Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Starobní důchod nesvéprávného

Autor Jarmila Slámová
Předmět Starobní důchod nesvéprávného
Dotaz Dobrý den pane Krása,moje sousedka 82 let celý život žije s bratrem ,který se staral o chod domu včetně financí. Po letošním onemocnění (srpen) dostala sousedka rozhodnutí od soudu ,že je opatrovnicí bratra. Ten nadále je v péči lékařů s vyhlídkou dožití v léčebně nebo ústavu. A teď první dotaz : může opatrovnice požádat o příspěvek na péči ? A druhý dotaz: Jak má postupovat ,aby výplata starobního důchodu ji byla vydána ? Za dobu hospitalizace je uložena na poště. Byl vyplácen v hotovosti, účet nemá. Předem moc děkuji za sebe i sousedku.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Slámová,

samozřejmě, že opatrovnice může požádat za osobu, která má omezená některá práva, požádat o příspěvek na péči. Pokud jde o výplatu důchodu, tak to musí paní jako opatrovnice požádat opatrovnický soud, který vydá rozhodnutí o převzetí hotovosti, ale zároveň ji zřejmě určí způsob nakládání s penězi jejího bratra. 

S pozdravem Václav Krása