Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Asistent sociální péče -nárok na pojištění

Autor Marcela Bobrovová
Předmět Asistent sociální péče -nárok na pojištění
Dotaz Dobrý den pane Kráso, již jsem se dotazovala na mé povinnosti ohledně zdravotního a sociálnílho pojištění, pokud pečuji o sobou s IV.st.postižení a mám písemnou smlouvu s klientem o poskytnutí pomoci. Odepisoval jste mi:PŘI VÝKONU TÉTO ČINNOSTI JSTE SOCIÁLNĚ I ZDRAVOTNĚ POJIŠTĚNA a NEMUSÍTE SI PLATIT POJIšTĚNÍ. Bohužel úřednice soc.zabezp.v Liberci o takového možnosti neví a i moje zdravotní pojišťovna nemůže uznat mou činnost bez uznání sociálky. Prosím proto ještě jednou podle jakého zákona mám na POJIŠTĚNÍ NÁROK? Ráda bych se již konečně dopátrala jak to opravdu je. Moc děkuji za odpově a přeji pevné zdraví !! Marcela B.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Bobrovová,

prostudoval jsem zákon o veřejném zdravotním pojištění i zákon o důchodovém pojištění. Podle mého názoru i podle názoru poradce NRZP ČR je situace následující: zdravotní pojištění neplatí osoba, která pečuje o osobu ve II., III. a IV. stupni příspěvku na péči a u dětí do 18 let i v prvním stupni příspěvku na péči. Stanoví tak § 7, odst. 1, písmeno g) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Toto ustanovení nerozlišuje zda péče je poskytována osobou blízkou nebo asistentem sociální péče.

Poněkud jiná situace je u důchodového pojištění. § 5, odst. 2, písmeno e) zákona č. 155/1995 Sb., stanoví, že jako náhradní doba je počítána doba péče o osobu pobírající příspěvek na péči ve II., III. a IV. stupni pokud se jedná o osobu blízkou nebo pokud je osoba jednou ze společně posuzovaných osob (má trvalé bydliště společné s pečující osobou). To znamená, že asistent sociální péče, pokud nebydlí společně s osobou, o kterou pečuje, by si měl platit minimální sociální pojištění, protože se nejedná o osobu blízkou nebo o osobu, která se počítá mezi osoby společně posuzované(trvalé bydliště). Je zajímavé, že je rozdílná úroveň u sociálního a zdravotního pojištění, ale právníci říkají, že tomu tak skutečně je.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji