Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Koupe bytu pro nesvepravnou osobu

Autor Lenka P
Předmět Koupe bytu pro nesvepravnou osobu
Dotaz Dobry den, moje mama je ustanovena opatrovnikem sve sestry, ktera je zbavena svepravnosti. Ma invalidni duchod asi 7000kc a jeji mama (moje babicka) pobira prispevek na peci 8000kc. Tyto finance ji setri na zvlastni ucet(v soucasne dobe ma nesetreno asi 500tisic). Jelikoz spolu bydli v obecnim byte, ktery neni bezbarierovy, uvazujeme o koupi bytu 1+1. Potrebovali bychom radu, jak to provest, kdybychom chteli pouzit nasetrene penize a zbytek financovat hypotekou....asi 600-700 tisic. Muze nesvepravna osoba koupit byt a byt vlastnikem nebo muze byt vlastnikem opatrovnik ci jina osoba z rodiny? Stacilo by pak soudu zrizeni vecneho bremene? Dekuji za radu.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lenko,

osoba se sníženou právní subjektivitou může být vlastník bytu. Určitě však nemůže mít hypotéku. Obávám se, že s hypotékou bude problém i v tom, že paní pobírá invalidní důchod a této skupině lidí, pokud nemají jiný stálý příjem, nejsou hypotéky poskytovány. Příspěvek na péči nelze počítat do příjmů, protože ten je určen na nákup služeb.

Jak takovou věc provés, vůbec netuším. 

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.