Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Parkování držitele ZTP

Autor Tomáš Hajlich
Předmět Parkování držitele ZTP
Dotaz

Dobrý den, prosím Vás v Praze se začaly množit prodejny, ale také firmy s podzemními garážemi. Na povrchu nejsou žádná parkovací místa natož vyhrazeny pro držitele ZTP nebo ZTP/P. Mám prosím dotaz, je na vyhrazeném parkovišti i v placených garažích, např. na Evropské 126, Palác Uniqa(kde jsou služby pojištovny, banky, O2 atd.) placené parkování zdarma? A je také možné, aby na označených místech pro parkování ZTP a ZTP/P(piktogram vozíčkáře-šiřší) stála auta managementu s tím že jsou to jejich garáže a že si tam mohou dát cedulku RZ svého auta. Po příchodu k autu jsem měl na okně nalepenou výstrahu, že zaplatím pokutu 300,-Kč z důvodu parkování na vyhrazeném místě pro ředitele. Možná, že lidi provokuje můj věk 44let a v plném invalidním důchodu. Po úrazu poškození mozku, zlomení krčního obratle a poranění míchy vypadám relativně na první pohled zdráv. prosím Vás, kde jsou uvedeny vyjímky ze silničního provozu pro držitele ZTP a ZTP/P?

Děkuji Vám a přeji příjemný den(dobře už bylo)

Tomáš Hajlich

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Hajlichu,

podmínky pro zvláštní označení vozidel osob s omezenou schopností pohybu a orientace upravuje zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Prováděcí vyhláška stanoví procento parkovacích míst vyhrazených pro tyto osoby na veřejných parkovištích. Parkoviště, která jste uvedl jsou veřejnými parkovišti a potom se na ně vztahují ustanovení zákona a nemohou na nich parkovat osoby bez označení O 1, či O 2, byť by to byl managment vlastníka parkoviště. Na druhé straně však žádný předpis nestanoví, že vlastní či správce parkoviště musí dávat slevy pro parkující osoby se zvláštním označením O  1 či O 2. Záleží na jeho rozhodnutí.

S pozdravem Václav Krása