Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

péče o dítě s autismem v zahraničí

Autor Lukáš Novák
Předmět péče o dítě s autismem v zahraničí
Dotaz Dobrý den, s manželkou vychováváme dvě děti, čtyřletou zdravou holčičku a osmiletého chlapce, který má diagnostikován autismus, střední stupeň, Asperger... Žena na něj pobírá příspěvek na péči. Osud tomu chtěl, že mě firma nabízí práci v zahraničí, konkrétně si budu moct vybrat zda žít v Lucembursku nebo Německu. Zajímá nás jak je to s dávkami, v okamžiku kdy budeme oficiálně bydlet a začneme platit daně a pojištění v zahraničí. Vzhledem k postižení syna žena určitě pracovat nepůjde, bude dost složité se o něj starat. Taky nás zajímá zda nemáte zkušenost s inkluzivním vzděláváním (a další podporou) v zahraničí, tady chodí do normální školy s asistentem. Děkuji Lukáš Novák

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Nováku,

pokud budete v zemích EU, neměl by být problém, aby Vám byly dávky vypláceny z ČR. Důležité je si ponechat naše občanství a asi také trvalé bydliště v ČR. Je nezbytné vše nahlásit na příslušné úřady. Pokud byste byly v zahraničí více let a budete tam platit do jejich sociálního a zdravotního systému, asi byste mohli mít nárok i z těchto systémů. Prosím zjistěte si, zda musíte platit minimální pojištění v ČR, zdravotní by to asi chtělo. 


S pozdravem Václav Krása

Rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na prohlédnutí reklam na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.