Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Pavlíková

Autor Magdalena
Předmět Pavlíková
Dotaz

Dobrý den pane Krása.

Obracím se na Vás s dotazen na mého bratra a prosím o radu.

Můj bratr Jaroslav Ševčík narozen 3.1.1956 ve Vítkově okr.Opava u nás dochodil základní školu,odborné učiliště a absolvoval dvouletou vojenskou službu a také pracoval.V roce 1981 se oženil do bývalé NDR.Tam se po čas rozvedl,ale stále pracoval.Německé občanství nemá,žije na český pas.

Když byl u nás v říjnu 2018 na návštěvě,projevil opět touhu být na důchod zpátky u nás v České republicea  uvažoval o bytě.O svém plánu vlastně mluvil pořád,musel však ještě prcovat,aby nebyl krácený na penězích.V Německu se chodí do důchodu později,než u nás.

Koncem ledna 2019 ho však postihla mozková příhoda a protože žije sám,našli  jej bez pomoci po pár dnech.

Byl v nemocnici v umělém spánku,pak v rehabilitačním ústavu,ale protože měl nějakou bakterii,nic s ním celou tu dobu nedělali.Je ochrnutý na levou stranu těla a pouze leží.

Nyní pobývá v domově pro seniory,kde ale podle neteře se o něj špatně starají a bratr je nešťastný a nechce žít.

Poptávala jsem se u nás v domově důchodců jestli by nemohli bratra přijmout.Dostali jsme odpověď,že musí mít příspěvek na péči.Na sociálním odboru mi řekli,že příspěvek nedostane,protože platil sociální pojištění v Německu.

Jsem z toho zoufalá,protože nikdo neví,kolik má bratr ještě času.Chtěla bych mu moc pomoct,protože jsme jen my dva.

Poradíte mi,jestli je nějaká naděje?Moc děkuji Magdalena Pavlíková

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Pavlíková,

je mi to velmi líto, ale pokud si Váš bratr neplatil sociální ale i zdravotní pojištění, tak nemá nárok na příspěvek na péči a musí jej uplatňovat v Německu. Dokonce by měl mít i z Německa důchod. Buď invalidní nebo starobní. Ale to musí vyřídit v Německu. Asi by bylo nejlépe se obrátit na nějakého advokáta, který se zabývá těmito věcmi, umí německy, aby Vám s tím pomohl. Bratr by měl mít nějaké dokumenty, kde pracoval a platil pojištění. Pokud tam pracoval bez pojištění, tak bude problém.

S pozdravem Václav Krása