Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

rozvod

Autor Marie Vosecká
Předmět rozvod
Dotaz Dobrý den, jsem maminkou 25 letého chlapce s kombin. zdrav. postižením nejtěžšího stupně mimo jiné i autismem a druhého syna studujícího vysokou školu ve 3 ročníku. S manželem máme společný byt, rozvádíme se a on navrhuje rozvod dohodou prodej bytu, výživné 1 000,- na postiženého chlapce a domnívá se, že k němu již nemá žádné povinnosti, protože pobírá inv. důchod a příspěvek na péči. Má právnička mi radí jít na dohodu, protože nebudu mít na soudní výlohy. Má rodina mi radí jít do sporného řízení. Jaké podle Vás mám další možnosti, mohu nějakým způsobem získat bydlení pro sebe a své syny, soc. byt, co příspěvek na bydlení. Nevím, zda je vhodné s autistickým chlapcem opustit byt, kde žije celý život, co je pro něj nejlepší. Jsem jeho opatrovníkem a musím jednat především v jeho zájmu, já mohu žít klidně na ubytovně, ale s ním si to nedovedu představit, má problém i s tím, když koupíme jiný koberec. Pronájem bytu by byl můj plat. Pracuji ve stacionáři, kam se mnou dochází i můj syn. Přemýšlela jsem i o vyplacení manžela z bytu, ale požaduje částku 1 mil. korun, což nejsem schopná vyplatit, je mi 55 let a od narození chlapce o něj 24 hod. pečuji s vyjímkou 6 hod. ve stacináři. Která banka mi půjčí a z čeho to budu splácet, vždyť bych to do konce života ani nesplatila. Jaké tedy mám možnosti, prosím. Děkuji Marie

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Vosecká,

to je opravdu velmi složitá situace. Váš manžel má pravdu v tom, že pokud chlapec pobírá invalidní důchod, tak k němu nemá žádnou vyživovací povinnost, čili výživné 1000,- Kč je spíše gestem dobré vůle. Na druhou stranu máte samozřejmě pravdu s bytem. Když bude probíhat soud, tak je velmi pravděpodobné, že se byt stejně prodá, protože pokud jste měli bezpodílové vlastnictví a neměli sepsanou předmanželskou smlouvu o majetku, tak vidím jako velmi problematické, že byste měla zcela uspět, aby Vám byt zůstal. Soud může trvat poměrně dlouho, protože Váš argument, že byt potřebujete kvůli synovi a jeho zdravotnímu postižení, je skutečně pádný a soud by pravděpodobně k tomuto argumentu přihlížel. Nejsem si však jist, že by Vám byt ponechal. Bylo by spíše dobré, pokud Váš manžel má jiné bydlení, apelovat na něj, aby Vám byt zatím přenechal do té doby, dokud jej budete potřebovat kvůli synovi. Taková dohoda by šla sepsat s tím, že pokud byste syna již nezvládala a musel by jít do zvláštního zařízení, tak by se byt prodal a prostředky se rozdělily. Váš manžel však musí platit výživné na druhého chlapce, který ještě studuje.

Vážená paní Vosecká, musíte se skutečně rozhodnout sama, ale vždy bych zvažoval, jestli skutečně vydané peníze za advokáty, znalecké posudky a další budou efektivně vynaloženy.

Zkuste se ještě obrátit na město, jestli by Vám nepomohlo s bytem. Vím, že pro chlapce by to bylo trauma, ale domnívám se, že je lépe to řešit teď, než za pár let.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.