Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

rozměry kabiny výtahu

Autor Irena
Předmět rozměry kabiny výtahu
Dotaz Dobrý den. Na svém elektrickém invalidním vozíku používám speciální nádstavec na nohy a délka mého EIV (po provedené úpravě) činí 1450 mm. Nyní se svým přítelem zvažujeme zakoupení nového, zatím rozestavěného bytu v developerské výstavbě. Vím, že se v dnešní době všude hovoří o bezbariérovosti. Jsou však nějak ošetřené minimální rozměry kabiny výtahu v novostavbě? Už se mi totiž mnohokrát stalo, že jsem se do starších výtahů nedostala Jedná se o to, že firma začíná prodávat rozestavěné byty, ale v domech není dosud umístěna kabina výtahu a nemohu ho tedy ani vyzkoušet. Firma mi pouze sdělila, že výtahy budou splňovat normu a více se mnou odmítla bavit. Mohu být tedy klidná, že se do výtahu se svým EIV dostanu? Případně, jak se mám bránit? O byt mám velký zájem. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Ireno,

rozměry výtakových klecí stanoví vyhláška č. 398/2009 Sb., o technických požadavcích na výstavbu. V příloze č. 1. se uvádí: "Šachetní a klecové dveře výtahu musí být provedeny jako samočinné vodorovně posuvné dveře. Klec výtahu musí mít šířku nejméně 1100 mm a hloubku nejméně 1400 mm. Šířka vstupu musí být nejméně 900 mm." Upozorňuji však, že příloha zároveň umožňuje houbku klece pouze 1200 mm, pokud jde o běžnou výstavbu a nikoliv pouze určenou pro osoby se zdravotním postižením.

S pozdravem Václav Krása