inavalidní důchod

Dobrý den,synovi byl v roce 2014 přiznán invalidní dúchod 1.stupně,jeho rok narození je 1993,onemocněl cukrovkou 1.typu v roce 2007.invalidita mu byla počítána až od roku 2014,kdy mu byl důchod přiznán. má velmi nízký důchod. ted aktuálně má třetí stupen,protože měl těžké komplikace diabetu a je po amputaci nohy.můj dotaz je zda mu neměla být invalidita uznaná dříve. a proč mu pro výpočet důchodu byla vypočtena doba ve sníženém rozsahu 6292 dnů,místo 17873 dnů.může posudkový lékař někomu takto dobu ponížit.před přiznání id se snažil i pracovat.pracoval cca 6 měsíců. za odpověd děkuji Glossová
 
Barbora Glossová

Vážená paní Glossová,

je to tak, že záleží na tom, kdy Váš syn požádal o invalidní důchod. Pokud požádal až po dovršení 18 let věku, tak potom se vyžaduje nějaký počet měsíců, které musí osoba odpracovat nebo mít uznanou náhradní dobu pojištění. Pokud by si Váš syn požádal o důchod před dovršením 18 let věku, byl by mu přiznán tzv. důchod pro invaliditu z mládí. Posudkový lékař nemá vůbec vliv na odpracovanou dobu, o tom rozhoduje OSSZ podle záznamů o věku, odpracované doby, případně náhradní doby pojištění. 

Pokud jste požádali již dříve a nebyl Vám dřívější datum uznán, pak můžete podat stížnost na ČSSZ, případně, pokud byste neuspěli, můžete podat správní žalobu.

S pozdravem Václav Krása