Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

nárok na ZTP

Autor Alena Polášková
Předmět nárok na ZTP
Dotaz Dobrý den, ráda bych se zeptala na několikrát tázaný průkaz ZTP. Mám disociativní poruchu motoriky a disociativní křeče. Bez vozíku neujdu více než 100m. Jsou dny kdy se nepostavím vůbec. V pátek mi přišlo vyrozumění, že nemám nárok na ZTP, protože se nejedná o funkční postižení. Invalidní důchod mi byl přiznán I.stupeň až po odvolání k soudu. Opravdu není nárok? Myslím, že by měli odborníci přehodnotit tabulky vzhledem k množství diagnoz. Děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Polášková,

je to opravdu problém, protože průkaz ZTP je poskytován pro nefunkčnost dolních končetin, nebo osobám se smyslovým postižením, případně osobám s těžkým mentálním postižení. Přesto Vám doporučuji, abyste podala odvolání. Odvolání musíte podat do 15 dní od doručení zamítavého rozhodnutí. Podává se prostřednictvím ÚP, který rozhodl o zamítnutí Vaší žádosti, ale adresovat jej musíte na Odbor odvolacích agend MPSV ČR, Podskalská 19, 128 02 Praha. Doporučuji Vám, abyste odvolání podepřela doporučením Vašeho lékaře, kde musí být jasně uvedeno, že nemoc způsobuje nefunkčnost dolních končetin, a že k pohybu používáte invalidní vozík.

S pozdravem Václav Krása