Zanedbani lekarske péče

Dobrý den, dne 1.6.2023 jsem si udělala úraz- zlomenina loktu, v tu dobu jsem byla navíc těhotná-32tt. Navštívila jsme úrazovou ambulanci, kde mi lékař neudělal žádné vyšetření (RTG, CT), pouze nechal přiložit sadrovou dlahu, řekl mi, ze pripadna operace se vyresi po porodu. Neodeslal mě ani na gynekologické vyšetření, to jsem absolvovala po vlastní ose. Na sadrovne zdravotník požadoval, abych dala ruku na pravého úhlu, to ale přes bolest nebylo možné, tuto skutečnost oznámil jinému lékaři, který v tu dobu byl na ambulanci, ten mu řekl, že si to myslel a ať zasadruje, jak to půjde. Za týden jsem měla jít na kontrolu, tu jsem si ale zařídila ve FN Bulovka (9.6.), kde mi okamžitě provedli RTG - zjištěna tristiva zlomenina loktu, následně CT-poraněné nervy. Byla jsem okamžitě indikovana k operační léčbě, vzhledem k těhotenství jsem byla zařazena do plánovaných operací na 13.6. Zde mi také oznámili, že pokud by se s operací čekalo po porodu, loket by se rozpadl a ruka by zůstala nehybna. Při cestě vyšetření 9.6. Jsme se navíc na dálnici stali účastníky hromadné autonehody, kdy jsem byl ZZS převezena zpět do FN Bulovka na gynekologii na observaci vzhledem k těhotenství. V době 1.-13.6. Jsem prožívala příšerne bolesti, kdy jsem pořádně nemohla žádné léky tisíci bolest. Byla jsem plne odkazana na pomoc druhých. Po operaci ve FN Bulovka mi byla po měsíci sundana ortéza, prestoze se bezne nechava déle, ale vzhledem k předchozí (zbytečne) fixaci mi ji museli sundat dříve, jelikoz zde byla obava,ze bych ruku nemusela již rozcvicit. Do nemocnice, kde mi neprovedli patřičná vyšetření jsem poslala stiznost na lékaře, nemocnice chybu uznala a jsou připraveni k finančnímu odškodnění skrz jejich pojišťovnu. Ode mě chtějí návrh částky, přesně specifikovat jednotlivé položky. Na co mám prosím v takovém případě nárok?
 
Andrea

Dobrý den paní Andreo,

pan, předseda Mgr. Krása mi předal k vyřízení váš dotaz. Omlouvám se, že se mi nepodařilo na váš dotaz zareagovat dříve, ale jsem v současné chvíli velmi zaneprázdněn. Vzhledem k prázdninovému období mám mnoho dalších povinností i za své kolegy.

Velmi mě mrzí, že se vám stala taková nehoda v těhotenství a navíc jste se setkala s tak vysokou nekompetentností u lékařů, kteří vás měli ošetřit. Velmi dobře chápu, že ta situace byla velmi nepříjemná a značně bolestivá. Navíc velmi ohrožovala celkově zdraví vaše i vašeho ještě nenarozeného dítěte.

Vzhledem k tomu, že nemocnice, kde vás poprvé vyšetřovali a špatně ušetřili svoji chybu uznala, jde nyní o to dobře a správně specifikovat a včas uplatnit vaše nároky na náhradu škody. Předpokládám, že uznání škody jste od zmíněné nemocnice dostala v písemné formě. Že se nejedná pouze o nějaký ústní slib k náhradě škody. Takový by byl totiž snadno odvolatelný.

Obecně se dá říci, že vašimi nároky, které můžete uplatnit, jsou následující odškodnění:

1) Bolestné. Vyčísluje se body podle zákona a každý bod reprezentuje zhruba 400 Kč. Počet bodů by vám měl umět stanovit váš ošetřující lékař.

2) Ztížení společenského uplatnění. Opět se vyčísluje body a bodují se jimi případné následky, které vám zůstaly po vyléčení vašeho úrazu.

3) Náklady spojené s léčením. Jedná se o ty náklady, které nehradila zdravotní pojišťovna z veřejného zdravotního pojištění. Jde například o cestovné k lékařům a ošetřením. O léky a zdravotnický materiál, který vám nehradila zdravotní pojišťovna. O náklady vaší návštěvy, která vás navštívila při vašem pobytu v nemocnici a podobně.

4) Ztráta na výdělku. Jedná se o rozdíl mezi vaším příjmem před úrazem a příjmem během léčení a po ukončení úrazu.

5) Další nároky na odškodnění vyplývající z úrazu. V současnosti platný občanský zákoník umožňuje uplatnit ještě další náhrady škody. Jedná se o vysoce subjektivní náhrady, které nelze takto paušálně vyčíslit. Vždy se jedná o individuální situaci každého poškozeného. Může se zde jednat třeba o psychickou újmu nebo o zvýšené ekonomické náklady rodiny poškozeného apod. Na základě této situace je možné i zvýšit bolestné nebo ztížení společenského uplatnění nad obvyklou výši. Vše ovšem musí být velmi pečlivě vyčísleno a odůvodněno.

V této souvislosti musím zdůraznit, že problematika odškodnění úrazu je velmi složité téma, které laik bez právního vzdělání velmi obtížně vyřeší sám bez odborné právní pomoci. Nechci vás nikterak podceňovat, ale myslím si, že potřebná jednání související s těmito nároky nebudete schopna sama absolvovat a úspěšně svůj nárok na náhradu škody uplatnit. Proto vám velmi naléhavě doporučuji si vzít v této věci právní zastoupení. Váš právní zástupce, tedy vámi vybraný a zvolený advokát, se kterým uzavřete smlouvu o zastoupení, by měl být natolik zkušený, že by měl umět ve správný čas a ve správné výši vyčíslit a uplatnit všechny vaše nároky na náhradu škody. Vaše náklady spojené s vaším zastoupením, tedy odměna vašeho právního zástupce, by měla být samozřejmě součástí náhrady škody a měla by ji opět hradit protistrana, tedy škůdce, kterým je nemocnice. Potažmo pojišťovna, u které je pojištěna. Právní zástupce by je měl připojit ke všem vašim nárokům. Vás by tedy jeho služby neměly stát nic. Snad pouze prvotní zálohu na zastoupení, ale tu byste měla dostat po ukončeném projednání náhrady škody zpět.

Věřím, že tato odpověď je pro vás dostačující a přeji vám brzké a úspěšné vyřízení vašeho odškodnění. Současně také pevné zdraví vám i celé vaší rodině.

JUDr. Zdeněk Žižka
Legislativní odbor NRZP ČR