Neuvěřitelné pokrytectví paní Jourové.

Vysoké ceny energie způsobily nevídaný otřes u dodavatelů v Česku. V řadě tuzemských domácností raketově vrostly zálohy na energie, tisíce rodin se dostává do existenčních problémů a řeší, jak budou doma v zimě topit. O tom, jak chce Evropa tento problém řešit, hovořili nedávno v pořadu Události, komentáře na ČT24 evropská komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová a poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL), který paní komisařce jen přizvukoval.

Paní komisařka Věra Jourová v pořadu uvedla: „Je třeba chránit své národní zájmy, ale zároveň vnímat, aby se přes silně prosazované národní zájmy nenarušovala jednota unie, tak, že by nás to zároveň oslabovalo všechny právě vůči těm vnějším výzvám. Je potřeba mít věci více pod kontrolou, být jednotní,“ uvedla obecně Jourová. ,,Velice mě to znepokojuje, všichni, kteří nyní máme na tyto věci vliv, jej musíme teď uplatnit tím správným směrem, aby lidé mohli tuto zimu mít topení a mohli v pohodě fungovat,“ zdůraznila eurokomisařka.

Možná čtenářům řeč paní komisařky připomene hru Václava Havla „Vyrozumění“, kde pro umělý úřednický jazyk, který pozbývá jakéhokoliv významu slov, použil výraz ptydepe. Když takový blábol uslyší člověk, který zaplatil ze svých malých příjmů neuvěřitelně vysoké zálohy na energie, musí dostat vztek. To je pokrytectví, které hraničí z drzostí. Paní komisařky se zdražování netýká, protože my všichni jí platíme velmi nadstandardní příjmy. Snad i proto by si něco takového měla odpustit.

V pořadu paní komisařka (jak trefné – komisaři byli v bolševickém Rusku) připomněla, že Evropská komise vydala doporučení členským státům, aby se uvolnily peníze z výběru za emisní povolenky a navrhla i určité daňové úpravy. Dále také navrhla i řadu věcí, které se týkají spotřebitelů: „To znamená, aby dostávali informace a mohli rychleji ‚přecvaknout‘ na jiného dodavatele,“ doplnila Jourová.

Další nehoráznost. Evropská unie jako jediná umožnila překupování emisních povolenek bez jakéhokoliv regulace jejich cen. Emisní povolenky se staly kapitálovým nástrojem, se kterým spekulují spekulanti na burzách a jejich cena neúměrné stoupá. EU by měla především zastavit překupování emisních povolenek a zrušit je, protože jsou významným agregátem zvyšování cen energií a ožebračování lidí. Hraběcí rady, aby lidé dostávali dostatek informací a mohli rychle „přecvaknout“ na jiného dodavatele se mohou zdát dobré z výšin komisařského křesla, ale jsou nesmyslné z pohledu občana, který drží v ruce fakturu s trojnásobným zvýšení záloh na energie. On vůbec neví, co se děje a musí sehnat peníze, aby mu dodavatel neodstřihl kabel na el. energii.

Jímá mne hrůza a vztek, když paní komisařka V. Jourová radí lidem z obrazovky, aby podali hromadnou kolektivní žalobu „pro případy, kdy jsou lidé postiženi nějakým neseriózním dodavatelem služeb nebo zboží. Kolektivní žaloba by už mohla být uplatněna vůči Bohemia Energy a vůči případným dalším dodavatelům, kteří tímto způsobem selžou a dovedou lidi to těchto složitých situací.“ Paní komisařka zapomněla dodat, co by lidé měli žalovat. Snad to,  že se podnikatel rozhodl ukončit podnikání, protože to pro něj už nebude zajímavé? Navíc, hromadné žaloby jsou na roky, ale lidé řeší problém teď a tady, musí sehnat peníze a nemohou si stavět vzdušné zámky.

Paní komisařka neřekla to podstatné, že hlavní příčinou enormního zvyšování cen energií jsou již zmíněné emisními povolenky, tedy první kroky nesmyslného programu uhlíkové neutrality Green Deal, nepřátelské kroky vůči hlavnímu dodavateli plynu Rusku. Viz. problém se schválením dokončeného plynovodu Nord Stream 2, ze strany EU a nesmyslné omezování výrobních kapacit na výrobu el. energie a spoléhání se na vítr a sluníčko.

Vůbec nerozumím tomu, jak je možné, že velké korporátní firmy, závislé na velkém množství energií, hrají tuto nesmyslnou a nepravdivou hru o tom, že pokud do roku 2050 nebude Evropa uhlíkově neutrální, tak tady „shoříme“. To je nové náboženství založené na lži. Neexistují žádné jasné důkazy, že lidská činnost zásadním a nevratným způsobem vede k oteplování naší planety. Již jsem to jednou napsal. Naše planeta je živoucí hmota, která se pořád mění. Kontinenty se spojují, dělí, vytvářejí se nové ostrovy a jiné zanikají. Naše síly jsou nicotné proti silám, které utvářejí naši planetu.

Je mnoho vědců, kteří jsou umlčováni, protože nesouhlasí s nesmyslnou ideou uhlíkové neutrality. Děsí mě, že ve jménu nového náboženství budou omezováni a ožebračovány miliony lidí, bude zničen průmysl, naše bohatství. Vyrábět se bude jen to, co někdo nahoře označí za uhlíkově neutrální. Možná, že toto je ten Babylon, o kterém se píše v Bibli – zmatení a zatemnění mysli.

Česká republika má obrovskou výhodu oproti mnoha zemím. Jsme prakticky soběstační ve výrobě elektrické energie. Bohužel nejsme schopni tuto výhodu využit. Dráty el. vedení jsou dnes propojeny s mnoha státy a my doplácíme na ekologické nesmysly jiných. Měli bychom se chovat suverénněji a zajistit především naše potřeby. Nerozumím ani tomu, že Česká republika má jednoho dominantního výrobce elektřiny, jímž je ČEZ. S vyrobenou energií, zdůrazňuji od jednoho dominantního výrobce, obchoduje 400 dodavatelů. Jak je vidět na Bohemia Energy, je to lukrativní obchod, který není nijak regulován a všichni velmi dobře víme, jak neustále probíhá boj s tzv. energošmejdy. Kladu si otázku, neměli bychom tento obchod regulovat, protože bez energie nemůžeme žít? Rozuměl bych tomu, že na našem trhu bude x srovnatelných výrobců elektrické energie a ti soutěží o zákazníka. Konkurence překupníků mi připadá zvláštní.