ukončení služebního poměru v AČR ze zdravotního důvodu

  Dobrý den. Mám dotaz na ukončení služebního poměru v AČR ze zdravotního důvodu.Měl jsem pracovní úraz (pád na železných schodech na záda, následek výhřez disku s ochrnováním nohou atd.) a přezkumná komise (vojenská) rozhoda takto: porucha zdravý není v přímé souvislosti s výkonem povolání a pohmoždění zad je přímé souvislosti s výkonem povolání, čímž si dle mého názoru naprosto protiřečí a odkazuje se na to že jsem měl problémy již dříve úraz v 2008, který se však na MR z 2010 neukázal je na MR z 2008 a je tam úplně jiná diagnóza. Myslím že se armáda záměrně chce vyhnou odškodnění. 1) Na co všechno mám nárok v případě odškodnění? 2) zda mám nárok na §118 zák. 221/1999Sb ( popř. jak se tohoto domáhat a bránit se ,protože si myslím , pokud dám odvolání stejně nebudou chtít rozhodnou jinak, aby nedostali přes prsty z vrchu, když se má šetřit. 3) jak postupovat v případě zamítnutí odvolání? Omlouvám se za rozsáhlé dotazy ale je to pro mě a moji rodinu likvidační.  Děkuji za odpověď hezký den důvodů
 
michal ?erný

Vážený pane Černý,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

 

obdržela jsem k vyřízení váš dotaz týkající se odškodnění pracovního úrazu.

 

Odškodnění upravuje zákoník práce č. 262/06. Pokud má armáda ČR své vnitřní předpisy nesmí se se ZP rozcházet.

 

Obecně by, pokud by byl pracovní úraz přiznán dorovnával rozdíl mezi platem a nemocenskou, dále náleží odškodnění za bolestné, které ohodnotí ošetřující lékař, zdrav. pojišťovně náleží odškodnění za náklady léčení.Dále ,obvykle rok po ukončení léčby náleží případně odškodnění za ztížení společenského uplatnění. Vznikne-.li věcná škoda/kupř. rozbité hodiny, telefon a podobně/, hradí se i ta. U ztížení společenského uplatnění  se hodnotí tak jak u bolestného body, kdy jeden bod má 120 Kč.

Dále , pokud pracovník nemůže vykonávat svojí práci, hradí se rozdíl mezi mzdou před úrazem a po ukončení neschopnosti pomocí renty. To samé je v případě, vznikne-li v důsledku úrazu invalidita I až III. stupně.

 

Tolik tedy o nárocích.

Jak popisujete svoji situaci v návaznosti na stanovisko přezkumné komise , není to až tak ojedinělý případ.

O úraze by měl být učiněn záznam, který by popsal, jak k úrazu došlo. Úraz a jeho charakter by měl být i prokázán diagnózou, která byla stanovena pro pracovní neschopnost.Každopádně stojí za to jít za svými právy a nenechat se odbýt.

 

V rámci odpovědi na další dílčí, ale důležité otázky bych potřebovala z vaší strany upřesňující informace. Bylo by vhodné, aby jste mi buď sdělil svoje telefonní číslo a nebo zavolal na níže uvedený telefon.Moje poradenské dny jsou pondělí 9:00 až 12:30, úterý až středa 9:00 14:30 hodin.

Zatím tedy tolik a jsem s pozdravem.

 

 

JUDr. VÄ›ra Dreslerová

Poradna pro osoby se zdravotním postižením a seniory NRZP ČR

tel.: 266 753 422

e-mail: dreslerova@nrzp.cz

www.nrzp.cz/poradna

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR

Partyzánská 7, 170 00 Praha 7