Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Příspěvek na péči

Autor MARTINA
Předmět Příspěvek na péči
Dotaz Zdravím pane Kráso ráda bych vás požádala o radu..................trpím sociální fobii s agorafobickými prvky a těžkou posttraumatickou stresovou poruchou a Idiopatickou skoliozou páteře s diskopatii L 4/5 kdy mi psychiatrička doporučila žádost o PnP, kvůli dopomoci s dětmi i domácnosti apod. S manželem nežijeme ve společné domácnosti, jelikož pro něj bylo nesmírně náročné bydlení s mým nejstarším synem Schizofrenikem a . Snaží se v rámci možnosti nás převážet po lékařích. Problém spočívá v tom, že má dcera má PnP 3st. pro autistické rysy a tvrdí se mi, že nejde mít PnP jako Matka a zároveň mít PnP na Dcerku. Jakým způsobem postupovat? Nebo jako zákonný zástupce ( děti jsou v mé péči a s manželem žijeme odděleně) mohu mít PnP a dcera také? Děkuji moc za radu a odpověď .........

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Martino,

 zákon vůbec nestanoví, že nemůže být pečující osoba zároveň příjemcem příspěvku na péči. Na druhé straně logika věci je přinejmenším taková, že je to poněkud podivné, pokud vy jste hlavní pečující osobou dcery, která má přiznán III. stupeň PnP a zároveň byste byla příjemcem příspěvku na péči. Řešení je v tom, že by hlavní pečující osobou byl někdo jiný např. jeden z prarodičů, pokud bydlí poblíž a nebo by to mohl být i Váš manžel. Problém je v tom, že jakmile přestanete být hlavní pečující osobu Vaší dcery, tak byste přestala být zdravotně a sociálně pojištěna. Z tohoto důvodu Vám navrhuji, abyste si vyžádala písemné stanovisko Úřadu práce, že Vám nemůže být přiznán příspěvek na péči, protože pečujete o vlastní dceru. Úřad Vám odmítne toto potvrzení dát, protože v zákone o sociálních službách nic takového není a na základě toho Úřad práce musí Vaši žádost řádně projednat a pokud ze zdravotních důvodů splňujete podmínky pro přiznání PnP je povinen Vám jej vyplácet. 

S pozdravem

Mgr. Václav Krása