Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

RS

Autor Petra
Předmět RS
Dotaz Dobrý den. Pobírám ID 3. stupně pro těžké astma, CHOPN a ICHS. Pro výše uvedené onemocnění jsem odkázána na mechanický invalidní vozík s nutnou výpomocí druhé osoby. Sama jsem schopna ujít pouze několik kroků a to ještě za pomocí chodítka. Ve všech lékařských nálezech mám uvedeno - nesoběstačná s nutnou pomocí druhé osoby, odkázána na mechanický invalidní vozík s nutným doprovodem(bez průvodce se nedostanu ani ven - je pro mne opravdu nezbytný). Pro tato onemocnění jsem však neměla ze strany ÚP skoro na nic nárok(byl mi přiznán pouze průkaz ZTP s tím, že mi dle platných zákonů nemůže mi být přiznán průvodce). Na základě žádosti o zvýšení PnP mi byl tento příspěvek posudkovým lékařem dokonce odňat s tím, že jsem podle jeho názoru plně soběstačná. V obou případech mi nepomohlo ani odvolání i soudní žaloba. Nyní mi byla nově přiznána RS podle nějaké tabulky mezi 7.-8. stupněm. Mám konečně nějakou šanci, že mi bude opětovně přiznán PnP, ale i hlavně pro mě důležité ZTP/P? Nebo se i toto nevyléčitelné onemocnění posuzuje stejně jako mé předchozí choroby a stále budu v tomto státě bez nároku na pomoc ze strany ÚP, a tedy budu i nadále trestána za to, že jsem, i když nechtěně, těžce nemocná a neschopná samostatného pohybu? Nechci se do něčeho zbytečně pouštět, aby mi posudkový lékař ještě nesnížil ID, jak se to v mém okolí už u několika invalidů stalo. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Petro,

nejste první, kdo se na mě se stejným problémem obrací. Bohužel, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek OZP a zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách nepamatují ve svých ustanoveních na situaci, kdy je člověk nesoběstačný pro těžkou plicní nebo srdeční nedostatečnost. Vždy se posuzuje funkčnost končetin, což u Vás asi není problém. Samozřejmě, že nález nového onemocnění, to je roztroušené sklerózy, může významným způsopbem ovlivnit oposuzování míry závislosti i nutnost přiznání průkazu ZTP/P. proto Vám doporučuji, abyste si podala nové žádosti, jak o PnP tak o průkaz ZTP/P, a to s poukázáním na onemocnění RS. Pokud byste souhlasila s medializací Vašeho příběhu, prosím, popiště svůj příběh i s kopiemi dokumentů na moji adresu v.krasa@nrzp.cz. Pokud se má změnit způsob posuzování, musí se vytvořit tlak na ty, kteří o tom rozhodují.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji