Zamítavé rozhodnutí na žádosti po těžkém úrazu

Dobrý den, Prosím o radu, jak mám postupovat, když při posuzování různých žádostí (ZTP, invalidní důchod, příspěvky na kompenzační pomůcky apod.) dostanu zamítavé Rozhodnutí? Žádost o ID je podána od 11.8.2022 a bezvýsledně. Prozatím mi pouze přichází výzvy (obdržela jsem již III. Výzvu) k doplnění dalších lékařských zpráv ORTOPEDICKÉ, REHABILITAČNÍ, NEUROLOGICKÉ A PSYCHIATRICKÉ VYŠETŘENÍ po datu 11.9.2022. Rehabilitační zařízení se vyřizovalo od ledna 2022 nicméně do rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí a jsem nastoupila až dne 18.10.2022. Proto mám Propouštěcí zprávu až ze dne 22.11.2022. Na neurologické vyšetření mne nikdo vůbec neposlal, jelikož nebyl důvod. Takže mám pouze zprávy z ortopedie a psychiatrie. Ty jsem ale na základě I. Výzvy všechny odeslala. Nové zprávy po 11.9.2022 nejsou (kvůli nástupu do RÚ). Arogantní paní z ČSSZ mi po telefonu sdělila, že bude žádost zamítnuta a že vidí, že jsem Ing. Tak si snad umím nějak poradit. Výplata nemocenské byla již zastavena a jsem bez jakýchkoliv příjmů. Všechny žádosti na ÚP (podané do srpna 2022) o příspěvek na bydlení, kompenzační pomůcku, soc.příspěvek atd. byly zamítnuty prý z důvodu, že moje příjmy jsou vyšší než životní a existenční minimum. Můj zdravotní stav popisuji zde: V červenci 2021 jsem měla těžký úraz - pád z vysoké výšky s následujícím zraněním: • mnohočetná faktura pánve a bederní páteře, • byla mi odebrána levá ledvina, • byla mi odebrána slezina, • otevřená fraktura pažní kosti + obou kostí loketní i vřetenní, • fraktura obratlových těl a výběžků, • fraktura žeber vlevo, • fraktura zánártní kosti. Prodělala jsem 14 operací, při pobytu necelé 3 měsíce ve FNKV. Po propuštění jsem musela sehnat nájem bezbariérového bytu, zařídit stěhování a veškeré související potřeby. Následně jsem (společně s praktickým lékařem) požádala o přiznání průkazu ZTP. Úřad práce České republiky - Krajská pobočka pro hlavní město Prahu (Praha 2, Bělehradská 214/86) moji žádost posoudilo se zamítavým Rozhodnutím. Jako odůvodnění uvedli, že nejsem osoba se zdravotním postižením, které omezují moji schopnost pohyblivosti a svým postižením neodpovídám, ani nejsem srovnatelná s funkčními důsledky. Překvapilo mne to, jelikož jsem byla do května 2022 na invalidním vozíku. Invalidní vozík jsem si musela pronajímat, další potřebné nezbytnosti kupuji, což mě dostalo do existenčních problémů. Nyní chodím, ale pomalu a hodně špatně. Do schodů nedokážu vyjít. Mám naprosto nefunkční, ochrnutou levou ruku po otevřené zlomenině. Běžné činnosti jednou rukou nezvládnu a zatím pomáhají 2 přátele. Moje profese je stavbyvedoucí, a tu už vykonávat nemohu. Musím se rekvalifikovat na jinou profesi, ale to je časově náročné a zatím si nedokážu představit ihned nastoupit do zaměstnání na 8,5 hodiny. Hlavně se nikdy nedokážu vypravit z domova včas, nikdy nevím jak dlouho mi příprava bude dlouho trvat. Prosím o radu, co mohu udělat a jak postupovat, když nefungují výše uvedené postupy? Děkuji mnohokrát. S úctou J. J.
 
Jana Jirásková

Vážená paní Jirásková,

těch otázek, které píšete, je mnoho a je to spíše věc pro poradnu NRZP ČR, email poradnanrzp@nrzp.cz, telefon 266 753 427. V každém případě, pokud neuspějete s jednotlivou žádostí, tak máte právo na odvolání nebo námitku. U průkazu ZTP se podává odvolání, které se musí odeslat do 15 dnů od obdržení rozhodnutí o zamítnutí žádosti. Pokud jde o invalidní důchod, tak opravným prostředkem je námitka, kterou musíte odeslat do 30 dnů po mobdržení rozhodnutí o zamítnutí Vaší žádosti. Tak jak popisujete svůj zdravotní stav, tak se domnívám, že byste měla mít nárok na průkaz ZTP. Pokud ještě nebylo o Vašich žádostech rozhodnuto, tak je to tím, že celý proces posuzování je v zásadě v krizi a žádosti se vyřizují neúměrně dlouho v rozporu se správním řádem. Protože však ve správním řádu není žádná sankce, tak i když si budete stěžovat nadřízeným orgánům, tak s tím stejně nic nevyřešíte. 

Doporučuji Vám se obrátit na poradnu NRZP ČR, poradci Vám pomohou i s formulací odvolání či námitky. Tento dotaz jim nepřeposílám, protože nemají možnost Vám odpovědět.

S pozdravem Václav Krása