Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Parkování u zahrady s chatou

Autor Daniela Haštabová
Předmět Parkování u zahrady s chatou
Dotaz

Dobrý den,

máme syna , který je ZTP/P. S manželem se nám naskytla možnost si koupit pozemek se zahradou a chatkou, kterou bychom po naspoření dostatku peněz chtěli předělat na trvalé bydlení. Bohužel pozemek o velikosti 580m2 je dostupný pouze 1,20 m širokou oplocenou cestičkou, která je naše a z každé strany branky je vjezd pro auto sousedních pozemků. Prostor před brankami a pžed vjezdy je travnatý a je veden na katastru jako součást silnice, která patří obci. Sousedi si nepřejí abych parkovala před jejich okny jejich obydlí a to i přes to, že stojím na obecním pozemku.Podala jsem si žádost o vyhrazení parkovacího místa na zastupelstvu obce před třemi lety. Schválili to, ale nevyměřili a tak to odsunuli k nečinnosti. Po upozornění, že sousedi mě slovně napadají jsem opět podala žádost a ta byla předána dopravnímu výboru, který zjišťoval stav a nezjistil nic. Jen si mě přehazují se starostkou jako horký brambor. Po návštěvě starostky jsem byla jen usvědčena, že se nedopouští přestupku, když parkuji na kraji silnice a ať si sousedů nevšímám a že s nimi promluví. Zase nic. Dokonce se mě zeptala jestli bych nemohla parkovat auto o 300 metrů dál u školky kde obec zřídila nové pakování a jedno místo i pro vozíčkáře. Co mám dělat, abych se domohla práva taky parkovat v dosahu pozemku jako všichni ostatní sousedi. Přece není možné, že by mi toto mělo být odepřeno jen kvůli tomu, že naše branka má 1,2m šířku. Jsem z toho zoufalá a nemám už ani síly se s Matějem tahat takovou dálku. Prosím poraďte mi já už nevím co víc bych měla dělat. S pozdravem D.H.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Haštabová,

problém je v tom, že žádný zákon nestanoví, že držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P má nárok na přidělení parkovacího místa. Je to vždy na rozhodnutí obce, zda parkovací místo vyměří a zřídí. Domnívám se, že ve Vašem případě je skutečně potřeba najít nějakou dohodu mezi ostatními majiteli chat a obecním úřadem. Nemáte žádný právní nástroj, kterým byste si toto parkování mohla vynutit.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji