KLP v roce 2026
Dobrý den. Co se to letos děje při schvalování KLP ve skupině V/5? Přes dvacet jsem pravidelně jezdívala do lázní na KLP. V Letošním roce mi však bylo řízení přerušeno s tím, že mám doložit 2 poslední spirometrie. V lékařském návrhu mám uvedeno spirometrii nezvládne. Toto jsme měla uvedeno i v minulém roce, kdy však došlo k bezproblémovému schválení. Jinak jsem dlouhodobě vedena jako astmatička ve skupině OLA/TRA, s NYHOU IV a těžkým pozátěžovým bronchospazmem. Jak však mám spirometrii provést (předtím jsem mívala FEV1 kolem 30-35%), když při usilovném nádechu se mi ihned spustí poměrně silný kašel (následek prodělaného černého kašle před 2 léty), taktéž nejsem schopna ani hlubokého nádechu při poslechovém vyšetření plic. Při pohovoru s revizním lékařem mi bylo sděleno, že pokud tuto spirometrii nedoložím, budou mi schváleny pouze příspěvkové lázně. Dlouhodobá systémová kortikoidní léčba mi musela být ukončena pro těžkou osteoporózu. Vím, že mám možnost podat odvolání, ale toto není dle revizního lékaře pojišťovny nepomůže. Vím, že mi v této záležitosti nepomůžete, ale určitě nejsem sama. Petra
Vážená paní Petro,
přiznám se, že nevím, jak bych Vám poradil. Doporučuji Vám obrátit se přímo na vedení Vaší zdravotní pojišťovny a požádat o konciliární vyšetření, které by prokázalo, že vzhledem k zdravotnímu stavu, nejste schopna nadýchat tak, aby spirometr dokázal Váš výdech zaznamenat. Pokud by Váš problém setrvával a zdravotní pojišťovna by neakceptovala výsledky vyšetření, pak máte jedinou možnost, obrátit se na soud. Je však také možnost, že bychom, jako NRZP ČR, medializovali, ale to by vyžadovalo Vaši aktivní účast. Vaše stanovisko mi napiště na adresu v.krasa@nrzp.cz.
S pozdravem Václav Krása