Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Kdo se má postarat o matku.

Autor Elena
Předmět Kdo se má postarat o matku.
Dotaz Dobrý den pane Krása.Máma prodělala mozkovou mrtvici,je na levou část těla ochrnutá.Mám devět let do důchodu,jsem rozvedená,samozřejmě hypotéku jako dnes skoro každý.Bratrova rodina automaticky aniž by se mnou cokoli konzultovali,že se oni postarám.Odejít z práce nemůžu,to mi i vedoucí rozmluvila,těch devadesát dnů ošetřovného zamítli.Bratrova rodina najedou obrátila a chtějí si ji vzít z LDN.To by bylo na dlouhé psaní co kolem toho bylo.Zarazil mě ten zájem ,z mamky tahali peníze nic ji nepomohli.Jsem přesvědčena,že jim jde jen o její důchod a příspěvek na péči.Na LDN má výbornou péči,žádné proleženiny, čistota,super personál.U nich to mít nebude.Ale mozek ji pracuje na 70%.Podepíše co ji předložíte,mám obavy aby s ni nezačali manipulovat.Ale co jsem se chtěla zeptat,myslela jsem,že když to nechali prvně na mě tak bude v mojí kompetenci,jak se v dané situaci rozhodnu pro nejlepší řešení k vzhledem postižení mamky.Smamozřejmě jsem to probírala i se sociální pracovnicí daného LDN,ta mi sama řekla že si nemám co vyčítat,je to náročné jak po fyzické i psychické stránce,oni si to nedovedou bratr představit nikde se neinformovali,nezajímali.JÁ mám obavy aby ji neměli dva dny ,pak ji někam dají a tak dokola.Jsem mu řekla,že to není kus nábytku když jim to nepůjde tak ji vrátí.To víte,že mamka chce jít domů,když ji to pořád dokola omýlí.Jenomže oni čekají až jim to sociálka přiklepne.Proč by měli dávat ze svého.Je možné aby jsem ji zřídila účet a důchod ji chodil tam,to věřím jak by neměli všechno že by zájem o mamku opadl.Je to ze strany sociálky nějak kontrolovaný jak se ji daří a pod.Děkuji ,mám na Vás otázek až moc.S pozdravem Elena

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Eleno,

rozhodnutí, zda odejde k bratrovi nebo k Vám, je plně na Vaší matce. Rozumím tomu, že může být manipulována, ale dokud nemá sníženou právní subjektivitu, tak nelze do těch jednání vstupovat z venčí. Vaší mamince bude pravděpodobně přiznán příspěvek na péči a pokud je na tom tak, že je málo pohyblivá, nemůže chodit a podobně, tak lze odhadnout, že PnP bude ve III. stupni. Což je od července 2019 12 800,- korun. Vaše maminka rozhodne, kdo bude dělat hlavní pečující osobu, zda Vy či bratr a pak je přirozené, že tento PnP by byl použit na úhradu potřeb pečující osoby. Píšete, že Vám zaměstnavatel řekl, že nemáte odcházet ze zaměstnání, ten 3 měsíční příspoěvek na péči, který je přiznáván na 3 měsíce při nějaké akutní příhodě, neznamená, že odcházíte ze zaměstnání, ale že Vám zaměstnavatel dá neplacené volno. Je škoda, že zaměstnavatel Vám tuto věc neumožnil, protože za 90 dnů při intenzivní rehabilitaci se dají následky mozkové příhody významně zlepšit.  Potom byste možná zvládla péči i při zaměstnání. Musíte se však s bratrem nějak dohodnout. V této věci se nemůžete soudit a ani podávat stížnosti, protože se jedná o rodinnou záležitost. Lze žalovat, pokud by péče byla velmi nekvalitní a Vaše maminka by nedostávala vše co potřebuje, a to včetně vycházek a podobně. Tam byste mohla podat stížnost na Úřad práce.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.