Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

péče o rodiče ZTP/P

Autor Miroslav Hálek
Předmět péče o rodiče ZTP/P
Dotaz Dobrý den,prosím o radu,Starám se sám o oba rodiče ve společné domácnosti.Mám jít na operaci páteře,což vyžaduje cca 2 měsíce rekonvalescence bez zátěže a téměř bez pohybu.Můj bratr by převzal péči,ale chodí do práce..pokud by se staral o rodiče je potřeba mít stejné trvalé bydliště ? Prý má platit od června 2018 delší ošetřovací doba? Velice děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Miroslav Hálek

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Hálku,

pokud se jedná o osoby blízké, což Váš bratr samozřejmě je, tak nemusí mít společné bydliště. Ale je nutné, aby podepsal prohlášení, že je místo Vás hlavní pečující osobou a Vaši rodiče to musí připodepsat, že s tím souhlasí. problém je v tom, že pokud Vy nebudete mít pracovní neschopnost, tak nebudete zdravotně ani sociálně pojištěn. Proto by bylo lepší, kdybyste zůstal pane Hálku Vy hlavní pečující osobou s tím, že péči momentálně zajišťuje Váš bratr, což zákon umožňuje. Můžete argumentovat tím, že když je bratr v práci, tak si objednáte nějakou pomoc od osob, což také zákon umožňuje. Pokud jde o tzv. delší ošetřovací dobu, tak ta se ve Vašem případě nedá využít. Od konce června skutečně bude možné při náhlém zdravotním kolabsu, aby jeden člen rodiny požádal zaměstnavatele o neplacené volno v rozsahu 3 měsíců. Za tyto 3 měsíce mu budou poskytovány nemocenské dávky ve výši 60 % platu a místo mu zaměstnavatel musí zachovat. Současně taková osoba bude zdravotně i sociálně pojištěna.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji