale nikdo nechce zaměstnat vzhledem k povaze mého postižení. Mám tedy strach, že můj starobní důchod bude stejný jako nynější ČID, který mi nyní nestačí na živobytí.

Dcera se dočetla o dobrovolné účasti na důchodovém pojištění, ráda bych se tedy zeptala, lze - li se k této účasti přihlásit a jak to popřípadě změní výši mého starobního důchodu, popř., kolik můžou dělat zálohy na toto pojištění,. aby se můj starobní důchod zvedl o 3000,-- Kč/měsíčně, důchodového věku dosáhnu ode dneška přesně za 6 let.

Děkuji Vám za radu.

S pozdravem

Škrabálková Iva

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Škrabálková,

starobní důchod nemůžete mít ve výši ID I. stupně. U Vás by byl pro výpočet starobního důchodu použit tzv. všeobecný vyměřovací základ. Máte pravdu, že je možné si dobrovolně zvýšit platbu sociálního pojištění. Nedovedu však odhadnout o kolik, aby se Vám zvýšil starobní důchod o Vámi uvedenou částku. S tímto dotazem se musíte obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení.

S pozdravem Václav Krása